130 godina od osnivanja Srpske književne zadruge 4

Veče povodom jubileja- 130 godina od osnivanja Srpske književne zadruge

Ime: 20.05.2023-vece srpske knjizevne zadruge; Opis: 130 godina od osnivanja Srpske književne zadruge Tip: audio/mpeg

U organizaciji Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, 18. maja 2023. godine je, povodom jubileja – 130 godina od osnivanja Srpske književne zadruge, najstarije srpske izdavačke kuće, u Društvu crnogorsko-ruskog prijateljstva „Sveti Đorđe“, održano veče SKZ na kojoj je brojna publika upoznata sa osnivanjem, istorijatom, misijom i sadašnjim planovima ove institucije od značaja za srpski narod.

U ime Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori dobrodošlicu žili kucavici srpske „lijepe riječi“ i književnosti, Srpskoj književnoj zadruzi, najdivotnijem srpskom izdavaču poželio je prof. dr Drago Perović. Prisutno sveštenstvo, prof. dr Jelicu Stojanović, predsjednicu Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori, poštovaoce i nove članove SK Zadruge pozdravio je dr Duško Babić, upravnik.

Obratio se i prof. dr Aleksandar Popović, potpredsjednik koji je ukazao na to da, ma gdje živjeli, bez obzira na granice, stranke, na carstva, kraljevine i republike, Srbi imaju svoju Srpsku pravoslavnu Crkvu, a pored nje, i misija SKZ danas je važna i bitno je da ima što više članova, da njena knjiga važna, a ne profitna, stigne u, što je moguće više, srpskih domova.

Slovo o SKZ Dragan Lakićević, glavni urednik, posvetio je istoričaru Predragu Peđi Vukiću, podsjetivši da je on, blagoslovom Mitropolita Amfilohija, 2002. godine obnovio podružnicu SKZ na Cetinju. Posle Bara i Beograda, cetinjska podružnica bila je, istakao je Lakićević, najveća podružnica SKZ, u doba kad se tim poslom bavio Peđa Vukić. Lakićević je predstavio planove koji su pred SKZ.