Архијерејска литургија и рукоположење у Цетињском манастиру

Архијерејска литургија и рукоположење у Цетињском манастиру

Име: 04. 08.2024- MITROPOLIT JOANIKIJE; Опис: Архијерејска литургија и рукоположење у Цетињском манастиру Тип: audio/mpeg

Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије данас, 4. августа, на празник Свете Марије Магдалине, у недјељу шесту по Педесетници, служио је Свету архијерејску литургију у Цетињском манастиру. Саслуживали су архимандрит Пајсије, игуман Цетињског манастира и изабрани Епископ диоклијски, свештеномонаштво ове свете обитељи и свештенство Цетињског намјесништва, уз молитвено присуство вјерног народа.

Прије Свете литургије, Митрополит Јоаникије је у чин чтеца и ипођакона рукопроизвео теолога Војислава Мијатовића, а у току Свете службе Божије га је рукоположио у чин ђакона.

Високопреосвећени Митрополит Јоаникије у архипастирској бесједи говорио је о Светој Марији Магдалини, вјерној сљедбеници и служитељици Господа Исуса Христа за вријеме Његовог земног живота, коју Црква зове равноапостолна из великог поштовања према њезиној личности, њеним дјелима и проповједи Светога јеванђеља. У Светом писму нигдје не налазимо да је њу Господ Исус Христос лично овластио да проповједа Јеванђеље, већ само свједочанства да је Господ изабрао својих 12 ученика, прво, а послије и других 70, и овластио их да проповједају Његово Јеванђеље као истински свједоци и Његових ријечи и Његових дјела.

„Међутим, и Света Марија Магдалина је постала свједок Христових ријечи – слушала је Његову проповијед и гледала да не пропусти да чује ниједну Његову ријеч и да је смјести у срцу свом. Исто тако постала је и свједок Његових дјела, прије свега њу је Господ исцјелио од ђавоиманости“, бесједио је Владика, подсјетивши да је њена душа била помрачена и под влашћу зле демонске силе прије него је Господ из ње, својом ријечју, силом, истјерао седам ђавола и ослободио је сваке демонске напасти и учинио здравом.

Од тада Марија је ишла за Христом и служила, са осталим светим женама, пратила и Њега и Пресвету Богородицу. Као посебно важно, Митрополит је истакао да су се на Велики петак апостоли Христови, они које је Господ изабрао да проповједају Његово Јеванђеље, да буду свједоци Његових ријечи, живота, дјела спасоносних, због страха поколебали и разбјежали, а под крстом на Голготи, са Пресветом Богородицом и Светим Јованом Богословом, остала је Марија Магдалина са неколико жена мироносица и горко туговала.

„Ова жена која је раније била слаба и нејака и под влашћу демонске силе, коју су ђаволи некада понижавали и одвраћали од свакога доброга пута, она се до те мјере усавршила слушајући ријечи Божије и гледајући дјела Христова, да је остала чврста, пуна вјере и љубави Божије да се није поколебала ни једнога тренутка, него је сараспињући се са Христом, остала под Његовим крстом, гледајући Његова ужасна, али и спасоносна страдања“, казао је Високопреосвећени Митрополит, појаснивши да је зато Господ њу удостојио да буде међу првим свједоцима Христовог Васкрсења.

У Јеванђељу имамо  неколико свједочанстава о томе како се Васкрсли Господ јавио Светој Марији Магдалини и како је Господ послао да каже Његовим ученицима шта је видјела:

„Од тада она постаје проповједник живота Христовога, Христових ријечи, Христових дјела, чудеса. Постала је велики проповједник Јеванђеља Христовога, сасуд благодати Духа Светога.“

Апостолима је Господ дао да чувају и устројавају Цркву Божију својим ријечима и проповједима, својом бригом и старањем за Цркву, да то чине и предају својим ученицима, али, подсјетио је Митрополит, такве свједоке и проповједнике Јеванђеља Божијега, који су се удостојили благодати Светога Духа, имамо и међу женама. Прије свега то су жене мироносице, а међу њима је најистакнутија Света Марија Магдалина.

„Драга браћо и сестре, све оно што је било некада, то имамо и данас. И, ево, када говоримо какав треба да буде свједок Христов и проповједник Његовога Јеванђеља, ми данас то исто предајемо и нашем новом ђакону Војиславу Мијатовићу, који се спремао од свога најранијег узраста за свештеничку службу. Лијепо се школовао, лијепо се спремио, доста је истрпио докле је дошао до овога светога чина, али остао у свему вјеран и то је добар знак“, казао је Владика.

Истичући да је ова света служба тешка, казао је да је она лака због Божије благодати, милости која прати служитеље олтара Господњега, јер је сам Господ Исус Христос рекао да је бреме Његово лако, а  јарам благ.

„То је ова света служба, то је завјет. Све је то лако зато што свештенике Господње који иду правим путем Божијим, који постају проповједници Јеванђеља Божијега, свједоци Христови у овоме времену, помаже и Бог и анђели Божији и Пресвета Богородица и сви Свети. Сво Небо је њима на помоћи само када иду правим Божјим путем“, казао је Архиепископ цетињски и закључио: „Тако да могу рећи, заједно са Светим апостолом Павлом, и у овом нашем времену: Све могу у Исусу Христукоји ми моћ даје. Нека наш ђакон Војислав, који ће ако Бог да брзо бити и свештеник, буде свједок Христовога Јеванђеља, свједок Божији, свједок Христових страдања, свједок Христовога васкрсења и силаска Светога Духа на Цркву Божију. Нека и он буде свједок те истине, те благодати и нека служи ову свету службу са ревношћу и са сваким усрђем и нека Господ његово дјело усавршава.“

Говорећи о обавезама са којима се среће свештеник у овом нашем времену, Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је подсјетио да је на овај дан прије 29 година са својих вјековних огњишта протјерано више од 220.000, а око 2.000 убијено или нестало православних хришћана, православних Срба из Далмације, Лике, Кордуна…

„Можете замислити само како је тим људима који су остали без својих најближих, колико они туге носе због тих страдања!? Колико је траума од тог бјежања, колико је туге због присилног напуштања својих рођених огњишта. Како је тешко бити без свога завичаја. Будући свештеник ђакон Војислав ће се са таквим људима сретати, са онима који су остали без свог завичаја. Дубље гледано сви смо ми негдје остали без свог завичаја, сви смо из Раја истјерани, сви смо лишени рајскога блаженства – то је наша права отаџбина. Према томе наш нови ђакон, будући свештеник, треба да нађе дом за свакога онога који је протјеран, а прави истински дом је нашао онај ко нађе Цркву Божију, ко нађе Христа Господа и свога Оца небескога, и своју мајку – једну свету, саборну и апостолску Цркву.“

На крају свог архипастриског слова Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије је поручио да је данас велики Божији благослов и за ову свету обитељ и за овај град и за цијелу Цркву Божију:

„Због овог рукоположења да се радујемо и веселимо, а нашем новоме ђакону, будућем свештенику, Војиславу нека буде на радост и на многа и блага љета ова света служба. Амин Боже дај!“

viber_image_2024-08-04_11-16-20-830

Весна Девић
Фото: Никола Јоксимовић