Arhijerejska liturgija i rukopoloženje u Cetinjskom manastiru

Arhijerejska liturgija i rukopoloženje u Cetinjskom manastiru

Ime: 04. 08.2024- MITROPOLIT JOANIKIJE; Opis: Arhijerejska liturgija i rukopoloženje u Cetinjskom manastiru Tip: audio/mpeg

Njegovo visokopreosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije danas, 4. avgusta, na praznik Svete Marije Magdaline, u nedjelju šestu po Pedesetnici, služio je Svetu arhijerejsku liturgiju u Cetinjskom manastiru. Sasluživali su arhimandrit Pajsije, iguman Cetinjskog manastira i izabrani Episkop dioklijski, sveštenomonaštvo ove svete obitelji i sveštenstvo Cetinjskog namjesništva, uz molitveno prisustvo vjernog naroda.

Prije Svete liturgije, Mitropolit Joanikije je u čin čteca i ipođakona rukoproizveo teologa Vojislava Mijatovića, a u toku Svete službe Božije ga je rukopoložio u čin đakona.

Visokopreosvećeni Mitropolit Joanikije u arhipastirskoj besjedi govorio je o Svetoj Mariji Magdalini, vjernoj sljedbenici i služiteljici Gospoda Isusa Hrista za vrijeme Njegovog zemnog života, koju Crkva zove ravnoapostolna iz velikog poštovanja prema njezinoj ličnosti, njenim djelima i propovjedi Svetoga jevanđelja. U Svetom pismu nigdje ne nalazimo da je nju Gospod Isus Hristos lično ovlastio da propovjeda Jevanđelje, već samo svjedočanstva da je Gospod izabrao svojih 12 učenika, prvo, a poslije i drugih 70, i ovlastio ih da propovjedaju Njegovo Jevanđelje kao istinski svjedoci i Njegovih riječi i Njegovih djela.

„Međutim, i Sveta Marija Magdalina je postala svjedok Hristovih riječi – slušala je Njegovu propovijed i gledala da ne propusti da čuje nijednu Njegovu riječ i da je smjesti u srcu svom. Isto tako postala je i svjedok Njegovih djela, prije svega nju je Gospod iscjelio od đavoimanosti“, besjedio je Vladika, podsjetivši da je njena duša bila pomračena i pod vlašću zle demonske sile prije nego je Gospod iz nje, svojom riječju, silom, istjerao sedam đavola i oslobodio je svake demonske napasti i učinio zdravom.

Od tada Marija je išla za Hristom i služila, sa ostalim svetim ženama, pratila i Njega i Presvetu Bogorodicu. Kao posebno važno, Mitropolit je istakao da su se na Veliki petak apostoli Hristovi, oni koje je Gospod izabrao da propovjedaju Njegovo Jevanđelje, da budu svjedoci Njegovih riječi, života, djela spasonosnih, zbog straha pokolebali i razbježali, a pod krstom na Golgoti, sa Presvetom Bogorodicom i Svetim Jovanom Bogoslovom, ostala je Marija Magdalina sa nekoliko žena mironosica i gorko tugovala.

„Ova žena koja je ranije bila slaba i nejaka i pod vlašću demonske sile, koju su đavoli nekada ponižavali i odvraćali od svakoga dobroga puta, ona se do te mjere usavršila slušajući riječi Božije i gledajući djela Hristova, da je ostala čvrsta, puna vjere i ljubavi Božije da se nije pokolebala ni jednoga trenutka, nego je saraspinjući se sa Hristom, ostala pod Njegovim krstom, gledajući Njegova užasna, ali i spasonosna stradanja“, kazao je Visokopreosvećeni Mitropolit, pojasnivši da je zato Gospod nju udostojio da bude među prvim svjedocima Hristovog Vaskrsenja.

U Jevanđelju imamo  nekoliko svjedočanstava o tome kako se Vaskrsli Gospod javio Svetoj Mariji Magdalini i kako je Gospod poslao da kaže Njegovim učenicima šta je vidjela:

„Od tada ona postaje propovjednik života Hristovoga, Hristovih riječi, Hristovih djela, čudesa. Postala je veliki propovjednik Jevanđelja Hristovoga, sasud blagodati Duha Svetoga.“

Apostolima je Gospod dao da čuvaju i ustrojavaju Crkvu Božiju svojim riječima i propovjedima, svojom brigom i staranjem za Crkvu, da to čine i predaju svojim učenicima, ali, podsjetio je Mitropolit, takve svjedoke i propovjednike Jevanđelja Božijega, koji su se udostojili blagodati Svetoga Duha, imamo i među ženama. Prije svega to su žene mironosice, a među njima je najistaknutija Sveta Marija Magdalina.

„Draga braćo i sestre, sve ono što je bilo nekada, to imamo i danas. I, evo, kada govorimo kakav treba da bude svjedok Hristov i propovjednik Njegovoga Jevanđelja, mi danas to isto predajemo i našem novom đakonu Vojislavu Mijatoviću, koji se spremao od svoga najranijeg uzrasta za svešteničku službu. Lijepo se školovao, lijepo se spremio, dosta je istrpio dokle je došao do ovoga svetoga čina, ali ostao u svemu vjeran i to je dobar znak“, kazao je Vladika.

Ističući da je ova sveta služba teška, kazao je da je ona laka zbog Božije blagodati, milosti koja prati služitelje oltara Gospodnjega, jer je sam Gospod Isus Hristos rekao da je breme Njegovo lako, a  jaram blag.

„To je ova sveta služba, to je zavjet. Sve je to lako zato što sveštenike Gospodnje koji idu pravim putem Božijim, koji postaju propovjednici Jevanđelja Božijega, svjedoci Hristovi u ovome vremenu, pomaže i Bog i anđeli Božiji i Presveta Bogorodica i svi Sveti. Svo Nebo je njima na pomoći samo kada idu pravim Božjim putem“, kazao je Arhiepiskop cetinjski i zaključio: „Tako da mogu reći, zajedno sa Svetim apostolom Pavlom, i u ovom našem vremenu: Sve mogu u Isusu Hristukoji mi moć daje. Neka naš đakon Vojislav, koji će ako Bog da brzo biti i sveštenik, bude svjedok Hristovoga Jevanđelja, svjedok Božiji, svjedok Hristovih stradanja, svjedok Hristovoga vaskrsenja i silaska Svetoga Duha na Crkvu Božiju. Neka i on bude svjedok te istine, te blagodati i neka služi ovu svetu službu sa revnošću i sa svakim usrđem i neka Gospod njegovo djelo usavršava.“

Govoreći o obavezama sa kojima se sreće sveštenik u ovom našem vremenu, Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije je podsjetio da je na ovaj dan prije 29 godina sa svojih vjekovnih ognjišta protjerano više od 220.000, a oko 2.000 ubijeno ili nestalo pravoslavnih hrišćana, pravoslavnih Srba iz Dalmacije, Like, Korduna…

„Možete zamisliti samo kako je tim ljudima koji su ostali bez svojih najbližih, koliko oni tuge nose zbog tih stradanja!? Koliko je trauma od tog bježanja, koliko je tuge zbog prisilnog napuštanja svojih rođenih ognjišta. Kako je teško biti bez svoga zavičaja. Budući sveštenik đakon Vojislav će se sa takvim ljudima sretati, sa onima koji su ostali bez svog zavičaja. Dublje gledano svi smo mi negdje ostali bez svog zavičaja, svi smo iz Raja istjerani, svi smo lišeni rajskoga blaženstva – to je naša prava otadžbina. Prema tome naš novi đakon, budući sveštenik, treba da nađe dom za svakoga onoga koji je protjeran, a pravi istinski dom je našao onaj ko nađe Crkvu Božiju, ko nađe Hrista Gospoda i svoga Oca nebeskoga, i svoju majku – jednu svetu, sabornu i apostolsku Crkvu.“

Na kraju svog arhipastriskog slova Njegovo visokopreosveštenstvo Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije je poručio da je danas veliki Božiji blagoslov i za ovu svetu obitelj i za ovaj grad i za cijelu Crkvu Božiju:

„Zbog ovog rukopoloženja da se radujemo i veselimo, a našem novome đakonu, budućem svešteniku, Vojislavu neka bude na radost i na mnoga i blaga ljeta ova sveta služba. Amin Bože daj!“

viber_image_2024-08-04_11-16-20-830

Vesna Dević
Foto: Nikola Joksimović