Bogorodičin Pokrov original Tretjakovska Galerija Moskva

Čudotvorne ikone Majke Božije: Bogorodičin Pokrov

Ime: 14. 10. 2024-IKONA MAJKE BOZIJE-POKROVSKA; Opis: Čudotvorne ikone Majke Božije: Bogorodičin Pokrov Tip: audio/mpeg

U čast Slavne Vladičice naše Bogorodice i Prisnodjeve Marije

 

Ova čudotvorna ikona Majke Božije posvećena je jednom od 12 velikih praznika Pravoslavne crkve – Pokrovu Presvete Bogorodice; sam praznik ustanovljen je kao spomen na dan kada se Presveta Djeva javila u Vlahernskom hramu u Konstantinopolju, kao neodstupna zaštitnica i pokroviteljka hrišćana.

Naime,  u 10. veku  žiteljima u ovom drevnom gradu pretilo je veliko razaranje od muslimana, a verujući da će ih zastupništvo Carice nebeske zaštititi, hrišćani su se sabrali u Vlahernskoj crkvi, gde se nalazila Njena Riza i Pokrov (Omofor) – vapijući  Bogu vatrenom molitvom za spasenje od neprijatelja.

U toku svenoćnog bdenija, Sveti Andrej Hrista radi jurodivi i njegov učenik blaženi Epifanije videli su pod samim svodom hrama – Presvetu Djevu, okruženu Anđelima,  Svetiteljima i Prorocima kako se moli, osenjujući hrišćane. Presveta je tada rasprostrla nad svim molitvenicima svoj Omofor, štiteći ih tako od vidljivih i nevidljivih neprijatelja.

Budući da se viđenja udostojio i Jurodivi Andrej, upitao je tada svoga učenika Epifanija: Vidiš li brate, Caricu i Gospođu svih, kako se moli za sav svet? Epifanije poslušnik mu odgovori: Vidim Sveti oče i užasavam se!

Po svitanju novoga dana, kada se ovo čudesno javljanje proširilo po celom Konstantinopolju, žitelji grada se ispuniše radošću i nadom što će ih Gospod zastupništvom Presvete Djeve izbaviti od upada neprijatelja; kako će događaji pokazati, nadanje njihovo biće nelažno.

Oduševljeni moćnim zastupništvom, branitelji grada razbiše mnogobrojnu vojsku neprijatelja i sačuvaše grad od razaranja.

Za datum proslavljenja Pokrovske ikone uzet je 14. oktobar po novom odnosno, 1. oktobar po starom kalendaru.

 

Čuda

 Pred ovim izobraženjem verni narod se moli za izbavljenje od iskušenja i za pomoć u mnogorazličitim potrebama, posebno porodičnim.

Ova čudotvorna ikona ima i svoj Akatist koji vernici čitaju u svakojakim nevoljama i opasnostima.

 

Izobraženje

Presveta Djeva je prikazana kako na oblaku lakom lebdi nad carskim dverima Vlahernske crkve – dok nad Njenim Omoforom u vazduhu, obitava sami Gospod. Po ivicama prekrivača stoje dva heruvima, koji se staraju da se on dovoljno prostire, kako bi pod njim stalo mnoštvo hrišćana.

U središnjem delu ikone, prikazan je red Svetih otaca Crkve, među kojima prepoznajemo Jovana Zlatoustog i Vasilija Velikog. U istoj ravni, prikazan je i red heruvima.

U donjem delu ikone, izobražen je red Apostola, predvođenih Svetim Jovanom Krstiteljem, dok je u istom nizu prikazan i Jurodivi Andrej sa učenikom Epifanijem, kao i red Sv. mučenika (među kojima prepoznajemo Sv. Velikomučenika Georgija).

Sama ikona dimenzija je 74×50 cm.

Neke kopije Pokrovske ikone Svete Djeve, izobražene su sa Njom, kao centralnom figurom koja dominira – stavom i položajem; primetno je da je u tim prilikama Omofor u Njenim rukama bele boje, dok je na originalnoj Pokrovskoj ikoni i njenim kopijama, jasno crvene.

Možemo samo pretpostaviti, da pokrov – koji Ona pruža svojim molitvenim staranjem – nije baš tako lako zadobiti, zadržati i uopšte udostojiti ga se; stoga, neizostavno je, da je put ka Njenom blagodatnom staranju skopčan s brojnim stradanjima i opasnostima. No, ono što nas ispunjava je to što nada naša leži u Njoj, Njenoj slobodi koju ima pre Tvorcem i Vladikom svih, da izbavi sve one koji Joj bezpoštedno pribegavaju.

Dakle, Pokrov koji Sveta Djeva drži u rukama zapravo je Njen Prekrivač ili Omofor, koji tako rasprostrt nad hrišćanima, čuva sve one koji Joj se usrdno mole.

Ovo čudesno događanje koje se odigralo u Bogorodičinoj crkvi u carigradskom naselju Vlaherna, blizu Zlatnog roga,  razlog je zašto je sama crkva dobila naziv, Vlahernska. Drevno zdanje je uništeno u prohujalim vremenima, a na tom mestu danas se uzdiže velelepni hram posvećen Presvetoj Djevi Mariji.

A čudesna Pokrovska ikona izložena je danas u Tretjakovskoj galeriji, u Moskvi, kao jedno od njenih neprocenljivih blaga.

Elza Bibić

Literatura:

Tihomir S. Ilijić: Veliča duša moja Gospoda, VIGZ, Beograd, 2002. g.
OOO Duhovno Preobraženje: K Bogorodici prilježno pripadajmo – Molitve Majci Božijoj pred njenim čudotvornim ikonama, Moskva, 2015. g; str. 76
www.pravoslavlje.net / Pokrov Presvete Bogorodice,  2. 10. 2019. g.