Kosinska

Čudotvorne ikone Majke Božije: Kosinska/Modenska

Ime: 03. 07. IKONA MAJKE BOŽIJE-MODENSKA; Opis: Čudotvorne ikone Majke Božije-Kosinska/Modenska Tip: audio/mpeg

U Čast Slavne Vladičice naše Bogorodice i Prisnodjeve Marije

 

 Ikonu Bogorodice Modenske/Kosinske preneo je u Rusiju, grof Boris Petrovič Šeremetjev 1717. godine iz italijanskog grada Modene, tokom svog putovanja i boravka po evropskim gradovima.

Ikona se naziva i Kosinska po mestu prebivališta (u Uspenskom hramu) nekadašnjeg sela Kosino, kod Moskve (današnji okrug Moskve).

Ovu svetu ikonu je Kosinskom hramu poklonio car Petar I, čijom blagodatnom pomoći je zabeležen veliki broj isceljenja verujućih koji su joj pribegavali.

Po oktobarskoj revoluciji, u nastupajućim godinama ateizma, sa Kosinske ikone skinuta je srebrna riza i drago kamenje.

Godine 1940, posle zatvaranja hramova u Kosinu, crkvene utvari su opljačkane i uništene, a čudotvornu ikonu država je zaplenila i prebacila u Muzej religije i ateizma, koji se prvobitno nalazio u Moskvi, a zatim u Lenjingradu.

Posle II svetskog rata čudotvorni obraz je prebačen na čuvanje u Muzej staroruske umetnosti Sv. Andreja Rubljova, koji se nalazio na teritoriji Spaso-Andronikovog manastira, u Moskvi.

Godine 1976. svetilište je obnovljeno, nakon čega je tri godine ikona bila izložena u Muzeju, a zatim pažljivo čuvana, do povratka u Kosinski hram.

Godine 1991. 2.jula ikona je vraćena Crkvi. Tog dana, po blagoslovu Njegove svetosti Patrijarha moskovskog i cele Rusije Aleksija II, čudotvorna ikona je svečano preneta iz magacina muzeja u novootvoreni Saborni hram Spasa Nerukotvorenog, gde je i osvećena.

Potom je u bogosluženju izvršen svečani prenos čudotvornog lika u parohiju Kosin. Ispred svetinje je pročitan Akatist i služen vodoosvećeni moleban, nakon čega je čudotvorna ikona Bogorodice Kosinske unesena u Nikoljski hram i postavljena na poseban postament.

Godine 1992. 2. jula, nakon što je Svetouspenski hram vraćen parohiji, u njega je postavljena čudotvorna Kosinska ikona Bogorodice, gde svetinja ostaje sve do današnjih dana.

Svake godine parohijani Uspenskog hrama u Kosinu vrše litiju do Svetog jezera sa čudotvornom ikonom. Prema legendi, jezero je nastalo u drevna vremena, na mestu gde je nekada stajala crkva.

Ikona se proslavlja 3. jula po novom, odnosno 20. juna po starom kalendaru.

Pored dana zvanične proslave Kosinske ikone, postoji i lokalno poštovanje, 1. nedelje po Vaznesenju Gospodnjem.

 Čuda

 Pred ovom ikonom Presvete Bogorodice nazvanoj Kosinska/Modenska molimo se za isceljenje od bolesti ruku i nogu, kolere, bolesti glave kao i kod lečenja neplodnosti. 

Čudotvorni lik Presvete Bogorodice postao je poznat po brojnim isceljenjima i znacima blagodati. Tako su, na primer, 1848. godine meštani susednih sela Kosino, gde je harala kolera, nekoliko puta uzimali čudotvornu ikonu iz Modene na molitvu, nakon čega je strašna bolest potpuno prestala.

Izobraženje

Na originalnom izobraženju prikazana je Sveta Djeva bosih nogu u celoj figuri sa Bogomladencem, Koga pridržava levom podlakticom i tako Mu čini udobno smestilište. Spasitelj je okrenut ka vernom narodu kogadesnom rukom blagosilja, dok u levoj ruci drži svitak. Odeven je pritom u hiton zlatne boje; kao car i prvosveštenik.

Vidimo da je ikona u znatnoj meri oštećena. Pozadina je u žutoj-oker nijansi sa takođe primetnim oštećenjima.

Sveta Djeva je sasvim jednostavno odevena na ovom ikonografskom prikazu; akcenat je na Bogomladencu koji je okrenut ka narodu. Gornja i donja haljina Prisnodjeve su u braon nijansama sa zlatnim izvezenim porubima, bez ikakvog ukrašavanja.

Na nekim drugim, skorašnjim ikonografskim prikazima, Bogomajka takođe u celoj figuri nosi Bogoladenca, koji je okrenut od Nje ka narodu, koga blagosilja. Ruke Bogorodičine su ispružene i Mladenac obitava na njenim grudima – kao kod ikonografskog tipa Bogorodice Velika Panagija (Svesveta). Ovde Sveta Djeva nije bosa; odevena je u karakterističnu donju haljinu plave nijanse sa crvenim maforionom izvezenim zlatnim porubima. Na ramenima i prečasnoj glavi njenoj, nalazi se izvezena po jedna zvezda – kao simbol neporočne čistote njene.

Tropar glas 5.

Raduj se, Zastupnice celog sveta / i Zastupnice našeg spasenja! / Jer donevši čudotvornu ikonu Tvoju / radost i blagoslov si nam dala. Molimo Te se: / Gospođo, Bogorodice Hrista Boga našega, / moli se usrdno. Sinu Tvome, / daruj nam oproštenje grehova, / mir svetu / i spasenje dušama našim.

 Kondak  glas 4.

 Bogorodici prilježno uvek pritičimo, grešni i smireni, i pripadnimo, u pokajanju zovući Je, iz dubine duše: Vladičice, pomozi, milosrđem Tvojim, ginemo od mnoštva pregrešenja, ne odvrati Se od slugu Tvojih, jer u Tebe jedinu Nadu imamo !

Moltiva Presvetoj Bogorodici pred Njenom čudotvornom ikonom Kosinskom/Modenskom

 O Premilostiva i Prečudna celoga Sveta Carice! Dostojno Teslavim i veličam od svih duhova zlobe Zaštitnice, Neuporedivaprvopredstojateljice, Boga i Tvorca Roditeljko, svih sila.Blagodarim Ti za svu Tvoju blagodarnost, jer Si blagovolilajaviti nam preslavni prenos čudotvorne ikone Tvoje: O Svesilna roda našega Pomoćnice! Usliši nas, molimo Ti Se, i javi Milost Tvoju; koja se projavljuje na prečistom Obrazu Tvom, jer Ti sa nama prebivaš stoga te molimo usrdno: ne pominji mnoštvo grehova naših, ispuni nam moljenja, daruj nam sve što je potrebno za život i blagočešće, izbavi nas od beda i svake bolesti, najpre od smrtne pogibelji, od naleta zlih duhova i ljudi i svakoga pagubnog dejstva. Bdi i spasi nas blagodaću Svojom, Vladičice od učenja nevernih i sujeverja, od lukavih dela. Spasi nas i Otadžbinu našu od svakih pobuna, razvratnih nastrojenja i zlih duhova, neprijatelja vere pravoslavne. Spasi nas sve, Sveblaga Zastupnice naša, da blagočestivo žitije naše zemno završimo, hrišćanski bezbolno i nepostidno, mirnu končinu primimo i Nebesko Carstvo nasledimo. Da ti uvek pojemo, veličamo i slavimo Te, kao Zastupnicu roda hrišćanskoga, sa svima svetima koji ugodiše Gospodu. Amin.

Literatura:

”K Bogorodice priležno njine pritecem… “, Molitva k Božiei Materi pered Ee čudotvornjimi ikonami, OOO Duhovnoe preobraženie, Moskva, 2015. g, str: 54;

www.deva-maria.ru/:icona-bogomateri-kosinskaya-modenskaya

Elza Bibić
prevod s ruskog: O.B.