Mariupoljska

Čudotvorne ikone Majke Božije: Mariupoljska (Bahčisarajska, Krimska)

u Čast Slavne Vladičice naše Bogorodice i Prisnodjeve Marije

 

Bahčisarajsku ikonu Majke Božije nazivaju i Krimskom i Marijupoljskom. Njeno prvo obretenje savršilo se u Uspenjskom skitu u planinskoj Gori blizu Bahčisaraja, koji su osnovali pravoslavni Grci.

Postoji nekoliko predanja o javljanju ove ikone Bogomajke. Saglasno prvom predanju, u predelima planinske Gore, blizu Bahčisaraja, (grada na Krimu, nekadašnjoj prestonici Krimskih Tatara) pojavila se velika zmija koja ne samo što je ubijala životinje svojim otrovom, već je ubijala i ljude.

Osećajući se potpuno bespomoćnim, mesni žitelji, Grci i Đenovljani, obratili su se s molitvom Presvetoj Bogorodici i molili je da ih oslobodi od ove zmije. Jedne noći, uvideli su kako sveća gori, na Gori. Žitelji su toga časa pošli po stenovitoj Gori i otišavši do mesta gde je sveća gorela, naišli su na obraz Bogomatere. Nedaleko od njih ležala je mrtva zmija koja je ubrzo sagorela. Posle toga, Grci a posebno Đenovljani koji su živeli u Teodosiji, počeše usrdno posvećivati to mesto, poklanjati se svetom obrazu Bogomatere.

Drugo predanje glasi, da je u davna vremena na tom mestu pasao svoja stada, pastir jednog kneza Mihaila. Kada je jednom izveo svoja stada u današnjem Uspenskom krugu, video je obraz Bogomatere na jednoj steni. Ikona je bila podignuta 10 stopa od zemlje i pred njom je gorela sveća. Kako je saznao za ovo, lokalni knez je naredio da se ikona donese u njegov dom, koji se nalazio nedaleko od planinske Gore.

Iako je Mihail s blagovoljenjem primio ikonu u svoj dom: ona se sledećeg dana nije tu nalazila, opet je stojala na pređašnjem mestu, na steni. Dati obraz je ponovo prenesen u dom, i opet se ponovila ista stvar. Tada su rešili da ne diraju svetu ikonu i da ustroje mali hram na steni, nasuprot mesta njenog javljanja. U tom cilju, isečena je pećina i prododate su joj stepenice sa spoljnje strane.

Imajući u vidu da se javljanje obraza Bogomajke dogodilo 28.08. po novom kalendaru, odnosno 15.08. po starom, hram je osvećen u čast Uspenja Bogorodičinog.

Godine 1779. Grci,  Pantikapeje, Teodosije i Hersona na čelu sa svojim mitropolitom Ignjatijem, napustili su Krim trajno se preselivši u Rusiju. Pri preseljenju, Grci su poneli sa sobom i čudotvornu ikonu Bogomatere i preneli je u grad Mariupolj. Posle prisajedinjenja Krima Rusiji, 1783. godine Grci  su se opet počeli nastanjivati u Bahčisaraju (Krimskoj oblasti).

U Uspenjskoj obitelji su naslikali kopiju čudotvorne ikone, od koje su proizišla brojna isceljenja; i postepeno je na tom mestu ustrojena monaška obitelj –Uspenjski skit, ka kome su hrlile reke poklonika, ne samo Grka, već i Tatara.

Ova ikona nosi nekoliko naziva, koji se često pominju: Panagija (Svesveta), Krimska, Mariupoljska.

 

Izobraženje

Ikonografski, ikona pripada tipu Bogorodice Odigitrije (Putevoditeljke) gde je karakterističan položaj i odnos Bogomajke i Deteta, gde Ona desnom rukom Svojom ukazuje Na Njega, kao Spasioca svega Sveta, Puta koji vodi u život večni. Mladenac je položen na desnoj ruci Njenoj, dok u ruci nosi Zakon.

Cela riza Bogomajke i Deteta je ukrašena belim biserima, sa izvezenim zelenim draguljima, dok su Im Lica i ruke, oslikani a oreoli zrakasto isijavaju.

Na Glavi Bogomajke, nalazi se carska kruna, koja simbolizuje mitru, kao Arhijerejsko dostojanstvo a ujedno i trnov venac, koji je stavljen na glavu, Hristu.

U dnu ikone na crkvenoslovenskom jeziku ispisano je, Bahčisarajska ikona Presvete Bogorodice.

Pozadina je u akva-marin boji, dok su po obodu izvezeni hrišćanski simboli.

 

Molitva

O, Presveta Gospođo, Carice neba i zemlje, Preblagoslovena Mati Hrista Boga našega ! S verom i ljubavlju molitveno pribegavamo mi nedostojni k Tebi, Prečista Zastupnice naša. Ti jesi Pokoroviteljka grada našeg Mariupolja i sve zemlje Azova blagoslov. Tvoj obraz sveti, čudesno javljen nekada u kamenim gorama Krimskim, izbavio je ljude Grčke od strašne nevolje, zvije velike, koja je proždirala sve živo i neživo – izbavi i nas od manipulacija đavolskih, od vragova vidljivih i nevidljivih, od napasti, tuge i bolesti i od svakoga zla. Jer Ti jesi Putevoditeka blaga, put spasenja vernima ukazuješ. Tvoj obraz sveti prinesen od gora Krimskih radi osnivanja grada našeg Mariupolja svetiteljem našim Ignjatijem, kao svetiljka presvetla prosveti verom sve pravoslavne koji žive u njemu. Ti jesi vaistinu Bogorodica Svesveta, i Tebi je sve moguće, i ako Ti hoćeš, vlast imaš dovršiti. Niko ko je priticao k Tebi, pred obrazom Tvojim svetim, moleći se, nije otišao postiđen, nego je primio blagodat i milost po blagom izvoljenju za spas duše i tela. Svemilostiva Mati, Mariupoljska pohvalo i naše Zastupanje ! Ti jedina od Svevišnjega imaš vlast da nas zastupaš i spaseš nas: Ti jesi istinito i brzo izlečenje grehovnih strasti naših. Od Tebe Gospod svako slovo molitve prima, Tebe svi anđeli i arhanđeli i sva načala smireno služe i kao Caricu Nebesku svi veličaju. Ti si otvorila vernima dveri Carstva nebeskoga, – otvorni i nama kroz naše iskreno pokajanje dveri spasenja duša naših. Pokaži nam svoju bogatu pomoć i učini nas revnosnima u svakom dobrom delu: Od svakoga greha i lukavih pomisli nas odvrati, ozari naš um svetom istinom Bogopoznanja, ugrej srca naša ljubavlju Hristovom i podaj nam, Sveblaga, ono što je potrebno za naše spasenje. Ne prestaj moliti se za nas, nedostojnih slugu Tvojih, Koji Te slavimo i poštujemo, poklanjajući se s umiljenjem Prečistome obrazu Tvojemu. Da Tvojim posredništvom pod kojim smo, osenjeni pokrovom Tvojim proslavimo Gospoda i Spasa našega Isusa Hrista, sa Bezpočetnim Ocem i Presvetim i blagim i životvornim Njegovim Duhom, sada i uvek i u vekove vekova. Amin.

Literatura
https://www.deva-maria.ru/:icona-bogomateri-mariupolskaya

Elza Bibić
prevod s ruskog: O.B.