U čast Slavne Vladičice naše Bogorodice i Prisnodjeve Marije
Naziv ove čudotvorne Bogorodičine ikone proizilazi iz imena reke Mirož u Pskovskoj oblasti, gde je ustanovljen Spaski muški manastir; upravo tu se javio obraz Bogomatere, davne 1156. godine.
Kasnije je na ikoni izobražen Sveti blagoverni knez Dovmonto, u krštenju Timotej (sa desne strane Bogomajke), dok je sa leve strane Prisnodjeve izobražena njegova supruga, kneginja Marija (u monaštvu Marta), unuka Sv. blagovernog kneza Aleksandra Nevskog.
Ikona se proslavila 1567. godine u smutno vreme u oblasti Pskova, za vreme cara Ivana IV Vasiljeviča – čudesnim izlivanjem suza, za vreme epidemije; upravo su iz tog razloga prineli Mirošku ikonu iz Spaskoga manastira, i mnogi žitelji Pskova su posle molitve pred ovim svetim obrazom – dobili isceljenje, a smrtonosna epidemija je prestala.
Godine, 1922. Spaski manastir bogoborci su zatvorili, a Miroška ikona Presvete Djeve je preseljena u oblasni Umetničko, istorijsko-arhitektonski muzej.
Danas je kopija ikone vraćena Svetoj obitelji Spaskog manastira, u kojoj uživa veliko poštovanje.
Za dutum proslavljenja ikone određen je 7. oktobar po novom, odnosno 24. septembar po starom kalendaru. To je takođe i dan kada je osvećen Saborni hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, 2013. godine, u kome ova čudesna ikona počiva u tronu, s desne strane hramovnog oltara.
Čuda
Pred ovom ikonom Presvete Djeve molimo se u nemoći telesnoj i duševnoj, za izbavljenje od svakoga zla i od svakojakih epidemija.
Tokom Velikog posta u navečerje praznika Cvijeti, u podgoričkom Sabornom hramu, 8. aprila 2023. godine iz levog Bogorodičinog oka Miroška ikona je promirotočila suzama; ovo čudo se ponovilo i tokom Strasne sedmice i trajalo je sve do Vaskrsa, 16. aprila 2023. godine.
Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije blagoslovio je da se svakog petka, nakon večernje službe, služi Molebni kanon, u čast ove čudotvorne ikone.
Inače, ovu ikonu Presvete Bogorodice Miroške, na dar Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici je priložio Njegova svetost Patrijarh moskovski i sve Rusije g. Kirilo, na dan osvećenja hrama 7. oktobra 2013. godine, što je ujedno i dan, kada se ova sveta ikona praznuje.
Izobraženje
Originalna Miroška ikona iz Pskova ikonografski pripada tipu Bogorodica Velika Panagija, što znači SveSveta. Ikona prikazuje Prisnodjevu na tvrdoj podlozi u celoj figuri, u stojećem položaju, sa rukama podignutim u molitvenom stavu;
Dok je donja haljina Njena u zlatnoj boji, gornja je u zagasito sivoj; ono što primećujemo je drevnost ikone, imajući u vidu da je stara oko 1000 godina; dok je pozadina ikone u toploj žuto-narandžastoj boji, sa jedva primetnim oštećenjima.
Na desnoj i levoj strani Prečasne glave Prisnodjeve nalazi se po jedan Arhangel, dok su u visini Njenog tela, u godinama koje će doći, izobraženi, knez Timotej i supruga mu kneginja Marija, u monaštvu Marta. I upravo, kako i priliči njihovom položaju, knez i kneginja su odeveni u raskošne odežde, što govori o njihovom statusu – dok su im ruke pružene k Bogomajci, od koje traže molitveno zastupništvo.
Karakterističo za ovaj ikonografski prikaz je da je Bogomladenac prikazan kako lebdi, u nivou Majčinih grudi. On nije pridržavan. Ruke su Mu takođe, kao kod Bogomajke, ispružene u molitvenom stavu.
Vidimo da je sva pažnja pretočena u molitveni vapaj koji čine pružajući ruke Svoje k Svevišnjem.
Dotle je hramovna Bogorodičina ikona Miroška nešto drukčije prikazana. Ovde vidimo kako Bogomajka stoji u celoj figuri, u molitvenom stavu na orlecu, (kao Vladičica) ispruženih ruku, dok Joj Bogomladenac bdi na grudima, takođe, nepridržavan u molitvenom vapaju.
Gornja haljina Prisnodjeve je u karakterističnoj tamno plavoj boji izvezenoj zlatnim porubom dok je donja u nešto svetlijoj nijansi, takođe plave boje; Maforion je istaknut, kao simbol Njenog materinstva i potpune poslušnosti volji Božijoj. Međutim, ono što privlači pažnju, iako nije primetno na prvi pogled, su narukvice na rukama Prisnodjeve, koje su izvezene zlatnim nitima, upravo kao kod sveštenoslužitelja. Znamo da one simbolizuju snagu koju Gospod daruje onima koji vrše Svete tajne; međutim, narukvice podsećaju i na one veze kojima su bile vezane ruke Hristu, dok je vođen Pontiju Pilatu.
Možemo izvesti nekoliko zaključaka, zašto Bogomladenac nije pridržavan i koja je simbolika ovakvog Njegovog prikaza. Ono što je sigurno, što možemo izvesti iz ovakvog prikaza jeste da nepredržavanje od strane Bogomajke, može značiti i poverenje u ruke Njene, koje su tako ispružene simbol sasluženja cele Crkve, njenom Nebeskom Predstojatelju.
Na ramenima i Prečasnoj glavi Svete Djeve stoji po jedna izvezena zvezda, kao simbol neporočne čistote Njene.
Na ovom ikonografskom prikazu nemamo izobraženje Arhangela niti ktitora i/ili knezova. Prikazani su isključivo Bogomajka i Mladenac.
Ikona je postavljena u drveni izrezbareni tron, koji stoji na desnoj strani hramovnog oltara.
Kod nogu Svete Djeve ispisan je naziv ikone na crkvenoslovenskom jeziku – Obraz Presvete Bogorodice Miroške.
Samo iz Njenog levog oka do prečasnih nogu Njenih sliva se jedna suza, ostavljajući dugačak trag, koji se i danas može primetiti.
Neugasivo kandilo stoji iznad Njene Svete glave, a od čudesnog mirotočenja, oivičena je stubovima koji sa crvenim nitima, štite Svetinju i trag od Svetog mira, kojim nas Je udostojila.
Molitva k Presvetoj Bogorodici pred Njenom ikonom Miroškom
O Presveta Vladičice Bogorodice, Nebesnoga Cara Mati, Bogoizabrana Otrokovice, očajnih nadanje, bolnima isceljenje, sirotim predstojateljice, tužnim utešenje i radost, poniženim pokroviteljice i svima u nevoljama i bedama brza zastupnice i pomoćnice! Pomozi, o Mati Božija, i nama grešnima u tugama našim, uveseli radošću srca ljudi Tvojih, usmeri k miru i tišini život naš, i ne daj nam da padnemo u očajanje. Jer Ti jesi jedina od svih Svetih zastupnica naša, predstojateljnica naša k Bogu, Sveblagog Cara – Blaga Mati. Tako i mi grešni, pred Tvojim prečistim obrazom, s umiljenjem priklanjamo kolena svoja i pobožno Te celivamo, molimo Ti se, Milosrdna Mati: ne odbaci smirene molitve naše i pokaži nam znamenje milosti Tvoje; k Tebi pribegavamo sa nadanjem, jer niko od Tebe ne odlazi posramljen, već dobija blagodat i dar za koji se molio, proslavljajući Sina Tvojega i Boga, i Tebe s Njim, u vekove vekova. Amin.
Tropar, glas 4
Kao zvezda presvetla zasijala je na Ruskoj zemlji: ikona časnoga obraza Tvoga, Bogorodice Djevo, iz oba oka teku suze Tvoje, kao reka, i videvši to narod pskovski, muževi i žene sa decom svojom, plačući mole se obrazu Tvome, i ovako govorahu: o Presveta Vladičice Bogorodice, ne zaboravi grešne sluge Tvoje, moli se Hristu Bogu našem da spase nas.
Kondak, glas 7
Zastupnice hrišćana nepostidna i Predstateljnice grada našega Pskova, ne prezri moljenja nas, grešnih, koji videsmo na Tvom časnom obrazu suze koje teku iz oba oka molimo Ti se prilježno, jer si Blaga, i pomažeš nama vernima koji k Tebi pribegavamo, usliši naša moljenja, Bogorodice, i izbavi nas od napada zlih, usliši molitvu našu onih koji Ti se mole, Zastupnice, Bogorodice, molitelje Tvoje počuj nas; raduj se, Djevo,
Veličanje
Veličam Te, Presveta Djevo, Bogoizabrana Otrokovice, i poštujem obraz Tvoj časni, kojim si pokazala prečudno znamenje.
Elza Bibić
prevod s ruskog: O. B.
Literatura:
www.deva -maria.ru/ : icona-bogorodicy-mirozh
Tihomir S. Ilijić: ,,Veliča duša moja Gopoda“- Ovozemaljski život i čudotvorne ikone Presvete Bogorodice, VIZ, Beograd, 2002. g. str: 236;
www.deva -maria.ru/ icona-bogorodicy-mirozh