Ozerjanska

Čudotvorne ikone Majke Božije: Ozerjanska

Ime: 12. 11. 2024-IKONA MAJKE BOZIJE OZERJANSKA; Opis: Čudotvorna ikona Majke Božije Ozerjanske Tip: audio/mpeg

U čast Slavne Vladičice naše  Bogorodice i Prisnodjeve Marije

 

Ikona Ozerjanska projavila se krajem XVI veka u blizini sela Ozerjanka, na 35 vrsta od Harkova (u današnjoj istočnoj Ukrajini).

Ozerjanska U LitijiNaime, u vreme tatarskih upada u Ukrajinu, jedan seljak iz okoline pošao je da kosi travu u polju i  kada je udario kosom čuo je ljudski jecaj. Sagnuvši se video je sveću pred ikonom Majke Božije. Ikona je bila naslikana na platnu i od udara kose bila je presečena na dva dela. Seljak je uzeo obe polovine i sveću i odneo ih u dom i postavio pored drugih ikona. Drugoga jutra je sa divljenjem video da su se rastavljeni delovi sjedinili, a na platnu je ostao jedva primetan trag od reza.

U Ozerjanskoj pustinji ova sveta ikona prebivala je sve do uništenja ovog manastira, tj. do kraja XV veka kada je u Harkovskoj eparhiji bilo uništeno 20 manastira. Tada je ikona bila prenesena u Kurjažski manastir, a po zatvaranju i tog manastira u Harkov, u Pokrovsku crkvu. No kada je Kurjažski manastir ponovo bio obnovljen početkom XIX veka, a na molbu monaha toga manastira, čudotvorna ikona je vraćena i do ovog vremena se nalazi tamo.

Ikona je bila postavljena u Preobraženskoj crkvi unutar manastira na Gori. U leto je verni nose u crkvu Sv. Onufrija, koja stoji pod Gorom, koja je načinjena na izvoru. Izvor je pod samim prestolom i od njega je provedena gvozdena cev ispod crkvenog poda, dok voda odlazi u nedaleko sagrađeno kupatilo, u kome su bolesni često zadobijali, isceljenje. Iz kupatila voda teče potokom  u dolinu, ispod brda pod manastirom.

Čudotvorna ikona tamo ostaje do nedelje Antipashe, koja se praznuje u Tominu nedelju i potom se vraća u Kurjažski manastir.

Za datum proslavljenja ikone, uzet je 12. novembar. po novom, odnosno 30. oktobar po starom kalendaru.

Ikona Ozerjanska ima i svoj akatist, koji verujući narod čita u svakoj nevolji i muci.

Danas se čudotvorna ikona Majke Božije Ozerjanske nalazi u Harkovskoj eparhiji, u Preobraženskom Kurjažskom manastiru, nedaleko od Harkova na putu za Kijev.

Smatra se glavnom svetinjom Harkova i zaštitnicom cele oblasti.

 

Čuda

 Od ikone su se ubrzo počela dešavati mnogobrojna čuda. Na poklonjenju ikoni Majke Božije dolazili su žitelji Harkova iz mnogobrojnih okolnih sela.

Ovoj ikoni se verni narod moli u svakoj nevolji, tuzi i bolesti.

 

Izobraženje

 Ikona je naslikana na platnu i zalepljena je na kiparisovu dasku.

Tip je Bogorodice Odigitrije, prikazana u dopojasnom položaju, gde Bogomajka u rukama nosi Bogomladenca.

Dok Ona levom rukom pokazje na Njega kao Spasitelja svega sveta On u levoj ruci nosi Reč Božiju, koja je kroz Proroke data Starim zavetom, a ima se objaviti Njime u Novom zavetu. Primetno je da desnom rukom blagosilja one koji Ga posmatraju.

Odežda na Bogomajci i Bogomladencu je vrlo bogato ukrašena. Dok Bogomajka nosi donju haljinu u puder roze boji, gornja haljina je u svetlo plavoj, oivičena izvezenim safirima. Narukvice su Joj ukrašene dragim kamenjem a na desnom ramenu Joj je izvezena zvezda, ukrašena krupnim smaragdom. Okovratnik je takođe izvezen motivom koji je prisutan na gornjoj haljini, dok je maforion u beloj boji, protkan kristalima i dragim kamenjem, te oivičen zlatno plavim porubom. Na glavi Joj se nalazi carska kruna u bordoj nijansi tkanine, preukrašena najraznovrsnijim dragim kamenjem, dok su u centru primetna tri velika dijamanta, od kojih je središnji zvezdasto uokviren. Oreol Joj je sačinjen u potpunosti od zlata, koji se zrakasto pruža oko Njene časne glave.

Bogomladenac je isto, prikazan u puder roze hitonu koji je mestimično izvezen dragim kamenjem, sa carskom krunom na glavi, koja je istim bojama i draguljima ukrašena kao kod Bogomajke. Oreoli su im takođe, istovetni, a narukvice protkane draguljima.

Sveto pismo koje Bogomladenac drži u levoj ruci je, takođe, ukrašeno dragim kamenjem.

Na pozadini ikone ponegde se pružaju izvezene zvezde sa natpisom Obraz Presvete Bogorodice Ozerjanske .

Po ivicama ikone su urezani dragulji te ne postoji prazan prostor koji nije na neki način ukrašen.

Uopše, ono što je očigledno na prvi pogled jeste da su boje na ikoni nežne, tople i usklađene.

Na nekim drugim prikazima Ozerjanske ikone, Bogomajka je prikazana u potpunosti u zlatnoj odeždi sa smaragdnom krunom i oreolom, dok na trećim prikazima, odežda Joj je prikazana u belom vezu prožeta u potpunosti biserjem sa smaragdnom krunom, okruženu plavim oreolom.

 

 Tropar, glas 3.

Tvojim zastupništvom i milosrđem Tvoga javljanja ikonom Ozerjanskom Vladičice; pred njom u molitvi duše svoje izlivamo i verno Tebi kličemo: pogledaj, Milostiva, na narod Tvoj, sve naše tuge i jade ugasi, dobru utehu u našim srcima nizpošlji i spasenje večno dušama našim, Prečista, izmoli.

Priredila: Elza Bibić
Prevod sa ruskog: O.B.

Literatura

Tihomir, S. Ilijić: Veliča duša moja Gospoda!, VIZ, Beograd, 2002. g. str: 260, 261;
Ooo Duhovnoe preobraženie: K Bogorordice priležno njine pritecem … Molivlji k Božiei Materi pered čudotvornjimi ikonami, Moskva, 2015.g. str: 72, 73;
https://www.ozerjanskij.kharkov.ua/29-ljonlj-2017-g-obretenie-ozerljanskoi-ikonji/
https://qimax.ru/bs/tropari-ikonam-bozhiei-materi-na-cerkovno-slavyanskom-molitva-tropar/