U okviru “Dana Mitropolita Amfilohija” večeras, 31. oktobra 2022. godine, na dan kada naša Crkva praznuje spomen Svetog apostola Luke i Svetog Petra Cetinjskog, u kripti Sabornog hrama Vaskrsenja u Podgorici, a u organizaciji Bogoslovije Svetog Petra Cetinjskog, održana je Lučindanska akademija koju je svojim prisustvom blagoslovio Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije.
Akademiju je otvorio kamerni hor Bogoslovije pod dirigentskom palicom đakona mr Mihajla Lazarevića, otpojavši tropar Svetom Petru Cetinjskom. Potom je skup u ime organizatora pozdravio protojerej Blagoje Rajković, rektor Bogoslovije. Pojasnio je da je tradicija Bogoslovije da se dva puta godišnje organizuju ovakve svečanosti, na današnji praznik i na Nedelju pravoslavlja, i obično budu posvećene nekom važnom događaju koji se te godine obilježava. Ove godine je to tridesetogodišnjica obnove rada Bogoslovije Svetog Petra Cetinjskog.
„Naša Bogoslovija je najstarija srednja škola u Crnoj Gori i njena istorija traje preko sto pedeset godina. Naravno, kao i naš narod na ovim prostorima, Cetinjska bogoslovija je dijelila sudbinu ratova i stradanja. Tako je i sama poslije Drugog svjetskog rata od strane novih komunističkih vlasti ukinuta, da bi zalaganjem i trudom blažene uspomene Mitropolita Amfilohija i prvih profesora ona obnovljena 1992. godine i evo sa Božijom pomoću i uz pomoć naših dobrotvora, ljudi dobre volje, prijatelja, ona traje trideset godina i donosi duhovne plodove“, zaključio je otac Blagoje.
Svečarsku besjedu izgovorio je monah dr Pavle Kondić, nekadašnji profesor Bogoslovije. Otac Pavle govorio je na temu Duhovni izdanci Cetinjske bogoslovije.
Na početku svog izlaganja ukazao je da ono što se tiče života Bogoslovije od 1863. do 1945. godine, kada je nasiljem komunističkog režima prekinut njen rad, sabrano je u knjizi Istorija Cetinjske bogoslovije. Prvih deset godina obnovljenog života i rada je prikazano je u spomenici posvećenoj prvom desetljeću njenog rada, dok je druga spomenica, nastala trudom profesora Aleksandra Vujovića, posvećena drugoj dekadi. U radu je i treća spomenica koju priređuje sveštenik Arsenije Radović, takođe profesor Bogoslovije, i ona će izaći na Lučindan 2023. godine kada će se obilježiti 160 godina od početka rada.
Podsjetio je da je 1997. godine prva generacija obnovljene Bogoslovije na čelu sa Mitropolitom Amfilohijem hodočastila na Grob Gospodnji, u Sveti Grad Jerusalim i da je tamo jedan od đaka primio sveštenođakonski čin.
Naglasio je da ni jedna litija u Nedelju pravoslavlja, na Vrbicu, na Veliki Petak i Vaskrs na Cetinju, kao i Svetosimeonovska i Markovdanska u Podgorici nije prošla bez jata bogoslovaca.
Učestvovali su 2000. godine na prvoj velikoj kanonizaciji novih svetitelja Srpske crkve u naše vrijeme, kada su pratili i unosili ikone sveštenomučenika. Tada su kanonizovani sveštenomučenici naše Mitropolije na čelu sa Mitropolitom Joanikijem Lipovcem.
Takođe, pomenuo je učešće u osvećenju novih sabornih hramova u Podgorici i Baru, hirotonijama episkopa, svetosavskim akademijama, kao i mnogim drugim važnim događajima u našoj Crkvi.
Posebno je podvukao da je Bogoslovija ispunila Gospodnju zapovijest da gladnog i žednog, golog i bosog nahrani, napoji, posjeti i utješi. „To je ova naša Bogoslovija radila i toliko gladnih usta nahranila, ne samo cetinjskih, nego ko god da je pritekao toj kući, nije ostao gladan ni žedan, pruženo mu je i prenoćište i materijalna strana koliko god se to moglo.“
Potom je kamerni hor izveo kompoziciju Iže heruvimi po bugarskom napjevu i dio Kanona Evharistije, kompoziciju Svjat, Tebe pojem monaha Davida. Publika je mogla čuti i vidjeti dio novog albuma hora Cetinjske bogoslovije i to dvije narodne pjesme Poljem se vija i Hvatajte se bjele ruke.
Učenici su izveli dva recitala: Počeci Cetinjske bogoslovije, odnosno pismo Knjaza Nikole Svetom sinodu u Sankt Peterburgu i Roditeljski pogled na Cetinjsku bogosloviju Mitropolita Amfilohija.
Narodni guslar Vladimir Radojević je uz gusle pjevao stihove pjesme Prvo Markovo junaštvo.
Prikazan je i filmski rad maturanata Bogoslovije Tri decenije.
Akademija je nastavljena bogatom izvedbom hora Prepodobne mati Angeline iz Nikšića, pod dirigentskom palicom gospođe Ane Bojić, a gospodin Sreten Vujović je zajedno sa horom predstavio pjesmu posvećenu Mitropolitu Amfilohiju.
“Dani Mitropolita Amfilohija” završiće se sjutra, 1. novembra, premijerom filma o svetopočivšem Mitropolitu Amfilohiju ,,Lastavice Hristove“, u režiji Julije Bočarove (Rusija), koja će se održati u kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, sa početkom u 19 časova.<
Lazar Šćekić
Foto: Boris Musić