Djeca Podgorice Svetom Savi

Djeca Podgorice Svetom Savi

U subotu, 1. februara 2025. godine, u kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici održana svečana dječija Svetosavska akademija, koja je okupila sve vjeronauke i dječije crkvene horove iz Podgorice. Ovaj svečani događaj, posvećen prvom srpskom arhiepiskopu i prosvetitelju Svetom Savi, započeo je obraćanjem koordinatora Katihetskog odbora Mitropolije crnogorsko-primorske, jereja Pavla Božovića, koji je pozdravio sve prisutne, ističući značaj verske nastave i vaspitanja djece u duhu pravoslavne vjere i svetosavskog predanja.

U prepunoj kripti Sabornog hrama, pred časnim ocima, roditeljima i mnogobrojnim sabranima, saborno su se predstavile škole vjeronauke iz Podgorice koji su kroz pjesmu i recitaciju predstavili život Svetog Save. Ovogodišnju Akademiju su pripremili Biljana i sveštenik Branko Tapušković koji vode Školu vjeronauke sa Zlatice i dječiji hor Zlatica. Pored njih u programu su učestvovala i djeca polaznici Škole vjeronauke pri Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja, koju vode Ana Nenadić i Zorka Pejović, zatim Škola vjeronauke iz Crkve Svetog Đorđa pod Goricom, koju vode vjeroučiteljice Nadica Radović i Duška Stanišić, kao i Škola vjeronauke pri crkvi Svetog Đorđa u Donjoj Gorici, koju vodi vjeroučiteljica Vidosava Živković. Djeca iz crkve Svetih Makaveja u Tološima kojm rukovodi Stojanka Radulović.

U programu su učestvovali i polaznici Škole vjeronauke i pjevačke grupe iz Manastira Dajbabe, koje vodi Milena Jovićević, kao i Škola vjeronauke pri Hramu Svetog Đorđa i Svetih Momišićkih Novomučenika na Malom Brdu, koju vode Ana Aprcović i Marija Jovićević.

Svečana akademija bila je ispunjena radošću, duhovnom uzvišenošću i toplinom dječijih glasova, koji su kroz recitacije i pojanje velikog hora slavili Svetog Savu, prenoseći njegovu poruku ljubavi, vjere i zajedništva.

Pored duhovne i kulturne dimenzije, veče je nosilo i humanitarni karakter, jer su se tokom akademije prikupljala sredstva za liječenje Miomira Popovića, jednog od polaznika vjeronauke. Ovaj plemeniti čin pokazao je istinsku ljubav i solidarnost zajednice, potvrđujući da je Svetosavska akademija ne samo prilika za slavlje, već i trenutak za pomoć onima kojima je to najpotrebnije.

Na kraju večeri podijeljeni su Svetosavski poklon paketići koje su za podgoričke polaznike vjeronauke kao i za svu prisutnu djecu priložile humanitarne organizacije „Svi za Kosmet“ i „Miholjski zbor“.

DSC_8165