Dr Biljana Pirgić

Dr Biljana Pirgić održala predavanje u Herceg Novom

Ime: 10.03.2026-Izazovi i bol odrastanja-uloga nas starijih; Opis: Izazovi i bol odrastanja – uloga nas starijih Tip: audio/mpeg

U okviru ciklusa predavanja tokom Časnog posta, u organizaciji Crkvene opštine topaljsko-hercegnovske, u drugoj nedjelji posta održano je predavanje na temu „Izazovi i bol odrastanja – uloga nas starijih“, koje je održala dr Biljana Pirgić, dječiji psihijatar, psihoterapeut i psihoanalitičar.

Na početku predavanja dr Pirgić je pojasnila značenje termina pubertet i adolescencija, ističući da su za pubertet karakteristične tjelesne promjene, dok adolescenciju prate psihološke promjene. U tom kontekstu govorila je o izazovima i zadacima koje mlada osoba treba da razriješi u periodu odrastanja.

„Pre svega treba uskladiti sve ono što je infantilno (dječije) sa odraslim. Ta neusklađenost koja traje od jedanaeste, dvanaeste, trinaeste godine, pa i dalje, je nešto sa čime mlada osoba mora da se izbori u tom periodu od 11. do 25. godine“, kazala je Pirgić.

Prema njenim riječima, drugu grupu izazova predstavlja postepeni prelazak iz života u porodici ka životu u široj društvenoj sredini.

„Sfera interesovanja je sve više spoljni svijet, a ne toliko mama i tata“, istakla je ona.

Treću grupu izazova čine pitanja koja se odnose na identitet, odnosno njegovo sticanje i učvršćivanje.

„Dakle, onoga što nas definiše. Mlada osoba na kraju tog razvojnog puta mora znati odgovor na pitanje: ko sam ja?“, naglasila je dr Pirgić.

Ona je dodala da mlada osoba u ovom dugom razvojnom periodu puberteta i adolescencije treba da stekne sposobnost da se psihološki odvoji od roditelja, ali i da nauči da se nosi sa gubicima.

„To podrazumijeva gubitak komfora djetinjstva, ali i učenje kako da se nosi sa tugom i kako da je prevazilazi“, zaključila je dr Pirgić.

O. B.
Izvor: SPCO topaljsko-hercegnovska