Pitajte Svestenika

Емисија „Питајте свештеника“ са протојерејем Николом Пејовићем

Име: 23. 04. 2023-PITAJTE SVESTENIKA-protojerej Nikola Pejovic; Опис: Емисија “Питајте свештеника” са протојерејем Николом Пејовићем Тип: audio/mpeg

Емисија „Питајте свештеника“ са старјешином Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици протојерејем Николом Пејовићем, главним и одговорним уредником Радија „Светигора“

 

Отац Никола Пејовић: „Утврђени у вјери у Христа васкрслога узвикнимо и ми оне Томине ријечи: Господ мој и Бог мој“

О. Никола ПејовићНа Томину недјељу, прву недјељу по Васкрсењу Господњем у недјељу 23. априла 2023. године, на питања слушалаца емисије „Питајте свештеника“ одговарао је главни и одговорни уредник нашег Радија протојереј Никола Пејовић старјешина Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.

На самом почетку емисије отац Никола је тумачио зачало из Светог Јеванђеља које се чита на Томину недјељу, и говорио о блаженом невјеровању Светог апостола Томе.

„Господ је желио да се кроз Томино невјеровање утврди наша вјера у Христа васкрслог и да сви ми и сада вијековима након овог догађаја поновимо и срцу а и наглас оне ријечи које је изговорио Свети апостол Тома: Господ мој и Бог мој“- казао је отац Никола.

Отац Никола је у наставку говорио о Побусаном понедјељку и обичајима везаним за овај празник.

У наставку емисије отац Никола је одговарао на постављена питања наших слушалаца, међу којима су се нашла и следећа:

-Позван сам да будем на крштењу које ће бити у манастиру Острог. Која је процедура крштења?
-На шта се мора обратити пажња приликом читања светоотачких списа. Поред тога да смо узели благослов од свештеника и не тумачимо списе сами.
-Како у професији и послу који су везани за јавност имати самопоуздања и сигурности у себе међу људима који нису у вјери, а да то не пређе у гордост и сујету?
-Архимандрит Рафаил Карелин каже, да смо сведоци једног масовног атака душевног и душевно плотског мудровања на оно духовно аутентично, духовно искуство, у чему види најопасније искушење данашњице. Моје питање би било, како да се сачувамо плотског мудровања и плотског разума.
-Који су узроци немара према списима светих отаца и светом јеванђељу, и како да се ослободимо немара.
-Када би схватили ,,да свако види само оним очима какве му је Бог дао“, да ли би тада престали да осуђујемо друге? Како се борити против осуђивања?
-У делима Светих Отаца, а пре свега и у самом Јеванђељу, налазимо поуке о трпљењу. Са једне стране знамо да је то пут нас Хришћана, а са друге да уопште није лак, поготово не данас, када су све тековине модерног света усмерене на то да трпљење треба избећи. Како да се научимо благословеном трпљењу? И како да избегнемо да не склизнемо у самосажаљење или неки облик патолошког трпљења?
-Да ли је могуће чинити добра дела, ако та дела не произилазе из Даваоца свих добара, Господа нашег Исуса Христа, тј. нашег сједињења са Њим? Или су дела, која су истргнута из те повезаности, подложна духу сујете и таштине?
-Која је разлика између вољних гријехова и оних учињених услед сплета околности?
-Да ли молитва по самој природи има границу након које она то престаје да буде?
– Да ли је цивилизација у ствари одступање од Христа или Божија наука
Који морални кодекси владају данашњом цивилизацијом, када су ријечи као што су љубав и пожртвованост замијењене ријечима људска права и демократија.
Како један православни Хришћаним да одговори изазовима овога свијета
-Како сачувати душу од брзог живота и колико се дневно времена може одвојити за радне обавезе а да се не нанесе штета духовном животу.
-Како да унапријед знамо да ли Христос жели да ми урадимо неко дјело и како се ослободити ослањања на сопоствене помисли?
-Шта ми још молитвом смијемо тражити од Бога ако схватимо да нам је Он већ кроз Свету тајну крштења подарио најскупоцјенију ствар на свијету-благодат Светога Духа?

Емисију пуну душекорисних поука оца Николе тополо вам препоручујемо за слушање.