Praznik Preobraženja Gospodnjeg molitveno i svečano je proslavljen na Žabljaku svetom Liturgijom, prazničnom litijom vjernog naroda i blagosiljanjem slavskog kolača i grožđa.
U hramu posvećenom velikom prazniku Preobraženja Gospodnjeg, najprije je, u petak 18. avgusta 2023. godine, služeno svečano večernje bogosluženje, a na sam praznik je služena Sveta Arhijerejska Liturgija.
Luturgiju su služili Preosvećena Gospoda Episkopi raško-prizrenski Teodosije i budimljansko-nikšićki Metodije sa brojnim sveštenstvom i sveštenomonaštvom obje Eparhije, i uz molitveno učešće vjernog naroda žabljačkog kraja i gostiju ovog divnog gradića pod Durmitorom.
Riječima srdačne dobrodošlice Vladiku kosovsko-metohijskog i raško-prizrenskog Teodosija i sveštenstvo, predstavnike Opštine Žabljak, goste sabranja i vjerni narod, pozdravio je Preosvećeni Episkop Metodije, čestitajući današnji veliki i divni praznik, koji je slava grada i njegovog Sabornog hrama.
„Neka nam je srećno i ovo divno sabranje blagosloveno i preobraženo koje je bilo potpuno nezamislivo prije nekoliko decenija i godina, da se ovoliko naroda sabere, a ne samo da se ovoliko naroda sabere, nego da budemo ovdje svi na okupu, i oni koji upravljaju ovim gradom, i oni koji žive u ovom gradu i oni koji su porijeklom iz ovog grada, i oni koji vole ovaj grad, ovo mjesto, ovaj kraj, ovu planinu, koji su na bilo koji način vezani osjećanjima, porijekom, ljubavlju za ovo mjesto i za ovaj veliki, slavni i veličanstveni praznik Crkve Hristove Preobraženja Gospodnjeg“, kazao je Vladika Metodije, osvrnuvši se na pročitano sveto Jevanđelje u kojem se kaže kako se Hristos na Gori visokoj preobrazio pred svojim izabranim učenicima i apostolima.
„Izabrani od izabranih pred kojima se Hristos preobrazio bili su Petar, Jakov i njegov brat Jovan. Samo sedam dana prije ovog događaja, koji je usko vezan za samo Preobraženje, veličanstveno i božansko, Hristovo sve je svoje apostole u daleki kraj Kesarije Filipove poveo Isus da ih tamo, daleko od straha judejskog pita, oslobođene od pritiska, prijetnji i straha koji je vladao u Jerusalimu i koji je progonio učenike Hristove i Hrista: Šta kažu ljudi za mene, ko sam ja? Jedni kažu da je Jovan Krstitelj, drugi da je ustao iz mrtvih, neki opet da je Ilija, Jeremija ili neki od proroka, a Njemu Isusu ono što je najbitnije, pita ih: A šta vi kažete, šta vi mislite, šta vi osjećate ko sam ja? A onda, kao i uvijek, ko drugi do Petar, ispred svih apostola istupa i kaže: Ti si Hristos, Pomazanik Božji, Sin Boga živoga. Isus ga pohvali zbog tog ispovjedanja, i kaže mu: Nije to tvoja pamet tebi rekla, i tvoje razmišljanje, nego ti je to otkrio Otac moj Nebeski“.
„I onda, između ostalog, govoreći im kako treba da strada i da će treći dan vaskrsnuti, rekao je: Ali, ima neki ovdje među vama koji neće okusiti smrti dok ne vidi Sina Božjeg u slavi kako dolazi. Upravo Jevanđelje koje smo čuli potvrda je tih nelažnih, istinitih Hristovih riječi gdje osmi dan po tom obećanju da će neki od njih vidjeti Njega u slavi Carstva nebeskog, izdvaja ih, izvodi na goru visoku same i pred njima se preobražava. Sunce koje sija iz Njegovog lica, ne ovozemaljsko nego božansko i Njegove haljine koje su bjelje od snijega, koje bjelilja ne može ubijeliti, koje su kao svjetlost, a onda se tu pojavljuju dva najznačajnija lika Starog zavjeta, jedan koji predstavlja zakon preko koga je Bog dao izabranom narodu jevrejskom, to je Mojsije, a drugi najveći i najslavniji od svih proroka, Ilija kako razgovaraju sa Isusom i time potvrđuju svoju službu i Njega Isusa Koji je vrhunac njihove propovjedi, zakona, proročkih predskazanja i proročke službe“, besjedio je Njegovo Preosveštenstvo.
Dodao je da oni time svjedoče da je On istinski Sin Božji Koga su oni propovjedali i Kome su služili.
„Onda govori Petar Isusu: Lijepo nam je ovdje biti. Šta drugo čovjek u tolikoj blagodati da kaže, kao i mi ovdje sabrani u ovom hramu u kojem se napajamo blagodatnim energijama. Igdje na svijetu ima li išta ljepše nego kad živimo s Bogom u zajednici, jedni s drugima u ljubavi što je slika ovog sabranja, ove svete Liturgije i ovog svetog praznika. I onda, kaže Petar da napravi tri šatora: Za tebe, Iliju i Mojsija, obraćajući se Isusu. Pojavljuje se sjajni oblak, to su anđeli Božji, jer oblak uvijek simbolizuje anđele; ti svijetli anđeli u svijetlom oblaku pokrivaju taj prostor i čuje se glas Oca nebeskog, koji potvrđuje sve ono što potvrđuje ta slika proroka Mojsija zakonodavca o Isus Sinu Božjem i kaže: Ovo je sin moj ljubljeni, Njega slušajte u svemu“.
„Tu prestaje sav zakon, svi proroci, nastaje Novi zavjet, novi savez, nova zajednica ljudskog roda sa Bogom, čiji je posrednik jedini i u svemu Isus naš Gospod Hristos. Oni u strahu padaju ničice na zemlju, podiže ih Isus i govori ono što govori kroz cijelo Jevanđelje, kroz sve vjekove do današnjeg dana i do kraja svijeta i vijeka, svima onima koji sljeduju za Njim, koji idu Njegovim putem: Ne bojte se! Ne bojte se od stihije ovog svijeta koje prijete da nas unište, zatrpaju, razviju u prašinu, jer gospodar ovog svijeta je Bog, On ga je stvorio i On je domaćin u ovom svijetu. Ne bojte se i vjerujte u Jevanđelje, i pomolimo se Bogu da u tome, u toj slici Carstva nebeskog, jednoj od najljepših koje su date u Svetom pismu, u toj slavi preobraženog Isusa gdje se vidi Njegova božanska priroda, Njegovih učenika i anđela u sjajnom oblaku, kroz to naslućujemo i predokušavamo budući život koji ima da se zbude, ako Bog da, koga Gospod i sve nas neka udostoji“, poručio je Episkop budimljansko-nikšićki Metodije.
Po odsluženoj Liturgiji, kroz grad Žaljak je prošla tradicionalna Preobraženjska litija vjernog naroda, koju su predvodili Njihova Preosveštenstva Vladike Metodije i Teodosije.
Sabranima se riječima arhipastirske besjede obratio Preosvećeni Episkop Teodosije, rekavši da je ovo dan koji stvori Gospod da se radujemo i veselimo u njemu.
„U današnji praznik Preobraženja Gospodnjeg, koji je jedan u nizu od deset Gospodnjih praznika, koje slavimo u toku godine, sabrali smo se svi na ovoj visokoj gori na kojoj je podignut hram, posvećen Preobraženju Gospodnjem da služimo Gospodu Bogu živome, da svi sabrani zajedno pokažemo da smo tijelo Hristovo, da smo Crkva Hristova i da kao nekada ljubljeni učenici Hristovi Petar, Jakov i Jovan, budemo svjedoci Hristovog preobraženja, da i mi, pričestivši se Tijelom i Krvlju Gospoda našeg ispunimo se Gospodom i da se i mi preobrazimo dušom i tijelom. To je cilj našeg života ovdje na zemlji, po riječima Svetog Serafima Sarovskog, da zadobijemo Duha Svetog, da se preobrazimo, da i mi sijamo božanskom svjetlošću koja nije od nas, nego od Gospoda. Ima li išta dobro da je u nama što živimo i što činimo da nije od Gospoda“, ukazao je Vladika Teodosije.
Slaveći danas Preobraženje Gospodnje blagodarimo na prvom mjestu Bogu, za Njegov dar, za mir, radost, svu ljubav koju nam Gospod daje, rekao je Vladika, dodavši:
„Dolazeći sa našeg Kosova i Metohije na ovu visoku goru, cijelim bićem osjećam da sam svoj na svome, a, isto tako, kad vi dođete na Kosovo vi ste svoji na svome. Gospod nas je spojio ljubavlju svojom, žrtvom svojom i mi, služeći Bogu, upravo, prinosimo žrtvu Njemu, ali i služimo jedni drugima. Sabirajući se ovdje, na Kosovu i svuda gdje se slavi ime Gospodnje, pokazujemo tu ljubav Božju, jer je Gospod dao i zapovjest: Ljubite jedni druge i po tome ću poznati da ste moji učenici, ako budete imali ljubavi među sobom. Nije to obična, nekakva prolazna, zemaljska ljubav. To je božanska ljubav kojom je On stvorio ovaj svijet“, naveo je Episkop raško-prizrenski.
Sveti apostoli na Gori Tavoru obasjani božanskom svjetlošću, i mi danas, na ovaj dan, na svetoj Liturgiji smo, po Vladikinim riječima, blagodaću Božjom, ljubavlju Božjom, obasjani smo svjetlošću Božjom.
„Kao što reče Preosvećeni Vladika, ima li šta ljepše, vrednije i značajnije nego biti na svetoj Liturgiji, služiti Bogu i zahvaljivati Bogu na svemu što primamo. Bogu posebno treba da zahvalimo na Njegovom daru, dao nam je život i održava nas u životu. I nama, i svemu živom na ovom svijetu Gospod daje hranu, piće, vazduh koji dišemo, da se, braćo i sestre sjetimo Gospoda u svakom trenutku našeg života. Ne samo kad smo u opasnosti da Mu zavapimo za pomoć, nego mnogo više, kad smo srećni, zadovoljni, zdravi i uživamo sve blagodeti ovog života. Treba da se sjetimo našeg Stvoritelja i Darodavca i Spasitelja, Gospoda našeg bez Koga je nemoguće živjeti ovdje na zemlji. I zato, današnji praznik Preobraženje Gospodnje jeste radosni, svijetli praznik u kojem se sjećamo Gospoda, Njemu pjevamo i blagodarimo i od Njega tražimo ljubav, milost i spasenje; da nas Gospod ozari svjetlošću preobraženja, Tavorskom svjetlošću i da nam podari mir u dušama našim“.
„Ako budemo imali blagodat Božju i mir u sebi onda ćemo biti zadovoljni gdje god da se nalazimo, da li u zatvoru, da li u bolnici, da li siromašni, da li u opasnosti, jer će Gospod biti sa nama. Skoro sam posjetio utamničene, zatvorene naše Srbe na Kosovu i susreo se sa njima i upravo sam im to rekao: Vi koji vjerujete u Boga i prizivate ime Božje, znajte da je Gospod sa vama ovdje u zatvoru. On dijeli i vašu muku i sve što proživljavate, a isto tako i oni koji se raduju i vesele, sve treba da bude u Gospodu. Neka je blagosloven današnji dan, da nas Gospod obraduje radošću nebeskom i nagradi neprolaznim blagima. Da znamo da je ovaj prolazni zemaljski život kao san kojim smo prošli i da, živeći na zemlji, živimo za onaj Gospodnji dan u koji kad uđemo neće nikad zaći i prestati. To je vječnost. Da živimo za Carstvo Božje“, zaključio je Episkop raško-prizrenski Teodosije.
Blagosiljani su slavski kolač i grožđe.
Domaćin slave bio je Mlađen Šljivančanin, a sledeće godine domaćin će biti Episkop budimljansko-nikšićki Metodije sa sveštenstvom, predsjednikom Opštine i upravom grada Žabljaka.
Zajedničarenje je nastavljeno uz trpezu ljubavi, upriličenom u porti Parohijskog doma.