Epski pjevači Andrije Luburića

Epski pjevači Andrije Luburića na Tribini „Svobodijada“ JU Zahumlje

U izdanju Instituta za srpsku kulturu (Nikšić, 2024), objavljena je knjiga čiji su priređivači dvojica autora, dr Ljubomir I. Milutinović i dr Budimir R. Aleksić, „Epski pjevači Andrije Luburića“, čije će prvo predstavljanje biti održano u sali nikšićkog Zahumlja, u utorak, 15. oktobra sa početkom u 19 časova u okviru repertoara oktobarske kulturne scene Nikšića, a na promociji će učestvovati: potpredsjednik Vlade Crne Gore, prof. dr Budimir Aleksić, prof. dr Miroslav Doderović, mr književnik i politikolog Aleksandar Ćuković i urednica Tribine „Svobodijada“, književnica Milica Bakrač.

Ovoj knjizi prethodilo je takođe prestižno izdanje Instituta za srpsku kulturu (Nikšić, 2023)takođe istih priređivača, dr Ljubomira I. Milutinovića i dr Budimira R. Aleksića, „Epski junaci u zbirci Andrije Luburića.“

Odlomke iz epskih pjesama zastupljenih u knjizi „Epski pjevači Andrije Luburića“ u Zahumlju će pjevati uz gusle članovi Društva za njegovanje tradicionalnog srpskog pjevanja uz gusle „Sveti Sava“ iz Podgorice, narodni guslari: Rajo Vojinović, Maksim Vojvodić, Vitomir Arsenić, Vaso Đondović, Željko Vukčević i Miladin Anđelić.

Kao recenzenti novog izdanja epskih pjesama koje je sakupio Andrija Luburić na 1136 strana potpisuju se: prof. dr Miroslav Doderović (Univerzitet Crne Gore, Filozofski fakultet) i prof. dr Biljana Babić (Univerzitet u Banjoj Luci, Filološki fakultet). Urednik izdanja je dr Nikola Marojević, izdavač dr Budimir Aleksić, lektor dr Dragomir Kozomara a knjiga je objavljena u ediciji Monografije, knjiga 60. Fotografija na naslovnoj strani autorstvo je Alojza Šmausa: Tanasije Vućić i Andrija Luburić (Berlin, 1927).

U uvodu izdanja priređivači naglašavaju da je Andrija Luburić značajan zapisivač i sakupljač epskih narodnih pjesama i da njegova zbirka ima istorijsko-hroničarski karakter. „Luburićevu zbirku čini blizu osam stotina pjesama sa više od dvjesta hiljada stihova. Najviše je pjesama o Baju Pivljaninu (oko osamdeset). Navodimo najpoznatije Luburićeve pjevače i njihov broj pjesama zastupljen u ovoj studiji. To su Tanasije Vućić iz Bijele kod Šavnika (1), najtalentovaniji epski pjesnik-pjevač i guslar, Šuto Roćenović iz Župe Nikšićke (10), Mišur Dulović iz Donje Morače (15), Pavle Kosanović iz Banjana (11), Mitar Vujačić iz Grahova (9), Krsto Bjelica iz Rudina (6), Nikola Lazarev Vujović sa Čeva (12), Vidak Nikčević iz Pješivaca (9), Trivko Bučalina iz Golije (9), Vule Okiljević iz Gacka (14), Vule Rnjez iz Nevesinja (9), Novica Cvijović iz Pljevalja (11) i Bogdan Zogović iz Polimlja (13).“