ANIP Đurđevdansko kolo

 Folklor – Riznica Kulturnog Nasljeđa: Razgovor sa Hadži Milisavom Tmušićem i Teodorom Blečić iz ANIP-a „Đurđevdansko kolo“

Ime: 28.06.2024-ANIP Djurdjevdansko kolo; Opis: "28.06.2024-ANIP Djurdjevdansko kolo". Tip: audio/mpeg

Folklor predstavlja dragocjenu riznicu kulturnog nasljeđa. Obuhvata tradicionalne pesme, igre, običaje, priče i nošnje naroda širom svijeta. To je umjetnost koja se prenosi sa generacije na generaciju, čuvajući istoriju, vrijednosti i identitet. Kroz folklor se ne samo izražava kolektivno sjećanje jednog naroda, već se njeguju osnovne ljudske vrijednosti poput zajedništva, ljubavi prema svojoj kulturi i poštovanja prema prošlosti.

Gosti našeg Vaseljenskog radija su Hadži Milisav Tmušić, umjetnički rukovodilac, i Teodora Blečić, asistent i glavni ekonom u radu sa djecom iz folklornog društva „Đurđevdansko kolo“ iz Podgorice.

Hadži Milisav Tmušić započinje razgovor: „Folklorom sam počeo da se bavim pre više od 20 godina. Ta priča je krenula sasvim slučajno, gledajući neko kulturno društvo na televiziji. Inače dolazim iz muzičke porodice, pa je muzika oduvek bila deo mog svakodnevnog života. Počeo sam da istražujem folklor i ubrzo se potpuno posvetio narodnoj igri. Treba napomenuti da se kod nas tradicija zove ‘igra’, dok su ‘plesovi’ došli kasnije sa zapada. U folkloru se strogo vodimo time da igramo, a ne plešemo.“

Teodora Blečić dodaje: „Folklorom sam počela da se bavim u četvrtom razredu osnovne škole, sasvim slučajno, zahvaljujući prijateljicama. Zajedno sa tri sestre upisala sam se u folklorno društvo i ostala u njemu već 15 godina. Folklor je, pored obrazovanja, postao osnovna stvar mog života.“

Hadži Milisav ističe važnost očuvanja folklora: „Kulturni radnici okupljaju veliki broj djece i omladine, koji kroz naš rad stiču prave vrijednosti, moral, kulturu i poštovanje drugog. Na taj način njeguju svoju kulturu i nacionalni identitet.“

Na pitanje o nedavnim aktivnostima, Hadži Milisav odgovara: „Nedavno smo na Trgu nezavisnosti u Podgorici organizovali manifestaciju u kojoj je učestvovalo preko 800 igrača iz 13 ansambala iz Podgorice. To je pokazatelj koliko radimo na očuvanju normalnih vrijednosti omladine i kulture.“

Teodora zaključuje: „Folklor je mnogo više od igre. To je način da se povežemo sa svojim korjenima i da očuvamo našu kulturnu baštinu za buduće generacije.“