Изложба фотографија „Прозор у вјечност“ Манастира Острог, монаха кир Дамјана биће свечано отворена 3. октобра у 18. часова у галерији књижаре „Геца кон“. Изложбу ће отворити и благословити епископ Иларион Лупуловић, викарни епископ Патријарха српског Порфирија.
У позиву на отварање изложбе се наводи, да је кир Дамјан својим оком и фотоапаратом овјековјечио неке непоновљиве тренутке и сачувао их од заборава, представљајући савременом свијету Манастир Острог, српски Јерусалим и једно од најсветијих мјеста српског народа, онако како га је он видио и доживио.
ОСТРОШКА СЛИКА МОНАХА КИР ДАМЈАНА – ПРОЗОР У ВЈЕЧНОСТ
-Поводом изложбе фотографија свјетлописца монаха Кир Дамјана Острошког-
Теологија острошке слике
Острошку слику и икону Светог Василија Острошког Чудотворца, ко једном види, носи у свом срцу и свом уму цијелог свог живота. Та слика остаје дубоко урезана у дамаре његовог бића, за вјечност.
Сусрет са највећом светињом српског народа, нашом гором Сион, нашим српским Јеруса- лимом – Светим манастиром Острогом једна је од најљепших слика која преображава, оплемењује и надахњује.
Острошка слика постаје прозор за вјечност.
Нема дома у Црној Гори, Херцеговини и широм српских и поморских земаља, а и широм бијелог свијета, гдје живе православни Срби, а и они који то нијесу, да немају на најсветијем мјесту у свом дому, фотографију манастира Острога или икону Светог Василија Острошког, слава му у милост.
Када људи, из ових или оних разлога, не би могли да оду у Острог код Светог Василија, посебно о великим празницима, тада су пред собом, или у свом срцу, имали слику Светог Острога и Светог Василија и молили се.
Са том узвишеном сликом, острошком светом сликом, пред лицем Бога Живога, излазили су многи прије нас и излазиће ако Бог да и послије нас.
И прије савремених фотографија које су почеле да изображавају свештени манастир Острог, свете фреске и иконе су биле те, које су чувале лик Божији, лик Светог Василија Острошког.
Један од оних који је од младости своје, цијелог себе предао Господу, као и учитељ му, Свети Василије Острошки, походећи у острошку светињу, јесте и монах кир Дамјан Кировић Острошки. Поставши монах манастира Острога, он свој од Бога даровани таланат умножава у овој светињи.
Монах Кир Дамјан Кировић Острошки, потомак древне и племићке породице, на најбољи и најплеменитији начин подарио је својим умијећем и својим острошким сликама, оно најљепше и највеличанственије, годинама смирено и ненаметљиво фотографишући бројне детаље из живота острошке светиње.
Острог, Свети Василије, острошка светиња, све га је то надахњивало и инспирисало, бора- већи и уграђујући своју младост и свој живот у ову светињу, кога га је преображавала.
Са овим фотографијама, монах Кир Дамјан је представио савременом свијету свети манастир Острог, тај српски Јерусалим и једно од најсветијих мјеста српског народа, онако како га је он видио и доживио.
Фотографије монаха Дамјана Острошког, једног од најстаријих монаха ове свете обитељи, који памти шесторицу игумана острошких, бројну братију која се подвизавала у овој обитељи, јесу његове пјесме и духовне химне, испјеване оком умјетника фотографије, са жељом да свој од Бога му дани таланат и своје знање светлописца и фотографа подијели са ближњима.
Он са својим светлописанијима и фотографијама чува од заборава неке тренутке и пренеси дио историје на будућа покољења.
Бројне његове фотографије, годинама су красиле и красе издања годишњих острошких календара, острошких подсјетника, роковника, на корицама су књига, и оне свједоче и његову љубав и топлину према Светом Василију и Манастиру Острогу.
Својим оком и фотопаратом о. Дамјан, овјековјечио је неке непоновљиве тренутке и сачувао их од заборава. Многе од од његових фотографија су биле мелем за око, срце и душу, бројних људи који су их гледали, пред њима се молили, понеку сузу пустили, ону сузу бремениту, која отрежњује, преображава, преумљује, чисти духовно око и преко ње гледајући острошку слику гледа у вјечност.
Ове фотографије су само избор од безбројних фотографија које је аутор годинама стварао и фотографисао, подвизавајући се и узрастајући у острошкој светињи.
Слике са којима нас је обдарио и даривао својом љубављу, монах острошки Кир Дамјан, само су дио његовог великог срца и бића, а ово је само један мали дио великог броја фотографија, које је са љубављу урадио и оставио покољењима која долазе.
Нека ова изложба буде подстрек и другим умјетницима фотографије, онима који се професионално баве и изучавају науку о фотографији, а поготову младим људима, да гледајући ове дивне острошке мотиве, који су прозор у вјечност, са благословом и заступништвом Светог Василија Острошког Чудотворца и других острошких светиња, молитвено сагледавају себе и свој живот из перспективе вјечности, оном сликом и назначењем, којом жели да нас у Царству Божијем види, и загрли за вјечност, наш свеблаги Господ Исус Христос.
мр Александар М. Вујовић
професор Богословије Светог Петра Цетињског и уредник Катихетског програма Радио Светигоре
Преображење Господње
19./6. август 2024. године Свети манастир Острог
Острошки монах Дамјан (Јосиф) Кировић, рођен је на празник Светог Симеона и Ане, 16. фебруара 1960. године у Старом граду Бару. Трговац по звању, а већ 24 године монах у дому Светог Василија Острошког, по призвању.
Интересовање за фотографију показао је још као млад, посебно загледан у залазак сунца са зидина Старог Бара који, како тада, тако данас, на сваког гледаоца оставља велики утисак.
Исти такав утисак на о. Дамјана оставила је острошка греда која је у својим врлетима загрлила острошки манастир и тако га држи вјековима.
Његов монашки пут почео је истоврмено када се у Црној Гори, како рече блаженопочивши Митрополит Амфилохије, разгорио огањ вјере, када су почеле да оживљавају запуштене светиње, богомоље.
Тај пламен посебно је био пријатан у духовној близини острошког игумана Лазара у чије вријеме тада послушник, а касније монах Дамјан и почење да ствара свјетлописе манастира Острога, прво на филму аналогним апаратом, а касније и дигиталним фото-апаратима високе резолуције.
Од идеје да се направе разгледнице које ће посјетиоци острошке светиње носити као успомену, а којих је деведесетих година опет почело бивати све више, преко зидних календара са детаљима из Острога који ће красити њихове домове и радне просторе, до послушања које о. Дамјана провело кроз све ливаде, шуме, врлети и стијене око манастира, како би из различите позиције, у различито годишње доба фотографисао манастир, дом молитве, вјере, духовног мира, дом Господњи И дом Светог Василија у којем и сам живи.
Све остало Божијом вољом, види се управо на његовим фотографијама.
Жељко Вуксановић, новинар
Извор: Манастир Острог