U organizaciji Bratstva pravoslavne omladine „Sveti Arsenije Sremac“ iz Danilovgrada, u subotu 26. marta 2022. godine, organizovano je predavanje na temu „Bogoslovlje Svetog Grigorija Palame“.
Predavanje je u sali Zavičajnog muzeja u Danilovgradu održao jeromonah dr Vladimir Palibrk, sabrat manastira Ostrog.
Na početku je pročitana molitva, a potom je gosta i predavača sabranima predstavio g. Mileta Tomić, student Bogoslovskog Fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Posle veoma zanimljivog predavanja prisutni su o. Vladimiru postavljali pitanja vezana za isihastičko nasleđe, značaju molitve i bogoslovskog nasleđa ovog velikog oca i učitelja Crkve, da bi zatim sestrinstvo iz hrama Svete Tekle priredilo posluženje za sve prisutne.
Na kraju predavanja gostu se zahvalio u ime organizatora i đakon Zarija Vuković, predsjednik Bratstva pravoslavne omladine Sveti Arsenije Sremac.
Posle predavanja o. Vladimir je obišao i muzejsku postavku u Zavičajnom muzeju kroz koju je proveo prof. Pero Radonjić, upoznavši o kulturno-istorijskom nasleđu danilovgradskog kraja.
Stalnu izložbenu postavku čine muzejski predmeti sistematizovani u arheološku, numizmatičku, etnografsku, zbirku oružja, odlikovanja, grbova, fotografija i dokumenata. Naročito je vrijedna zbirka arheološkog sadržaja, u kojoj su predmeti pronađeni na lokalitetima danilovgradskog područja. U okviru ove zbirke je i arheološki materijal sa Gradine Martinića, iz ranog srednjeg vijeka, u čijoj postavci je između ostalog izložena rekonstrukcija ranohrišćanske bazilike iz Martinićke Gradine.
Mileta Tomić, student Bogoslovskog Fakulteta u Beogradu