Viber Image 2024 10 25 06 56 02 986

„Књига од изузетног научног и националног значаја“

Име: 17.04.2024-Milena Martinovic-rukopisne knjige manastira Presvete Bogorodice na Cetinju; Опис: Разговор Оливере Балабан са др Миленом Мартиновић Тип: audio/mpeg

Поводом одлуке жирија 67. Међународног београдског сајма књига да награду Најбољи издавач из дијаспоре и региона 2024. додијели Митрополији црногорско-приморској за монографију Рукописне књиге манастира Рођења Пресвете Богородице на Цетињу, аутора Милене Мартиновић доносимо дио рецензије проф. др Татјане Суботин – Голубовић са Филозофског факултета Универзитета у Београду.

Knjiga Dr Milene Martinovic„… Милена Мартиновић је  приликом рада de visu прегледала све цетињске и пивске рукописе, захваљујући чему је била у прилици да исправи и допуни оно што се у старијој литератури о овим рукописима може пронаћи. Она је у својим истраживањима дошла до значајних резултата захваљујући којима сада имамо бољи свеобухватнији увид у активност преписивачких центара на територији Црне Горе у време по обнови рада Пећке патријаршије (1557).  Ауторка је приликом обраде рукописа користила методологију научних истраживања у овој области која се примењује у Одељењу за археографију Народне библиотеке у Београду, чиме је обезбедила висок стандард истраживања.

Обрада једне од ретких сачуваних средњовековних манастирских   библиотека, скрипторија који је радио у истом том манастиру, као и потврђена комуникација између  околних скрипторија са Цетињским манастиром, дали су ауторки довољно материјала да створи једну импресивну слику културног живота у црногорским земљама током  XVI  и  XVII века.

Студија оваквог садржаја представља реткост у нашој средини, а њен квалитет је неспоран. Стога препоручујемо да се књига Милене Мартиновић Рукописне књиге манастира Рођења Пресвете Богородице на Цетињу објави јер резултати истраживања у њој саопштени дозвољавају да се она окарактерише као књига од изузетног научног и националног значаја.“

Др Милена МартиновићДр Милена Мартиновић је рођена на Цетињу 1965. године. Основну школу и гимназију завршила је у родном граду. Дипломирала је на Културолошком факултету на Цетињу 1988. године. У Народној библиотеци Србије положила је стручни испит из области конзервације и заштите (1989), те стекла звање конзерватора и рестауратора за стару и ријетку књигу.

Магистрирала је 1997. године на Факултету примијењених умјетности и дизајна у Београду. Тема магистарског рада била је Техничка заштита писаног културног наслеђа у Црној Гори. Од 1988. до 1997. г. радила је у Централној народној библиотеци „Ђурђе Црнојевић“ на Цетињу, затим је прешла у Народни музеј Црне Горе гдје је касније постављена за руководиоца службе превентивне конзервације Народног музеја Црне Горе. И данас је запослена у Народном музеју Црне горе у звању конзерватор – савјетник.

Од 2003. године Милена Мартиновић је ангажована од стране Митрополије црногорско-приморске као волонтер-сарадник на заштити библиотеке Цетињског манастира, чији најврједнију дио представља управо рукописна збирка. Као плод тог ангажмана настала је њена докторска дисертација под називом ‘Рукописне књиге манастира Рођење пресвете Богородице на Цетињу’ коју је успјешно одбранила на Београдском Универзитету септембра 2016.

Награђена књига је допуњено издање поменуте докторске дисертације.

Приредио Никола Јоксимовић
Аудио: архива