Косметска кандила

Косметска кандила CXXXIX

Име: 20.07.2024-KOSMETSKA KANDILA-SLAVA MANASTIRA ZOCISTE I OTAC STEFAN MILENKOVIC; Опис: Манастир Зочиште 14. јула прославио славу- Свете враче Козму и Дамјана Тип: audio/mpeg

Манастир Зочиште 14. јула прославио славу- Свете враче Козму и Дамјана; Отац Стефан: Свети Врачи исцјељују али и опомињу

 

На трећу недељу по Духовима, 14. јула 2024. године, у молитвеном присуству више хиљада верника, торжествено и молитвено је прослављена слава манастира Зочиште – Свети мученици и бесребреници Козма и Дамјан. Свету архијерејску Литургију служио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит рашко-призренски Г. Теодосије.

У беседи је Високопреосвећени Митрополит између осталог рекао:

„Данас нас је ова светиња, овог свештеног манастира Зочиште сабрала у љубави Христовој са свих страна из близа и из далека. Сабрала нас да би били једно тело Христово. Да покажемо да смо црква Божија. И оно што је најважније, да покажемо да нисмо опредељени за пролазност него за вечност и царство небеско. Данашњи дан је потврда свега тога. Свети бесребреници Козма и Дамјан чије су мошти овде у цркви, позивају све оне којима је потребна Божија милост и помоћ.

Уморне и оптерећене бригама, болесне и немоћне, све их призивају свети бесребреници да овде приступе Господу, лекару душе и тела наших. Јер Господ узима наше бреме. Његов јарам је лак и бреме је његово лако. Како сваког појединца тако и народа, узима наше бреме које су нам натоварили многи од овога света а и сами себи смо то натоварили гријесима. Ова светиња доказ је наше вере у Бога. Како нашим прецима, тако и нама данас рекао бих можда више него икада раније. Више него икада раније народ Божији као река слива се у светиње наше. Осећају потребу како за себе тако и за ове светиње. И доласком овде и сабирајући се овде и по другим нашим манастирима. Ми тиме најбоље сведочимо ко смо и коме припадају ове светиње.

Нема те резолуције, нема тог декрета кога може неко написати и преиначити оно што народ својом душом и срцем својим осећа. И народ то потврђује. Зато сам благодаран Богу што смо данас овде у оволиком броју“.

 

Архимандрит Стефан (Миленковић): Свети Врачи исцјељују али и опомињу

Arhimandrit Stefan ZocisteУ овој епизоди емисије посвећене Светој српској земљи Косову и Метохији у којој говоримо о њеним светињама и кандилима која у њима сијају вјечном, неугаслом свјетлошћу, вашој пажњи препоручујемо репризу разговора о манастиру Светих врача Козме и Дамјана у Зочишту надомак Ораховца, чије монашко кандило је претрајало многа страдања па и ово последње када је Светиња била потпуно разорена експлозивом 1999. године од стране албанских екстремиста.

Ово је први дио разговора са Игуманом ове Свете обитељи Архимандритом Стефаном (Миленковићем), који смо снимили за потребе ове емсије 23. новембра 2019. године.

Село Зочиште са црквом Св. Врача помиње се први пут у повељи Стефана Дечанског 1327. године, по народном предању црква је “300 година старија од Дечана”. Испод цркве налази се природан извор Врело, чија се вода у народу сматра љековитом, посебно за лијечење болести очију, по чему ово мјесто и добило име.

Ова Светиња чува чудотворне мошти Светих врача Козме и Дамјана, бесјцјен бисер православља чије Свете мошти чудотворе и ицсјељују душе жедне и гладне Бога живога. Небројена су чуда и исцјељења којима нас Бог дарује на молитве Светих врача Козме и Дамјана а највеће чудо је обнова ове Свете обитељи која је до темеља била порушена од стране албанских екстремиста у септембру 1999. године.

И данас, у манастир у којем се догађају бројна чудесна исцјељења, долази велики број православних вјерника, странаца, али и Албанаца, муслимана из околине, који светињи приступају са вјером и великим поштовањем.

Монаси манастира вратили су се у Зочиште после 17. марта 2004. године. Посебна заслуга за обнову овог хришћанског објекта, припада италијанском контигенту КФОР-а, који је задужен за његово обезбеђење, као и генералу Ерику Данилу и његовом заменику, немачком пуковнику Ерхарду Билеру, који je истакао обнову манастира као један од приоритета у току свог мандата. Крајем 2006. године радови на обнови цркве су били приведени крају. За градњу је коришћен камен од порушене старе цркве, а нова црква је по облику скоро идентична предходној. Мошти чудотворних светаца су биле враћене на место где иначе припадају. Ово је први обновљен православни објекат од преко 150 порушених цркава за осам година.

Отац Стефан је прије 32 година дошао о манастир Црну реку, монашки пут га води у манастир Високе Дечане гдје је и замонашен, потом у Свете Архангеле гдје је био игуман, у Бањску, да би затим дошао у манастир Светих врача у Зочишту гдје је већ 13 година на челу ове Светиње.