Kosmetska Kandila

Косметска кандила CI

Име: 19. 11. 2022-Kosmetska kandila-Slava manastira Zociste i razgovor sa igumanom Stefanom; Опис: Манастир Зочиште код Ораховца прославио своју храмовну славу Тип: audio/mpeg

Манастир Зочиште код Ораховца прославио своју храмовну славу

 

Владика Теодосије поручио да у Зочиште долазимо да се помолимо да нам Свети врачи исцијеле и душу и тијело и дају Божије силе и моћи да можемо ићи путем Христовим

Светом архијерејском литургијом коју је у манастиру Светих врача Козме и Дамјана у Зочишту код Ораховца служио Његово преосвештенство Епископ Рашко-призренски Г. Тодосије уз саслужење игумана ове Свете обитељи Архимандрита Стефана (Миленсковића) и свештенства, резањем славског колача поводом храмовске славе манастира, празника Светих врача Козме и Дамјана чије мошти почивају у овој Светињи и црквено- народним сабрањем манастир Зочиште код Ораховца прославио је данас своју храмовску славу.

Манастир Зочиште код Ораховца прославио своју храмовну славуРијечима литургијске проповиједи сабрани вјерни народ је поучио преосвећени Владика Теодосије, који је честитао славу ове велике Светиње, али и славу свим свечарима који овај велики празник славе као своје крсно име.

“Долазимо овдје, са вјером љубављу и надом, да се помолимо пред моштима Светих врача које почивају у цркви ове Светиње. Долазимо да се помолимо да нам Свети врачи исцијеле и душу и тијело и дају нам Божије силе и моћи да можемо ићи путем Христовим, путем Крста који се завршава славним Васкрсењем и животом вјечним“- поручио је Владика Теодосије, који је у наставку бесједе говорио о животу Светитеља и бесребреника Козме и Дамјана.

Слава манастира Светих Врача Козме и Дамјана у селу Зочиште, недалеко од Ораховца, почела је синоћ, у навечерје празника, празничним бденијем са изношењем Петохљебнице.

Бденије уочи славе у манастирској цркви служили су игуман манастира Бањска отац Данило и игуман манастира Девине Воде отац Фотије. За пјевницом су појали појци овог манастира који се за славу и веће празнике у манастиру окупљају са свих страна.

Игуман манастира Зочиште архимандрит Стефан је за вријеме бденија отворио кивот са моштима Светих Врача и окупљени верници су прилазили да их целивају и помажу се светим уљем.

У навечерје је у манастир стигао и игуман манастира Рибњак код Бара отац Прокопије који редовно долази на манастирску славу.

14. новембра се слави једна од двије славе коју овај манастир прославља, у народу позната као зимски Свето Враче. Друга је љетња слава и обиљежава се такође на Свете Враче 14. јула.

У емисији “Косметска кандила“ коју смо са игуманом ове Свете обитељи Архимандритом Стефаном снимили 23. новембра 2019. Године, отац Стефан је, говорећи о историјату ове Светиње подсјетио да се село Зочиште са црквом Св. Врача помиње први пут у повељи Стефана Дечанског 1327. године, по народном предању црква је “300 година старија од Дечана”.

Zociste“Испод цркве налази се природан извор Врело, чија се вода у народу сматра љековитом, посебно за лијечење болести очију, по чему ово мјесто и добило име.

Ова Светиња чува чудотворне мошти Светих врача Козме и Дамјана, бесјцјен бисер православља чије Свете мошти чудотворе и ицсјељују душе жедне и гладне Бога живога. Небројена су чуда и исцјељења којима нас Бог дарује на молитве Светих врача Козме и Дамјана а највеће чудо је обнова ове Свете обитељи која је до темеља била порушена од стране албанских екстремиста у септембру 1999. године.

И данас, у манастир у којем се догађају бројна чудесна исцјељења, долази велики број православних вјерника, странаца, али и Албанаца, муслимана из околине, који светињи приступају са вјером и великим поштовањем.

Монаси манастира вратили су се у Зочиште после 17. марта 2004. године. Посебна заслуга за обнову овог хришћанског објекта, припада италијанском контигенту КФОР-а, који је задужен за његово обезбеђење, као и генералу Ерику Данилу и његовом заменику, немачком пуковнику Ерхарду Билеру, који je истакао обнову манастира као један од приоритета у току свог мандата. Крајем 2006. године радови на обнови цркве су били приведени крају. За градњу је коришћен камен од порушене старе цркве, а нова црква је по облику скоро идентична предходној. Мошти чудотворних светаца су биле враћене на место где иначе припадају. Ово је први обновљен православни објекат од преко 150 порушених цркава за осам година.

Отац Стефан (Миленковић) свој монашки пут почео је прије 30 година у манастиру Црна Река, послушање га води у манастир Високи Дечани гдје је и замонашен, да би потом био игуман манастира Светих архангела код Призрена, радио је на обнови манастира Бањска а већ 14 година Игуман је Светиње у Зочишту.

Zociste Otac StefanОтац Стефан памти страдање нашег народа током ратних година када је гледао како се пале Светиње, како за пар дана нестаје наше историјско и културно наслеђе.

“Људима је за један дан нестајало све оно што су годинама, деценијама, па чак и вијековима стицали. Расељавање људи са својих вјековних огњишта је оно што најупечатљивије памтим, поред киднаповања и страдања оца Харитона. Постало ми је јасно како је дошло до тога да немамо сачуваних писаних трагова из прошлих времена, јер сам својим очима гледао како све нестаје у пламену, у пљачки, у збјеговима, како за пар дана нестају вјекови и хиљаде година, како нестаје нешто што је ту постојало вијековима. Сада живимо у албанском окружењу, нашег народа нема и све је другачије и необично, ништа није као прије“- каже отац Стефан.