Kosmetska Kandila

Косметска кандила CXVI

Име: 04. 03. 2023-KOSMETSKA KANDILA-MOLEBNI ZA KOSOVO I METOHIJU; Опис: Молебни за Косово и Метохију Тип: audio/mpeg

Ово издање емисије „Косметска кандила“ наша је молитва за наш верни народ на Косову и Метохији, за наше светиње на Косову и Метохији, за наше Косово и Метохију

 

Богородица ЉевишкаПо благослову Његове светости Патријарха српског г. Порфирија сваког петка, током Свете четрдесетнице у храмовима наше Цркве биће служени молебни Пресветој Богородици са читањем акатиста, за наш вјерни народ на Косову и Метохији, за наше светиње на Косову и Метохији, за наше Косово и Метохију, саопштено је из Кабинета Патријарха српског.

Са благословом Патријарха Порфирија, сходно одлуци Његовог високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија и Његовог преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког г. Методија, у свим градским храмовима Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке у току Великог поста сваког петка увече служиће се Молебни канон Пресветој Богородици за страдални народ и светиње на Косову и Метохији.

У овој емисији доносимо бесједе и молитве Патријарха Порфирија, Митрополита Јоаникија и свештеника Слободана Зековића које су изговорили на молебнима у петак 3. марта 2023. године.

 

Патријарх Порфирије: Црква никад није одступала од Косова и Метохије и никада није напустила Косово и Метохију. Никада, па ни сада!

Патријарх ПорфиријеЊегова Светост Патријарх српски г. Порфирије служио је 3. марта 2023. године у храму Светог Саве на Врачару молебан Пресветој Богородици са акатистом за наш верни народ на Косову и Метохији, за наше светиње на Косову и Метохији, за наше Косово и Метохију.
Том приликом, Његова Светост г. Порфирије упутио је патријарашку поруку и очинску поуку верном народу:

„Наша Црква заједно са верним народом одлично зна посебну важност косовско-метохијске  српске територије, самог срца наше Отаџбине, али не мање и вековног Косовског завета, којим се у нашу историју на новозаветна и светоотачка врата уводи и чува јеванђељско предање.

Стога нема потребе и нико не треба Цркву да учи и да објашњава шта је Косово и како Црква треба да поступа на Косову и око Косова, нити да ико добронамеран може да запита шта Црква мисли о Косову и зашто се Црква о Косову не оглашава?

Наша се Света Православна Црква, браћо и сестре, увек и неуморно, не само оглашавала о Косову и Метохији, него је неумољиво и непрестано сведочила и творила истину о Косову. И то што је у прошлости увек чинила, чиниће и у будућности увек. Дакле, Црква, ми православни Срби, са Косовом и Метохијом живимо. Косово је наше биће, наше дисање, наш вид. Косово – то смо ми! А не мислите ли ваљда да ћемо сваког дана кад се пробудимо да вас обавештавамо да ми заиста дишемо, да ми заиста гледамо, да ми заиста живимо природно, да смо оно што јесмо. Наравно да је најлакше на речима и у вечно острашћеној атмосфери „ослобађати Косово” и мешати своје жеље и тегобну реалност, која најпре свакодневно притиска нашу браћу и сестре, наше сународнике са Косова и Метохије, не водећи рачуна о свим аспектима изузетно тешке и комполиковане опште глобалне ситуације.

У храму, усуђујем се да кажем, само у храму, на светом месту на којем се сабирамо око светиње Господње можемо не само исправно видети и разумети, него и сушински, хришћански, јеванђељски, православно допринети очувању нашег народа на Косову, наших светиња на Косову, нашег Косова и Метохије.

Неко се пита зашто Црква у ове великопосне дане и у тешка времена позива на молитву за Косово и Метохију. Нема ништа паметније Црква да ради? Гле, чуда! Црква се моли?! Извините, стварно нисмо знали да је то најјаче оруђе које може да има један хришћанин, да свако друго оруђе и активност тек утемељена на тој вредности може добити свој истински и прави далекосежни и пуни смисао. Браћо и сестре, молитва је наше најаче духовно оружје. Молитва је заправо онају спасоносни мач са Христове дечанске фреске. Само они који у Бога не верују, они снагу и реалну помоћ молитве у борби са сваким искушењем, било да је реч о сопственим гресима или било да је реч о злу или непријатељству које на нас насрће споља, не разумеју. Где је молитва ту је дејство, сила и моћ Божја. Свети Григорије Ниски каже: Бог дејствује вашом молитвом. Где је једном речју молитва ту је и Бог“- казао је између осталог Патријарх Порфирије.

Митрополит Јоаникије након молебана за КиМ: Ко се не одрекне Косова, он ће га и сачувати!

У Цетињском манастиру је вечерас служено мало повечерје са молебним каноном БогородициУ Цетињском манастиру је у петак 3. марта 2023. године служено мало повечерје са молебним каноном Богородици на којем су узнесене молитве за Косово и Метохију.

Уз присуство и молитвено учешће Митрополита црногорско-приморског Високопреосвећеног господина Јоаникија, чинодејствовао је игуман манастира протосинђел Пајсије (Ђерковић)

Након богослужења сабранима се архипастирском бесједом обратио Митрополит Јоаникије.
,,Ми се стално молимо за наш распети народ на Косову и Метохији и за светиње, које су, ево, почетком 21. вијека доживјеле велика страдања и погром. Косово је распето од Светога кнеза Лазара па до дана данашњега, а ово ново косовско распеће није лакше него што је то било раније.

Биће прилике још да се каже која ријеч о Косову, о тајни Косова, о његовом духовном, метафизичком, историјском, културном и његовом свеукупном значењу. То је, заправо, наша основна прича и основна тема. То је била прича и тема наших предака кроз вјекове, а нарочито овдје у Митрополији црногорско-приморској. Владика Висарион Бориловић у 17. вијеку говори о Пећкој Патријаршији као сунцу које шири своје зраке и обасјава све српске земље и на такав их начин и обједињује, иако је то било вријеме ропства, осим назнака слободе у Црној Гори тада.

Само велики народи имају завјет. Само велики народи имају еп. И то се чува. То су вриједности које се ни са чим другим земаљским не могу поредити! И када дође стани-пани ми имамо ту свјест, то памћење које смо наслиједили, ту одговорност да сагледавамо овај живот у перспективи тих највећих вриједности – и вјере, и предања, и поезије и осталих вриједности. Као и Свети кнез Лазар. Тако земаљски живот и дани земаљског живота нијесу прва и највећа вриједност него душа и њено спасење. А тога не може бити без очувања завјета. Као што је то по нашем народном предању Свети кнез Лазар саопштио у давна времена земаљско је за малена царство, а небеско увијек и до вијека. У тој перспективи се може наћи смисао живота и смисао историје.

У овим временима највећег притиска великих сила да се Србији и српском народу отме Косово и Метохија, и да се отму светиње и обрише памћење заиста није лако! Зато ми имамо молитву: Помози Јаки нејакоме. Нијесмо јаки да се одупремо великим силама. А то је наш патријарх, блаженопочивши Иринеј решавао врло једноставно, ту нашу нејакост пред великим силама, ријечима: Косово нека сила може отети, али га се одрећи нећемо, ни посредно ни непосредно! Врло једноставно, али мудро. А онај који га се није одрекао, а то Срби сигурно неће никада, он ће га и сачувати! Даће Бог.

Драга браћо и сестре, да се помолимо Богу, да се ослонимо на Бога, да се у Бога понадамо, да се на такав начин објединимо као народ, Богу који нам је вазда помагао и опет ће нам помоћи! Ми смо овдје имали једну малу Косовску битку. Тако бих рекао, да не прецјењујемо! Када смо се борили за светиње. И тада смо били веома усамљени. Али Бог је био са нама! И зато, као што је говорио наш блаженопочивши Митрополит: Не безнађе него надање! А нада нас веже са Богом као искра са сунцем капљицу, као што је говорио Његош. Да се у току овог Великог поста смиримо, да се кајемо за своје гријехе, да чистимо своје душе од осуђивања, од мржње, од пакости, од злобе, да се духовно обнављамо, храбримо и обједињујемо око Христа Господа који ће нам дати снагу да сачувамо и веру и светиње и предање и, што је много важно – и част и образ“- казао је, између осталог Митрополит Јоаникије“

У Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, у петак 3. марта одслужен је Молебни канон Пресветој Богородици за страдални народ и светиње на Косову и Метохији.

Молебни канон Пресветој Богородици за Косово и Метохију служиће се у Саборном храму током трајања Великог поста сваког петка увече са почетком у 18 часова.

Служен Молебан за Косово и Метохију у манастиру Савини

Молебан СавинаПоступајући по благослову Његовог високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, братство манастира Савине и свештеници херцегновски су у петак, 3. марта, саборно одслужили Молебни канон и Акатист Пресветој Богородици пред Њеном чудотворном иконом Савинском. Молебни канон и Акатист су молитвено принесени Пресветој Владичици Богородици за наш вјерни народ на Косову и Метохији, за наше светиње на Косову и Метохији, за наше Косово и Метохију.

У присуству великог броја вјерних, молебаном је началствовао најстојатељ ове светиње, игуман Макарије. Након одслуженог молебана, отац Макарије се вјерном народу обратио поучним словом у ком је прије свега изразио радост због великог броја вјерних који су се одазвали позиву своје Цркве и дошли да саборно узнесу молитву Преветој Богородици, са тврдом вјером и надом да ће Она усрдну заједничку молитву и услишити и бити нам посредница пред Сином својим у сачувању нашег народа и наших светиња на Косову и Метохији.

Потом је игуман позвао вјерне да исти тај молитвени жар и расположење његују у својим срцима и када изађу из светиње и врате се својим редовним животним обавезама. По благослову оца Макарија вјерном народу се потом пригодном бесједом обратио умировљени протојереј Живојин Живковић из Бањалучке епархије, који је говорио о великом поштовању и љубави које наш народ има према Пресветој Богородици, а за које му Она узвраћа својим брзим заступништвом и утјехом.

Након службе коју је својим појањем украсио хор Светога Саве, сви сабрани су помазани јелејем из кандила које гори пред чудотворном иконом Савинске Богородице.

С обзиром да је Његова светост Патријарх српски Господин Порфорије, благословио да се у току Свете Четрдесетнице у појединим храмовима у Београду служи акатист Пресветој Богородици за наш верни народ и светиње на Косову и Метохији, сходно томе, и у Епархији рашко-призренској, у свим манастирима и храмовима служиће се петком у оквиру малог повечерја молебни канон за наш верни народ и светиње на Косову и Метохији.