Kosmetska Kandila

Kosmetska kandila CXVI

Ime: 04. 03. 2023-KOSMETSKA KANDILA-MOLEBNI ZA KOSOVO I METOHIJU; Opis: Molebni za Kosovo i Metohiju Tip: audio/mpeg

Ovo izdanje emisije “Kosmetska kandila“ naša je molitva za naš verni narod na Kosovu i Metohiji, za naše svetinje na Kosovu i Metohiji, za naše Kosovo i Metohiju

 

Bogorodica LjeviškaPo blagoslovu Njegove svetosti Patrijarha srpskog g. Porfirija svakog petka, tokom Svete četrdesetnice u hramovima naše Crkve biće služeni molebni Presvetoj Bogorodici sa čitanjem akatista, za naš vjerni narod na Kosovu i Metohiji, za naše svetinje na Kosovu i Metohiji, za naše Kosovo i Metohiju, saopšteno je iz Kabineta Patrijarha srpskog.

Sa blagoslovom Patrijarha Porfirija, shodno odluci Njegovog visokopreosveštenstva Mitropolita crnogorsko-primorskog g. Joanikija i Njegovog preosveštenstva Episkopa budimljansko-nikšićkog g. Metodija, u svim gradskim hramovima Mitropolije crnogorsko-primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke u toku Velikog posta svakog petka uveče služiće se Molebni kanon Presvetoj Bogorodici za stradalni narod i svetinje na Kosovu i Metohiji.

U ovoj emisiji donosimo besjede i molitve Patrijarha Porfirija, Mitropolita Joanikija i sveštenika Slobodana Zekovića koje su izgovorili na molebnima u petak 3. marta 2023. godine.

 

Patrijarh Porfirije: Crkva nikad nije odstupala od Kosova i Metohije i nikada nije napustila Kosovo i Metohiju. Nikada, pa ni sada!

Patrijarh PorfirijeNjegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije služio je 3. marta 2023. godine u hramu Svetog Save na Vračaru moleban Presvetoj Bogorodici sa akatistom za naš verni narod na Kosovu i Metohiji, za naše svetinje na Kosovu i Metohiji, za naše Kosovo i Metohiju.
Tom prilikom, Njegova Svetost g. Porfirije uputio je patrijarašku poruku i očinsku pouku vernom narodu:

“Naša Crkva zajedno sa vernim narodom odlično zna posebnu važnost kosovsko-metohijske  srpske teritorije, samog srca naše Otadžbine, ali ne manje i vekovnog Kosovskog zaveta, kojim se u našu istoriju na novozavetna i svetootačka vrata uvodi i čuva jevanđeljsko predanje.

Stoga nema potrebe i niko ne treba Crkvu da uči i da objašnjava šta je Kosovo i kako Crkva treba da postupa na Kosovu i oko Kosova, niti da iko dobronameran može da zapita šta Crkva misli o Kosovu i zašto se Crkva o Kosovu ne oglašava?

Naša se Sveta Pravoslavna Crkva, braćo i sestre, uvek i neumorno, ne samo oglašavala o Kosovu i Metohiji, nego je neumoljivo i neprestano svedočila i tvorila istinu o Kosovu. I to što je u prošlosti uvek činila, činiće i u budućnosti uvek. Dakle, Crkva, mi pravoslavni Srbi, sa Kosovom i Metohijom živimo. Kosovo je naše biće, naše disanje, naš vid. Kosovo – to smo mi! A ne mislite li valjda da ćemo svakog dana kad se probudimo da vas obaveštavamo da mi zaista dišemo, da mi zaista gledamo, da mi zaista živimo prirodno, da smo ono što jesmo. Naravno da je najlakše na rečima i u večno ostrašćenoj atmosferi „oslobađati Kosovo” i mešati svoje želje i tegobnu realnost, koja najpre svakodnevno pritiska našu braću i sestre, naše sunarodnike sa Kosova i Metohije, ne vodeći računa o svim aspektima izuzetno teške i kompolikovane opšte globalne situacije.

U hramu, usuđujem se da kažem, samo u hramu, na svetom mestu na kojem se sabiramo oko svetinje Gospodnje možemo ne samo ispravno videti i razumeti, nego i sušinski, hrišćanski, jevanđeljski, pravoslavno doprineti očuvanju našeg naroda na Kosovu, naših svetinja na Kosovu, našeg Kosova i Metohije.

Neko se pita zašto Crkva u ove velikoposne dane i u teška vremena poziva na molitvu za Kosovo i Metohiju. Nema ništa pametnije Crkva da radi? Gle, čuda! Crkva se moli?! Izvinite, stvarno nismo znali da je to najjače oruđe koje može da ima jedan hrišćanin, da svako drugo oruđe i aktivnost tek utemeljena na toj vrednosti može dobiti svoj istinski i pravi dalekosežni i puni smisao. Braćo i sestre, molitva je naše najače duhovno oružje. Molitva je zapravo onaju spasonosni mač sa Hristove dečanske freske. Samo oni koji u Boga ne veruju, oni snagu i realnu pomoć molitve u borbi sa svakim iskušenjem, bilo da je reč o sopstvenim gresima ili bilo da je reč o zlu ili neprijateljstvu koje na nas nasrće spolja, ne razumeju. Gde je molitva tu je dejstvo, sila i moć Božja. Sveti Grigorije Niski kaže: Bog dejstvuje vašom molitvom. Gde je jednom rečju molitva tu je i Bog“- kazao je između ostalog Patrijarh Porfirije.

Mitropolit Joanikije nakon molebana za KiM: Ko se ne odrekne Kosova, on će ga i sačuvati!

U Cetinjskom manastiru je večeras služeno malo povečerje sa molebnim kanonom BogorodiciU Cetinjskom manastiru je u petak 3. marta 2023. godine služeno malo povečerje sa molebnim kanonom Bogorodici na kojem su uznesene molitve za Kosovo i Metohiju.

Uz prisustvo i molitveno učešće Mitropolita crnogorsko-primorskog Visokopreosvećenog gospodina Joanikija, činodejstvovao je iguman manastira protosinđel Pajsije (Đerković)

Nakon bogosluženja sabranima se arhipastirskom besjedom obratio Mitropolit Joanikije.
,,Mi se stalno molimo za naš raspeti narod na Kosovu i Metohiji i za svetinje, koje su, evo, početkom 21. vijeka doživjele velika stradanja i pogrom. Kosovo je raspeto od Svetoga kneza Lazara pa do dana današnjega, a ovo novo kosovsko raspeće nije lakše nego što je to bilo ranije.

Biće prilike još da se kaže koja riječ o Kosovu, o tajni Kosova, o njegovom duhovnom, metafizičkom, istorijskom, kulturnom i njegovom sveukupnom značenju. To je, zapravo, naša osnovna priča i osnovna tema. To je bila priča i tema naših predaka kroz vjekove, a naročito ovdje u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj. Vladika Visarion Borilović u 17. vijeku govori o Pećkoj Patrijaršiji kao suncu koje širi svoje zrake i obasjava sve srpske zemlje i na takav ih način i objedinjuje, iako je to bilo vrijeme ropstva, osim naznaka slobode u Crnoj Gori tada.

Samo veliki narodi imaju zavjet. Samo veliki narodi imaju ep. I to se čuva. To su vrijednosti koje se ni sa čim drugim zemaljskim ne mogu porediti! I kada dođe stani-pani mi imamo tu svjest, to pamćenje koje smo naslijedili, tu odgovornost da sagledavamo ovaj život u perspektivi tih najvećih vrijednosti – i vjere, i predanja, i poezije i ostalih vrijednosti. Kao i Sveti knez Lazar. Tako zemaljski život i dani zemaljskog života nijesu prva i najveća vrijednost nego duša i njeno spasenje. A toga ne može biti bez očuvanja zavjeta. Kao što je to po našem narodnom predanju Sveti knez Lazar saopštio u davna vremena zemaljsko je za malena carstvo, a nebesko uvijek i do vijeka. U toj perspektivi se može naći smisao života i smisao istorije.

U ovim vremenima najvećeg pritiska velikih sila da se Srbiji i srpskom narodu otme Kosovo i Metohija, i da se otmu svetinje i obriše pamćenje zaista nije lako! Zato mi imamo molitvu: Pomozi Jaki nejakome. Nijesmo jaki da se odupremo velikim silama. A to je naš patrijarh, blaženopočivši Irinej rešavao vrlo jednostavno, tu našu nejakost pred velikim silama, riječima: Kosovo neka sila može oteti, ali ga se odreći nećemo, ni posredno ni neposredno! Vrlo jednostavno, ali mudro. A onaj koji ga se nije odrekao, a to Srbi sigurno neće nikada, on će ga i sačuvati! Daće Bog.

Draga braćo i sestre, da se pomolimo Bogu, da se oslonimo na Boga, da se u Boga ponadamo, da se na takav način objedinimo kao narod, Bogu koji nam je vazda pomagao i opet će nam pomoći! Mi smo ovdje imali jednu malu Kosovsku bitku. Tako bih rekao, da ne precjenjujemo! Kada smo se borili za svetinje. I tada smo bili veoma usamljeni. Ali Bog je bio sa nama! I zato, kao što je govorio naš blaženopočivši Mitropolit: Ne beznađe nego nadanje! A nada nas veže sa Bogom kao iskra sa suncem kapljicu, kao što je govorio Njegoš. Da se u toku ovog Velikog posta smirimo, da se kajemo za svoje grijehe, da čistimo svoje duše od osuđivanja, od mržnje, od pakosti, od zlobe, da se duhovno obnavljamo, hrabrimo i objedinjujemo oko Hrista Gospoda koji će nam dati snagu da sačuvamo i veru i svetinje i predanje i, što je mnogo važno – i čast i obraz“- kazao je, između ostalog Mitropolit Joanikije“

U Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, u petak 3. marta odslužen je Molebni kanon Presvetoj Bogorodici za stradalni narod i svetinje na Kosovu i Metohiji.

Molebni kanon Presvetoj Bogorodici za Kosovo i Metohiju služiće se u Sabornom hramu tokom trajanja Velikog posta svakog petka uveče sa početkom u 18 časova.

Služen Moleban za Kosovo i Metohiju u manastiru Savini

Moleban SavinaPostupajući po blagoslovu Njegovog visokopreosveštenstva Mitropolita crnogorsko-primorskog g. Joanikija, bratstvo manastira Savine i sveštenici hercegnovski su u petak, 3. marta, saborno odslužili Molebni kanon i Akatist Presvetoj Bogorodici pred Njenom čudotvornom ikonom Savinskom. Molebni kanon i Akatist su molitveno prineseni Presvetoj Vladičici Bogorodici za naš vjerni narod na Kosovu i Metohiji, za naše svetinje na Kosovu i Metohiji, za naše Kosovo i Metohiju.

U prisustvu velikog broja vjernih, molebanom je načalstvovao najstojatelj ove svetinje, iguman Makarije. Nakon odsluženog molebana, otac Makarije se vjernom narodu obratio poučnim slovom u kom je prije svega izrazio radost zbog velikog broja vjernih koji su se odazvali pozivu svoje Crkve i došli da saborno uznesu molitvu Prevetoj Bogorodici, sa tvrdom vjerom i nadom da će Ona usrdnu zajedničku molitvu i uslišiti i biti nam posrednica pred Sinom svojim u sačuvanju našeg naroda i naših svetinja na Kosovu i Metohiji.

Potom je iguman pozvao vjerne da isti taj molitveni žar i raspoloženje njeguju u svojim srcima i kada izađu iz svetinje i vrate se svojim redovnim životnim obavezama. Po blagoslovu oca Makarija vjernom narodu se potom prigodnom besjedom obratio umirovljeni protojerej Živojin Živković iz Banjalučke eparhije, koji je govorio o velikom poštovanju i ljubavi koje naš narod ima prema Presvetoj Bogorodici, a za koje mu Ona uzvraća svojim brzim zastupništvom i utjehom.

Nakon službe koju je svojim pojanjem ukrasio hor Svetoga Save, svi sabrani su pomazani jelejem iz kandila koje gori pred čudotvornom ikonom Savinske Bogorodice.

S obzirom da je Njegova svetost Patrijarh srpski Gospodin Porforije, blagoslovio da se u toku Svete Četrdesetnice u pojedinim hramovima u Beogradu služi akatist Presvetoj Bogorodici za naš verni narod i svetinje na Kosovu i Metohiji, shodno tome, i u Eparhiji raško-prizrenskoj, u svim manastirima i hramovima služiće se petkom u okviru malog povečerja molebni kanon za naš verni narod i svetinje na Kosovu i Metohiji.