Kosmetska Kandila

Косметска кандила LXXXVII

Име: 29. 05. 2021 br. 87 KOSMETSKA KANDILA AKTUELNA DESAVANJA; Опис: СВЕТИ КИРИЛО И МЕТОДИЈЕ – СЛАВА ПРИЗРЕНСКЕ БОГОСЛОВИЈЕ Тип: audio/mpeg

-СВЕТИ КИРИЛО И МЕТОДИЈЕ – СЛАВА ПРИЗРЕНСКЕ БОГОСЛОВИЈЕ

 

Празник Светих Равноапостолних Кирила и Методија просветитеља и учитеља словенских, свечано је прослављен у Богословији Светог Ћирила и Методија у Призрену.

Уочи славе, у недељу 23. маја 2021. године, у Саборном храму Светог Великомученика Георгија, Свету литургију су служили Њихова Преосвештенства епископ западно-амерички г. Максим и епископ рашко-призренски г. Теодосије, уз саслужење свештенства и свештеномонаштва. На литургији су појали и чтецирали ученици Призренске богословије.

ПреосвећениM архијерејима саслуживали су игуман манастира Светих Архангела Архимандрит Михаило, замјеник ректора Призренске Богословије јеромонах Исидор (Јагодић), отац Никита, јереј Јован Радић парох призренски и ђакон Немања Михаиловић. Након прочитаног зачала из Светог Јеванђеља преосвећени Владика Максим сабране је поучио ријечима литургијске проповиједи.

Сабране је на крају Свете службе Божије поучио домаћин преосвећени Владика Теодосије, захваливши се Владики Максиму што, слиједећи пут свог учитеља блаженог спомена Владике Атанасија (Јевтића), не заборавља Косово и Метохију већ долази на Свету српску земљу кад год му се за то укаже прилика.

Уочи славе богословије служена је свечана вечерња служба са петохлебницом.

На сам дан славе, у понедељак 24. маја 2014. године, литургијским сабрањем у храму Светог Георгија началствовао је игуман манастира Високи Дечани ахимандрит Сава Јањић, уз саслужење петнаестак свештеника и свештеномонаха, професора богословије и гостију из других епархија.

После прочитаних одељака из Апостола и Јеванђеља сабраним професорима, ученицима и вјерном народу, славу је честитао и бесједио је о празнику Светих Кирила и Методија ахимандрит Стефан, игуман манастира Зочиште.

На крају службе пререзан је славски колач.

Потом је у Богословији приређена академија коју су припремили професори и ученици школе. У име домаћина, на почетку је све присутне поздравио јеромонах Исидор Јагодић, замјеник ректора. Он је истакао да је ове године спомен на 150 година од оснивања и 10 година од обновљеног рада призренске богословије. Заблагодарио је свима који су дошли да заједно са професорима и ђацима прославе славу богословије. Потом је своје поздравно слово казао и архимандрит Сава Јањић, игуман манастира Високи Дечани.

Честитајући славу, отац Сава је казао да је Призренска богословије живи симбол крстоносног страдања, али и васкрсења јер је ово мјесто прије неколико година било само рушевина. Подсјетио је на равноапостолни труд владике Теодосија, али и свих оних који су на били који начин помогли да школа поново заживи:

Присјећајући се многих који су овдје дошли као дјеца, а одлазе као људи који ће даље радити и служити Богу, архимандрит Сава Јањић је казао да је велика је радост гледати како Црква стално живи и свједочи љубав Господа Исуса Христа који је дошао да нас све преведе у нови живот без обзира гдје смо рођени, гдје живимо и којим језиком говоримо.

У току духовне академије ђаци казивали дјелове из житија Светих Кирила и Методија, представили су се појањем духовних и традиционалних пјесама. Замјених ректора отац Исидор Јагодић подијелио је и награде за ученике који су се у току прошле године истакли на разним послушањима, а посебно на послушању црквењака и појаца, и тако својим трудом украшавали богослужење, које је основ и центар и жила куцавица богословских школа и цјелокупног хришћанског живота.

Награде су добили и они ученици који су се истакли и они ученици који су свој таланат усавршавали и у литерарном раду. Тројица уленика добили су новчане награде за писане радове поводом упокојења блаженопочившег Митрополита црногорско-приморског . Амфилохија.

Овогодишњој слави Призренске богословије, у име ректора, професора и ученика Богословије Светог Петра Цетињског са Цетиња, присуствовао је и молитвено учестовао професор Александар Вујовић.

После свечане духовне академије у трпезарији богословије приређена је славска трпеза љубави, на којој су домаћине, ученике и професоре поздравили бројни углени гости. У име ректора, професора и ученика Цетињске богословије славу је честитао професор Александар Вујовић, говорећи о духовним и братским везама двије богословије.

Трпеза љубави пропраћена је и пјевањем траиционалних српских и косовко-меохијских духовних пјесама.

Дан послије школске славе Богословије Светих равноапостолних Кирила и Методија у царском Призрену, 25. маја, испред родне куће и бисте њеног ктитора, служен је помен Симеону Сими Игуманову. Помен су служили  професори и ђаци ове школске установе која слави 150 година постојања и 10 година од обнове након што су је косовски албански екстремисти запалили 2004. године. Прије пар дана школско звоно је објавило и крај наставе матураната шесте генерације обновљене Богословије.

Беседа јеромонаха Исидора, заменика Ректора Призренске богословије, данас, дан после школске славе Св. Кирила и Методија, на помену Ктитору Призренске богословије, Симеону Сими Игуманову, испред његове куће и бисте у царском Призрену.

 

– Свети Никола у Средској сабрао на славу Србе из близа и далека

У цркви Светог Николе у селу Средска код Призрена 22. маја је литургијски прослављен празник Преноса моштију Светог Николаја Мириликијског чудотворца. Литургију је служио отац Данило, игуман манастира Бањска уз саслужење оца Михајла игумана манастира Св. Архангели и оца Јована Радића, пароха призренског.

Домаћин славе је био Млађан Лазаревић из засеока Крајићи у Средачкој жупи, са својом породицом. Они су принели славски колач и жито, а за наредну годину су се пријавили да буду домаћини браћа Ивица и Јовица Чукаловић из Средске.

У пуној цркви сабрали су се преостали житељи села у Средачкој жупи, али и неки од оних који су после 1999. године отишли из овог краја у жељи за слободним и бољим животом.

Отац Данило и сам, по деди, пореклом из Средачке жупе, у беседи је казао да је срећан што је после дугог низа година имао благослов да служи на Светог Николу у светињи посвећеној овом светитељу изграђеној у 16.веку.

Нека свима нама пример Св. Николаја послужи да се и ми покажемо да смо истински хришћани и истински потомци оних који су нам оставили ове древне светиње – рекао је отац Данило.

Отац Јован, који као парох призренски опслужује и села Средачке жупе, је уз саслужење оца Михајла освештао мозаик са ликом Светог Николе, који је недавно постављен изнад улазних врата у саму цркву. Мозаик је приложио Новица Петровић, некада поштар из Стајковца са сестром Мицом и братом Златком, који сада живи у Београду. Мозаик је радио млади уметник Филип Ристић из Призрена, који сада живи на Брезовици.

-Данас сам веома срећан што сам дочекао да се освешта мозаик-икона која је прошле године постављена. 500 година је место изнад врата било празно и ми смо дошли на идеју да приложимо мозаик..

На славу је из далеке Швајцарске, из града Лугана, где је рођен, где живи, и ради дошао Лазар Радивојевић, са оцем Славишом и девојком Зораном. Недалеко од цркве је кућа његовог деде по оцу, коју су обновили и ево већ шест година долазе два до три пута годишње, и он и његова браћа, и сестра и родитељи и тетка Нада и теча Бранислав Хаџи Перић.

Надам се да ће и остали да нас прате, да долазе, да се враћају и да нас буде пуно у селу-казује Лазар док га његова девојка Зорана, ћерка познатог певача народне музике из Призрена Ранка Шемића, прати у стопу и подржава.

Зорана је рођена у Призрену из којег је као шестогодишњакиња избегла са родитељима 1999. године.

– Радујем се што видим да је данас црква пуна народа, да има и младих и деце и ја бих поручила свима да дођу макар једном, на дан два, а после ће сами долазити, јавиће им се жеља да се врате, као што се ја и Лазар враћамо стално-рекла је Зорана.

Попут Лазара и Зоране који су искористили прилику да запале свеће на гробовима Лазаревих прадедова, и брачни пар  који је закорачио у девету деценију живота, седео је крај гроба својих предака и посматрао окупљени народ.  На питање да ли су и они из Средске Трајко Костић (83) каже да је из Ђаковице, а његова супруга  Бисерка(80) је из засеока Рачојћи. Током лета бораве у кући која је ,,ту преко брда,, и мило им је како каже Бисерка што су ту.

– И пре рата сам стално долазила на славе, било је много људи, прикупили би се пуни кошеви дарова које су у цркву доносили, па је за њих после службе организована лицитација, опет су их куповали људи и носили за здравље својим кућама, а црква је од тог новца нешто градила, обнављала. Из свих седам села су се људи окупљали – каже Бисерка и набраја имена села: Рачојћи, Пејчићи, Паличојћи, Крајићи. Милачики, Чукаловци, Богошевац.

Данијелу Лазаревић, која је са супругом Млађаном и децом Мином и Лазарем овогодишњи домаћин славе, на тренутак смо одвојили од богате трпезе за којом је служила све који су дошли на литургију и на славу. За њу и њену породицу је данас права светковина, јер су у своме крају и имају част да буду домаћини.

– Овде су гробови наших предака, одавде смо и ми потекли и управо зато овде доводимо нашу децу да виде одакле су и да  науче да треба да чувају светиње које постоје у овим крајевима-каже Данијела и поручује расељеним Србима из Средачке жупе:

Звона са цркве Светог Николе су се оглашавала и у току дана и објављивала радост празника, а у кућама које су у току године често празне, бар на дан два осећала се пуноћа, радост и нада да ће се опет вратити оно време да Средска опет буде пуна људи и да цркве и другим данима буду пуне верника.

 

-ЗАШТИТИТИ БАШТИНУ СПЦ НА КиМ ОД НЕОДГОВОРНОГ ПОНАШАЊА КОСОВСКИХ ИНСТИТУЦИЈА

САОПШТЕЊЕ ЕПИСКОПА РАШКО-ПРИЗРЕНСКОГ ТЕОДОСИЈА

Као српски православни епископ рашко-призренски, чија епархија обухвата простор Косова, Метохије и Рашке области, осећам потребу да изразим најдубље разочарење одсуством било какве конструктивне и компромисне реакције од стране косовских институција поводом пете годишњице неизвршавања одлуке Уставног суда Косова, којом се манастиру Високи Дечани признаје његова имовина.

Иако су се тим поводом огласили шефови ЕУ и ОЕБС мисије у Приштини, као и амбасадори водећих западних земаља (САД, Француске, Немачке, Италије и Британије) подсећајући локалне институције на неопходност поштовања судских одлука и владавине права као темеља сваког демократског друштва, косовски лидери су то све потпуно игнорисали и још су упутили писмо УНЕСКО где се тражи скидање 4 УНЕСКО споменика, наших српских православних манастира Пећке Патријаршије, Дечана, Грачанице и Богородице Љевишке, са листе угрожених споменика светске баштине, под изговором да је Православна хришћанска баштина на Косову и Метохији потпуно безбедна.

Истовремено министар за просторно планирање Косова Либурн Алиу је отворено изјавио, што су пренели и медији, да је против изградње заобилазнице око заштићене зоне у вези са путем Дечани-Плав. Ово значи да је министар Алиу као копредседавајући Комисије за заштићене зоне (по функцији) директно одбацио одлуку коју је његов претходник заједно са свим осталим члановима Комисије и дечанским градоначелником потписао у новембру прошле године и тиме ударио шамар и међународној заједнници која је много трудауложила у ово решење. На овај начин се отворено позива на кршење закона и изградњу тразитног пута кроз заштићену зону манастира Високи Дечани, чиме се безбедносна ситуација додатно компликује.

Са оваквим неодговорним понашањем косовски лидери потпуно минирају своју поруку УНЕСКУ и показују да косовске институције, не само да нису у стању да заштите српску православну баштину на КиМ, него да ту баштину треба заштитити пре свега од њих самих и њиховог отвореног кршења закона и судских одлука.

Српска Православна Црква ће о овоме обавестити све надлежне међународне и друге институције, јер овакво понашање представника институција у Приштини представља директни позив на безакоње, а запаљива реторика коју користе, при чему негирају и само име Српске православне цркве (која је под тим именом призната и у косовском уставу), директно подиже етничке и верске тензије. Наша Црква ово понашање доживљава као још један у низу примера кршења верских и људских права и позива међународне представнике на Косову и Метохији да адекватно реагују и зауставе даљу ескалацију ситуације.

Као што смо рекли у претходном саопштењу Епархије, наша Црква остаје спремна за дијалог, али само када одлука Уставног суда из 2016. буде у потпуности извршена и наша црквена земља регистрована у катастру и када се вратимо поштовању заједнички усвојене одлуке Комисије за зашитћене зоне, којом се предвиђа паралелна рехабилитација локалних путева уз градњу заобилазнице око заштићене зоне манастира Високи Дечани.

Епископ рашко-призренски

ТЕОДОСИЈЕ

 

-Игуман Сава Јањић о покушајима Албанаца да отму наше светиње

Игуман манастира Високи Дечани Сава Јањић истакао је данас да Српска православна црква и косовски Срби немају поверења да власти у Приштини могу да заштите српске светиње и баштину на Косову и Метохији, и подсетио да се и скрнавњење 150 православних светиња и стотине гробаља догодило током присуства мировних снага у покрајини.

Јањић је у објави на Твитеру оценио да приштинске власти немају моралног и професионалног капацитета да заштите српско наслеђе, и цитирао владику рашко-призренског Теодосија да оне теже да присвоје српско наслеђе и учине Косово етнички чистом албанском територијом.

Он сматра да би предаја баштине Српске православне цркве на Косову албанским властима пре или касније “резултирала варварским сценама скрнављења које су екстремисти међу косовским Албанцима починили током нереда 2004. године”.

Јањић је подсетио да је уништавање српских хришћанских православних светиња на Косову и стотина православних гробаља настављено упркос присуству међународних мировних снага.

– Уништавање 150 српских хришћанских православних светиња на Косову настављено је упркос присуству међународних мировних снага од краја рата 1999. године. Екстремисти међу косовским Албанацима такође су опустошили стотине хришћанских православних гробаља – подсетио је игуман манастира Високи Дечани.

 

-Оскрнављена црква Свете Петке у Косовској Каменици

Непознате особе оскрнавиле су и опљачкале цркву Свете Петке у селу Доња Шипашница у општини Косовска Каменица, потврдио је за „Косово онлајн“ протојереј ставрофор Срђан Станковић

Према његовим речима, „из цркве су однети Свети путир и дискос као и нафорник“.

„Заменик градоначелника општине Каменица Бојан Стаменковић обавестио ме је о овом хулиганском чину. Отишли смо на лице места и затекли демолирану цркву“, рекао је Станковић и додао да је о затеченом стању обавестио надлежног епископа.

Додао је да је полиција је изашла на место догађаја и извршила увиђај.

Подсетио је да је црква је минирана 1999. године, да је страдала и у земљотресу и додао да је највећи проблем за реновирање цркве клизиште.

Станковић је истакао да је градоначелник Каменице осудио „овај вандалски чин“ и да очигледно некоме смета да се црква обнови и да се врати суживот у миру.

У селу Доња Шипашница тренутно живе четири српске породице, преноси Танјуг.