U Šumaricama liturgijski obilježeno sjećanje na Novomučenike kragujevačke
Jedna od velikih i dubokih srpskih rana je Kragujevački oktobar, kada je nacistička njemačka vojska pogubila oko 2800 civila, među kojima i 300 kragujevačkih đaka. Bio je to jedan od najvećih zločina njemačkog Vermahta u toku Drugog svjetskog rata.
Kragujevac, zavijen u crno, i dan danas odiše mirisom žrtve ovih mučenika. Nijemi huk koji odjekuje Šumaricama, držaće čas generacijama i generacijama, dok god bude svijeta i vijeka, kao i poruka knjigovođe Jakova Medina koju je napisao kao svoju poslednju životnu brigu u ovom palom svijetu : „Lebac sutra nemojte poslati“.
Tim povodom i ove godine služena je Sveta Arhijerejska Liturgija na platou ispred Hrama Svetih Novomučenika Kragujevačkih u Šumaricama. Svetu Liturgiju u hramu Svetih kragujevačkih novomučenika i moleban Novomučenicima ispred spomenika „Streljanim đacima i profesorima“ služio je Njegovo Preosveštenstvo Episkopa šumadijski Gospodin Jovan, uz sasluženje sveštenstva Eparhije šumadijske.
Vence kraj spomenika V3 položili su učenici Prve kragujevačke gimnazije i mnogobrojni predstavnici vlasti i institucija grada Kragujevca i Rebulike Srbije, kao i ambasadori Nemačke, Belorusije, Palestine i drugih.
I ove godine iz Šumarica podignut je glas protiv rata i svakog zla koje on sa sobom nosi, sa jedinstvenom porukom da se tako nešto više nigde i nikada ne ponovi.
Na ovogodišnjoj manifestaciji izveden je adaptiran tekst iz poeme „Nisam kriv što sam živ“ autora Đorđa Milosavljevića. Zasnovan je na sudbini glumca Mije Aleksića, jednog od preživelih stradalnika kraguejvačke tragedije. Rediteljka predstave je Slađana Kilibarda.
Dramski umetnici koji su učestvovali u predstavi su: Marko Baćović, Miodrag Pejković, Miloš Krstović, Matija Ristić, Marija Rakočević, Bogdan Milojević,Čedomir Štajn i Mladen Knežević. Muzika: Dragoslav Tanasković, Hor SKC, Kragujevačko pevačko društvo, Lenka Stojčević. Kostimograf: Jelena Janjatović.
Veliki školski čas kraj spomenika streljanim đacima i profesorima prvi put je održan 1957 godine.
U programu Velikog školskog časa ukupno je učestvovalo više od 50.000 učesnika, napisano na desetine poema, originalnih muzičkih i književnih dela.
Od 21. oktobra 2012. godine ovaj dan se obeležava kao državi praznik – Dan sećanja na sve srpske žrtve u Drugom svetskom ratu.
U prilogu donosimo tekst koleginice Olivere Balaban, napisan u znak sjećanja na stradanje nedužnih žrtava u Kragujevcu.