„Na Kosovu nema laži. Ovdje postaje vidljivo ono što je u nama. Kosovo je vječno poprište, na njemu se stalno bije Kosovski boj a vrijeme će pokazati na kojoj smo strani bili. Kosovo vapi za čovjekom i žrtvom, ali žrtvom pobožnosti. Zemlja na Gazimestanu je crvena, ima boju mahagonija. Krv kosovskih mučenika je naš život. Kosovo je slika našeg unutrašnjeg života, naše duhovne borbe i našeg konačnog opredjeljenja“- kazala je za emisiju „Kosmetska kandila“ mati Stefanida igumanija manastira Brnjak na Ibarskom Kolašinu.
Prilikom posjete Trebinju i manastiru Tvrdoš, gdje su od Preosvećenog Vladike Zahumsko-hercegovačkog i primorskog G. Dimitrija i igumana tvrdoškog oca Save dobile česticu moštiju Svete Jelene Anžujske, sestre manastira Brnjak sa svojoj Igumanijom mati Stefanidom, posjetile su manastir Savina u Herceg Novom. Blagodareći Igumanu ove Svetinje ocu Makariju i trudu sestre Irene Papić, mati Stefanida je dala intervju za Radio ,,Svetigoru“ u kome je govorila o ovoj Svetinji na Ibarskom Kolašinu, svojoj posjeti Eparhiji Zahumsko-hercegovačkoj i monaškom životu.
„Jelena Anžujska, supruga Uroša Prvog i majka Stefana prvovjenčanog se, ljubavlju Vladike Dimitrija i oca Save, na ovaj način ponovo vratila u svoj voljeni Brnjak gdje je provela najveći dio svog života. Jelena Anžujska se vraća na Kosovo baš u ovo vrijeme kada je Kosovu i Metohiji, možda, najpotrebnija pomoć naših Svetitelja. Potrebno je da obnavljamo nemanjićke i uopšte Svetinje u kojima su se podvizavali naši Sveti preci i koje su naši orjentiri kako živjeti i nositi stradanje“- kaže mati Stefanida.
Manastirska crkva gračaničkog metoha manastira Brnjak u Ibarskom Kolašinu, posvećena Svetom Georgiju, u prvobitnoj namjeri je trebalo da bude seoska crkva u zaseoku Dobrići. Bratstvo Dobrići su, inače, ktitori ove Svetinje. Brnjak je vezan za udovištvo Svete Jelene Anžujske koja je ovdje provela trideset sedam godina, a ličnost koja je svakako obilježila ovaj kraj je Grigorije Božović, mučenički svjedok svojih riječi koga su 1945. godine ubili komunisti, zapalivši veliki dio onoga što je napisao, kao i njegov otac prota Vukajlo. Nas šesnaest monahinja došle smo u ovu svetinju prije dvije godine iz Vranjske Eparhije i za dvije godine uspjele smo da se skućimo među ovim divnim narodom koji nas je prihvatio u svoj život otvorenog srca i otvorene duše“- kaže igumanija manastira Brnjak mati Stefanida.
Na razgovoru blagodarimo igumanu Savinskom Makariju i sestri Ireni Papić.
Slobodanka Grdinić