Povodom 21. marta svjetskog dana poezije gost Radija „Svetigora“ bio je književnik i publicista Milutin Mićović, predsjednik književnog društva Njegoš iz Nikšića čija knjiga „Sedam krugova“ je nedavno izašla iz štampe u izdanju IK „Kosmos“ iz Beograda.
Govoreći o svom djelu „Sedam krugova“ koje je, po riječima književnih stručnjaka, neobično složene strukture, Mićović kaže da se sva ljudska djela koja nisu povezana sa iskonskom, Božanskom dubinom pretvaraju u nulu, u ništa.
„Sav čovjekov život je između tog ,,ništa“ i onog ,,nešto“ koje sadrži prostore iskre, vatre, svjetlosti, Lovćena… Svakog dana se srećemo sa pitanjem postojanja i nepostojanja koje je veliki prostor nule.
Prilikom bombardovanja naše zemlje od strane ,,Milosrdnog anđela“ NATO pakta shvatio sam koliko malo je potrebno da se sve pretvori u nulu, u ništa“ a kaže Milutin Mićović.
On naglašava da postoji i ona druga dimenzija nule, kao prvobitno jaje iz koga nastaje novi čovjek i novi život.
„Imamo i zlatnu nulu iz koje izvire zlatna, prvobitna riječ čovjeka koji nosi u sebi potenciju koja još uvijek nije došla do riječi. Nula je osnovna dramatika bića čovjekovog i osnovna dramatika na kosmičkom nivou. Nuli nema kraja i možemo je pretvoriti ili u žišku postojanja ili u ništavilo koje guta pamćenje i narode. Čovjek može da nadraste nulu i smrt a to je upravo Vaskrs kome idemo u susret ploveći pučinom Velikog posta“- kazao je predsjednik Knjiženvog društva Njegoš Milutin Mićović.
Govoreći o stanju savremene poezije kod nas danas Mićović kaže da je najlošija poezija napisana upravo u našem vremenu na religijske i patriotske teme.
„Poezija mora da bude vatra a ne ugađanje nekome. Ona ne treba da ugađa ni rodoljublju, ni naciji, pa ni samom Bogu. Poezija mora da korespondira sa živim Bogom i Bog za nju ne smije da bude samo pojam. Živi Bog je živa vatra u našem životu i živa vatra, koja, u nama samima, stvara čudo postojanja i suočavanja sa samima sobom. Do toga ne možemo doći bez krsta, stradanja i ličnog preobraženja“- rekao je Milutin Mićović.
„Sedam krugova“ je pjesnička knjiga sačinjena od sedam mikrocjelina, koje su sedam pjesničkih ciklusa a povezuje ih pojam sedam krugova sa dominantnim značenjem nule i preobražaja.
Mićović je u razgovoru pokušao da nam objasni simvoliku samog složenog naslova ovog djela i termine: sedam i krug. On je dodao da su pjesme sabrane u ovom djelu nastajale dvadesetak godina.
Milutin Mićović, pjesnik, esejist, romanopisac, do sada je objavio knjige poezije: „Živa voda“, „Vrata“ (dvoknjižje), „Kuća i Hleb za putnike“, „Tragovi budućnosti“ (prevod na ruski Andreja Bazilevskog), „Dan noć“ (izbor iz poezije, roman „Razoreni grad“ i knjige eseja: „Tako su govorili Crnogorci“, „Pisma iz Uranopolisa“, „Srpski lavirint i crnogorski minotaur“, „Njegoš i savremena Crna Gora“, „Njegoševa Luča“ i „Luče u tami Crne Gore“.
Priredio je zbornike „Duhovno i političko biće Crne Gore“ (2002), „Njegoš naš savremenik“ (2002), a kao urednik manifestacije Dani Njegoševi priredio je četiri zbornika: Dani Njegoševi od 2008-2014.; napisao je predgovor za Sabrana djela kralja Nikole (2009), napisao je i predgovore za prve prevode Luče Mikrokozma, na ruski i rumunski jezik (Moskva, 2016. Bukurešt, 2021). Autor je predgovora za dvojezično izdanje (srpsko-rusko) Njegoševe Bilježnice (Beograd-Nikšić, 2019).
Milutin Mićović je dobitnik prestižnik književnih nagrada i priznanja: „Marko Miljanov“ (1992), Nagrade Biblioteke „Njegoš“ iz Peći, (1996), „Miodrag Ćupić“ (2018), Ordena V. V. Bolotova (Rusija, 2010), Priznanje Saveza pisaca Rusije (2014), Međunarodne nagrade Por-tile Poeziei (Rumunija, 2018), Medalja za podvižništvo i majstorstvo na blago ruske literature (Saveza pisaca Rusije, 2021), Pečat Hercega Šćepana (Trg od ćirilice, H. Novi, 2021) i državne nagrade „Miroslavljevo jevanđelje“ (2021). Predsjednik je Književnog društva „Njegoš“.
Slobodanka Grdinić