Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije služio je danas, na praznik prepodobnog Makarija Egipatskog i Svetog Marka Efeskog Svetu službu Božiju u manastiru Ždrebaonik kod Danilovgrada.
Sasluživali su mu arhimandrit Stefan, iguman manastira Zočiste; jeromonah Makarije, iguman manastira Savina; jeromonah Rafailo, iguman manastira Podmaine; protosinđel Sergije, nastojatelj ostroški; o. Željko Ćalić, o. Predrag Katanić, jeromonah Joakim, sabrat manastira Podmaine; o. Špiro Živković iz hercehnovskog namjesništva, jerej Rajko Rajič iz Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke i đakoni Roman, sabrat manastira Ostrog, Nikolaj, iz manastira Rijeka Crnojevića i Zarija Vuković.
U toku Liturgije, Vladika je u čin jerođakona rukopoložio monaha Marka, sabrata manastira Savina.
U liturgijskoj besjedi iguman savinski Makarije je rekao da Crkva Božija u isti dana slavi Svetog makarija Egipatskog i Svetog Marka Efeskog zato što su i jedan i drugi zadobili istu silu -da izgone demone i da pobjeđuju strasti.
“Iako je jedan živeo u pustinji, a drugi je živeo u svetu. Time Bog hoće da nam pokaže da nije mesto koje spašava čoveka i da nas nigde neće spasiti mesto u kome se nalazimo nego sila Božija”, kazao je on.
Dodao je da u Crkvi Božijoj svi nalazimo mjesto sa službom u kojoj se nalazimo i niko nije suvišan.
“U ljubavi Božjoj nema nikoga da nije koristan nego je svako koristan. I niko na ovome svetu nije se rodio slučajno. Nije birao kada će da se rodi i nije birao ni roditelje od kojih će da se rodi. Ali ono što dobijamo kao izbor jeste da se opredelimo u životu za Boga ili protiv Boga.Srednji put ne postoji. To je istinsko pravoslavlje”, rekao je otac Makarije.
Kazao je da je istinski pravoslavni put tijesan u ovom životu, ali širok i beskonačan u Gospodu Isusu Hristu.
“Njime su živeli sveti apostoli, a njime su živeli i svi kasniji podvižnici i svetitelji Crkve Božije. I osetili su tu silu, da se i demoni pokoravaju toj sili”, naglasio je on.
Povodom imendana igumana Makarija, novog jerođakona Marka i monahinje iz manastira Ždrebaonik Makarije blagosiljani su slavski kolači.
Mitropolit Joanikije je na kraju rekao da samo ime Makarije mnogo znači i upućuje na hrišćanske vrline.
“Njegovo ime znači – blaženi. A znamo da je cilj hrišćanskoga života postići blaženstvo. Govori se blaženstvo u jednini, ali u Jevanđelju imamo blaženstva. I to deset bžanstava. To su drugačije zapovijesti od onih deset Božjih zapovijesti. Naravno, po sebi su srodne, ali ove novozavjetne zapovijesti – blaženstva pozivaju na mnogo veće savršenstvo, jer stari zakon, on je uvodio čovjeka u osnovni red i poredak da bi se nekako ljudski život uredio i da bi se na takav način, kroz zakon ljudi pripremili za ono što će doći”, rekao je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Kazao je da zakon ni u zemaljskom životu ne treba da bude cilj nego sredstvo da se postigne nešto mnogo veće.
“Znamo da i u običnome životu onaj koji živi čestito, pravedno i pošteno neće doći pod udar zakona. On se svojim životom uzdigao iznad zakona. Zakon je predviđen za one koji griješe i sprečava ih da ne griješe. A blaženstva su jedna duhovna lestvica. I treba uložiti mnogo truda da se ona postignu”, objasnio je on.
Kazao je da se novi, danas rukopoloženi jerođakon Marko obukao u blagodat đakonskoga čina.
“Naravno, ako Bog da, pred njim je otvoren put da i dalje napreduje, prije svega u vrlinama, a onda uglavnom dođe i napredovanje u činovima. Ako je cilj samo napredovanje u činovima a da se ne postignu vrline, onda od činova neće biti velika vajda. Jer, činovi su dati da bi sveštenici služili, ne sebi nego bližnjima, da bi služili Crkvi Božjoj, da bi služili imenu Božjem, da bi širili Božju blagodat”, rekao je Mitropolit Joanikije.
Radosav Rajo Vojinović
Foto: Željko Drašković