Mitropolit Joanikije na slavi manastira Kosijerevo

Mitropolit Joanikije na slavi manastira Kosijerevo: Tajna službe Presvete Bogorodice vrhuni u rođenju Spasitelja svijeta

Ime: 21. 09.2023-Mitropolit Joanikije-Kosjerevo; Opis: Mitropolit Joanikije na slavi manastira Kosijerevo Tip: audio/mpeg

Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije služio je danas, 21. septembra, na praznik Rođenja Presvete Bogorodice, Svetu arhijerejsku liturgiju povodom hramovne slave manastira Kosijerevo u Petrovićima kod Nikšića.

 

Po završetku Liturgije, svečana praznična litija ophodila je hram, a potom je prelomljen slavski kolač i osvećeno slavsko koljivo.

Praznik i slavu ove drevne nemanjićke svetinje, čestitao je Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije, koji je govoreći o prazniku Rođenja Presvete Bogorodice, kazao da on raduje i nebo i zemlju, i na nebu i na zemlji proslavlja se Presveta Djeva Bogorodica i sve ono što je vezano za Njen život, Njezinu svetu službu, počevši od rođenja do Njenoga uspenija:

“Posebno uvijek imamo u vidu da je ona Majka Spasitelja i Gospoda našega Isusa Hrista. Kada proslavljamo Presvetu Djevu Bogorodicu zbog Njenog blagodatnog zastupništva za sve nas, zapravo, to proslavljanje se odnosi i na Hrista Gospoda, a kada proslavljamo Hrista takođe pominjemo i prizivamo i slavimo Presvetu Bogorodicu.”

Podsjetivši da se Svetom proroku Mojsiju dok se molio Bogu na Gori sinajskoj, otkrilo čudesno znamenje, vidio je kupinu svu u ognju, koja ne sagorijeva, a Gospod mu se javio i rekao da je mjesto na kome stoji sveto i zapovijedio mu da izuje obuću sa nogu svojih dokle stoji na tom mjestu, Visokopreosvećeni je kazao da se ta Božiju zapovijest Mojsiju odnosi i na nas. Naime, poučio je sabrane, kada dolazimo na sveto mjesto, kao što su manastiri Ostrog, Kosijerevo ili bilo koji drugi sveti hram gdje se služi Sveta služba Božija, treba da odložimo svoje uobičajene misli i shvatanja, da otvorimo naša srca i naše duše, da ih zagrije Božija milost i blagodat, jer ono što je doživio prorok Mojsije na Gori sinajskoj, gledajući kupinu koja gori, a ne sagorijeva, i čuo glas i zapovijesti Božije, i mi kada se sabiramo na svetome mjestu, ako smo spremni, možemo čuti i glas Božiji i zapovijesti Božije po mjeri očišćenja našega srca i naših misli.

“A na šta se odnosi to viđenje? Kao što je ova kupina gorila i bila sva u svijetlosti i ognju, a nije sagorijevala, tako i Presveta Bogorodica kada je sišao na Nju Duh Sveti, a Duh Sveti je oganj Gospodnji i svijetlost i radost Božija, i život Božanski, nije sagorela nego se ispunila blagodaću Presvetoga Duha, onako kao što je rekao Sveti arhanđel Gavrilo kada je javio da će Ona roditi Spasitelja svijeta: Duh Sveti doći će na Tebe, i sila Svevišnjega osjeniće Te; rodićeš sina i nadenućeš mu ime Isus. Tajna službe Presvete Bogorodice vrhuni u rođenju Spasitelja svijeta”, besjedio je Vladika.

Dodavši da je Njezina služba, od početka do kraja, sveta i uzvišena, naglasio je da se Ona najviše proslavlja kao Majka Spasitelja svijeta koji je, da bi izvršio spasenje roda ljudskoga, sišao sa neba i primio ljudsku prirodu od Presvete Djeve Bogorodice, od Njezine djevičanske krvi i postao čovjek:

“I to je tajna Božije ljubavi! Presveta Bogorodica se slavi kao Ona koja je uzvišenija od heruvima, od anđela nebeskih i serafima, od svih nebeskih sila, jer je primila u svoju Prečistu utrobu Spasitelja svijeta, ispunila se blagodaću Duha Svetoga i ognjem Duha Svetoga, ali Njena priroda se pri tome nije izmijenila. Ona je i dalje ostala i djeva i majka i to je ono što je samo Ona mogla spojiti, to je ono što je samo mogla da učini ljubav Božija. I zato treba da odložimo naše obične misli i shvatanja kada ulazimo u hram Božiji, jer treba da se napojimo tajni Božijih, koje su iznad ljudskoga razuma jer djeluje Božija milost i blagodat, a ne ljudsko ustrojstvo i ljudska mudrost.”

Praznik Rođenja Presvete Bogorodice je početak praznika svih praznovanja, svakoga slavlja, jer Njezino rođenje koje je bilo čudesno i po izuzetnom dejstvu Božije milosti bilo je najava rođenja Gospoda Isusa Hrista koje je bilo nadprirodno.

“Njezino rođenje bilo je na prirodni način, od njenih Svetih roditelja Joakima i Ane, ali po dejstvu Božije sile i milosti i čovjekoljublja Božijega jer su oni već bili prestareli. Jedan od svetih otaca tumačeći taj događaj Rođenja Presvete Bogorodice od prestarelih roditelja, govorio je da je priroda, i ono što je po prirodi, trebala da ustupi prednost Božijoj milosti i blagodati jer tamo gdje djeluje Bog pobjeđuje se zakon prirode, kao što vidimo na prestarelim roditeljima Joakimu i Ani koji su dobili Presvetu Djevu Bogorodicu. I radost koju su oni tada doživjeli nije bila privremena. To je radost koja se širi kroz sva vremena, zato što je to  izuzetna Božija milost i blagodat i promisao, jer je Gospod Nju izabrao kao sasud blagodati svoje i kao mjesto svoga obitališta. Izabrao je Nju, da od Nje uzme ljudsku prirodu i postane čovjek”, istakao je Mitropolit Joanikije.

Još jednom je poučio sabrane da kada dolaze u sveti hram Bogu da se mole, treba da otvore svoja srca i da svoje misli usmere ka Bogu:

“Da omogućimo ljubavi Božijoj i svijetlosti Božijoj da zagrije naša srca i misli, da se ispunimo Božije ljubavi i milosti, da tu ljubav i milost učinimo sadržajem našega života. A to možemo ako budemo širili ljubav u ovome svijetu među braćom i sestrama, naročito ako pokazujemo milost prema onima kojima je milost i Božija i ljudska pomoć potrebna, a mnogo je takvih oko nas. Danas ovdje se sabrasmo u ime Božije ljubavi, da primimo blagoslov Božiji od ove svete službe, da se nahranimo prvo Nebeskim hljebom na Svetoj službi Božijoj i da se ispunimo Božije ljubavi, pa će onda i naše zajedništvo poslije Svete liturgije, imati smisla, sadržaja i vratićemo se domovima sa veliki Božijim blagoslovom u miru i bratskoj ljubavi koju treba da utvrđujemo, jer to je pravi, istinski smisao života – u ljubavi bratskoj i u ljubavi Božijoj.”

Na kraju Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije je još jednom čestitao slavu i podijelio radost i zahvalio se braći sveštenicima, igumanu Kasijanu i vjernicima iz Rumunije koji su donijeli čudotvornu ikonu Presvete Bogorodice iz rumunskog manastira Kalugare – bratskoga manastira Kosijerevo.

“Kao što je Preosvećeni Vladika karansebeški Lukijan prije 15-ak godina donio ikonu, tako je produžila i bratija iz manastira Kalugare da nam dolaze uvijek na praznik Presvete Bogorodice, na ovo divno i veliko slavlje, a i naš iguman o. Arsenije uvijek ide, pa će, ako Bog da, i ove godine ići na njihov praznik Pokrova Presvete Bogorodice. Tako da se bratska ljubav utvrđuje ne samo ovdje među nama, nego i sa braćom Rumunima. Jer smo jedne vjere, bliski narodi, naša istorija sa istorijom rumunskog naroda se prepliće, imamo mnogo toga zajedničkog, prije svega zato što smo pravoslavne vjere. Treba da upoznajemo i druge narode i da se obogatimo njihovim bogatstvom, a i oni kada dođu kod nas, mi sve što imamo, sve ćemo im pružiti, prije svega svoje srce, dobru volju i bratsku ljubav. Amin Bože daj”,  zaključio je Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije.

***

Manastir Kosijerevo

Manastirska crkva posvećena Roždestvu Presvete Bogorodice podignuta je u prvoj polovini XIV vijeka. Godine 1807. Turci su porušili manastir, a obnovljen je 1817. godine trudom hadži Dionisija (Dobrićevca). Zbog izgradnje vještačkog jezera 1966. godine, premješten je sa prvobitne lokacije (lijeva obala Trebišnjice) u Petroviće (Banjani) 1979. godine. U ovom su manastiru od 1884. do 1920. godine boravile mošti Sv. Arsenija Sremca, drugog arhiepiskopa srpskog kada su i prenijete u manastir Ždrebaonik. Sada se u manastiru nalazi stopalo Sv. apostola Luke.

Vesna Dević
Foto: Željko Drašković