Danas je obilježeno dvadeset i šest godina od osnivanja radija „Svetigora“, prvog vaseljenskog, hrišćanskog radija naše Crkve, a trideset i dvije godine od osnivanja informativno-izdavačke agencije istog naziva.
Tim povodom danas, Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije, blagosiljao je slavski kolač u prisustvu sveštenstva, djelatnika ovog medija, vjernog naroda i prijatelja „Svetigore“. On je podsjetio na praznik Pedesetnice, na koji je osnovan radio „Svetigora 7. juna 1998. godine, a koji je u vrijeme ratnih dešavanja na Kosovu i Metohiji bio najslušaniji radio.
„Riječ koja se čula od Svetigore i pisana riječ upućena preko radio talasa ili na drugi način, obišla je i oblećela cijelu pravoslavnu vaseljenu. Posebno veliku je ulogu imao radio Svetigora u vrijeme bombardovanja naše otadžbine od strane NATO agresora 1999. godine. Tada su svi zanijemili i zaćutali. Tada je naš narod i vojska najviše vjerovala onome što se saopštavalo preko Svetigore, koja je do tada bila u prikrajku pored državnih medija. Radio Svetigora je imala najveću ulogu, u tom vremenu – preko dva i po mjeseca, na ovom području, da naš narod obavještava i da ga hrabri i nadahnjuje“, kazao je Mitropolit.
„I u ovim novim vremenima, kada smo se morali boriti za naše svetinje, vjeru, pamćenje, prošlost, sadašnjost i posebno za budućnost, kada se cijeli narod uključio u taj podvig, radio Svetigora, časopis i portal imali su ogromne zasluge. Mi bismo najradije, kada bismo mogli, da sve ono što radimo posvetimo riječju Božijom i Jevanđelju Božijem. Da riječ naših sveštenika, koji tumače Sveto jevanđelje i našu Svetu vjeru i djela Božija, da bude što dominantnija i pretežnija, međutim ponekad je potrebna i neka druga riječ, posebno iz kulture i svih slojeva ljudskog stvaralaštva. Nema nikakvog stvaralaštva koje nešto vrijedi ako nema istinske vjere. Tako da sve što činimo, što tvorimo i govorimo, sve treba da bude zasoljeno jevanđelskim slovom i riječju Božijom“, poručio je vladika.
Mitropolit je kazao i da je teško pobrojiti sve one koji su podnijeli žrtve u osnivanje i rad „Svetigore“:
„Naravno onaj koji je najviše zaslužan i koji je najviše žrtve podnio za sve ono što se događalo u našoj Mitropoliji tih vremena je naš blaženopočivši Mitropolit Amfilohije. Bio je duhom Božijim nadahnut, sasud Božije ljubavi i sve što je preduzeo, osmislio i blagoslovio, sve je cvjetalo, napredovalo i sve je pokretano Duhom Božijim i njegovim svetim molitvama. Prvi koji se oglasio sa radija Svetigore bio je jedan naš sveti, Božiji čovjek, svetopočivši Patrijarh Pavle. Time je dao blagoslov i na prethodni rad i posebno za budući rad cijele ove izdavačko-informativne ustanove koja se razgranala u više pravaca. Prvi koji je podnio najviše žrtve bio je otac Radomir Nikčević, a onda i puno sveštenika i civilnih lica, hrišćana čestitih, koji su sve svoje snage uložili u ovu jedinstvenu ustanovu, njen život i rad pa sve do našeg oca Dalibora Milakovića i Nikole Pejovića“, istakao je Vladika Joanikije.
Direktor radija „Svetigora“ protojerej-stavrofor Dalibor Milaković kazao je da je veliki promisao Božiji da na praznik Silaska Svetog Duha na apostole, ovaj radio počne svoju misiju prije 26 godina.
„Da blagodaću Duha Svetoga i njegovom neizmjernom ljubavlju propovijedamo milost Božiju čitavom svijetu, kako su propovijedali apostoli i njegovi učenici kroz vjekove,tako propovijedamo i mi svojim životom i svojim djelima na zemlji. Jer samo naša ljubav i naša djela koja ovdje činimo, Bog će na nebu prepoznati“, kazao je otac Dalibor, zahvalivši se Mitropolitu Joanikiju i svima prisutnima na ljubavi podršci.
O radiju „Svetigora“
Više od dvije i po decenije trajanja „Svetigore“ obilježili su kontinuitet u radu, bogoljubiva misija i posvećenost Crkvi, kako u vremenima iskušenja tako i danas. Nazvavši ga svjedokom „Hrista Boga, Duha Svetoga i vjere pravoslavne“, blaženopočivši Mitropolit Amfilohije otvorio je radio 7. juna 1998. godine sa vladikom Atanasijem, u prisustvu direktora Radomira Nikčevića i glavnog i odgovornog urednika Slavka Živkovića. Od tada na mjestu urednika bili su protojereji-stavrofori Gojko Perović, Jovan Plamenac, a od septembra 2009. godine, glavni urednik je sveštenik i protojerej Nikola Pejović. Direktor „Svetigore“ je protojerej-stavrofor Dalibor Milaković.
Radio „Svetigora“ prvi put počinje da emituje dvadesetčetvoročasovni program 24. marta 1999. godine, po blagoslovu Mitropolita Amfilohija, kada je NATO alijanska započela bombardovanje SR Jugoslavije. Od 2001. godine radio „Svetigora“ počinje da emituje program na trinaest frekvencija, tj. na čitavoj teritoriji Crne Gore. U navečerje Vavedenja Presvete Bogorodice, 3. decembra 2004. godine, „Svetigora“ počinje da emituje program na internetu. Danas se radio „Svetigora“ može čuti putem interneta uživo, a od maja 2006. godine sa radom je počeo i sajt radija.
Brojne originalne emisije krase program radija „Svetigora“ poput: „Pitajte sveštenika“ gdje slušaoci mogu čuti pastirsku riječ i odgovore na brojna pitanja iz života vjere i Crkve, „Pop recenzije“, „Djeca apokalipse“ gdje se otvaraju brojna pitanja iz oblasti duhovnosti, vjere, kulture i odnosa crkve i medija.
Za svoja dostignuća novinari i urednici radija do sada su nagrađivani značajnim novinarskim priznanjima.
Svojom bogoljubivom misijom i danas Crkva posredstvom „Svetigore“ dopire do svih onih kojima je potrebna utjeha i Božija riječ.
Ljubica Vukićević