Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije služio je danas, 4. marta, na Teodorovu subotu, Svetu arhijerejsku liturgiju u Cetinjskom manastiru uz sasluženje sveštenstva namjesništva cetinjskog i sveštenomonaštva ove svete obitelji.
Prije Svete službe Božije Mitropolit je sabrata Cetinjskog manastira monaha Lazara (Rondovića) rukoproizveo u čin čteca.
Po zaamvonoj molitvi blagosiljano je koljivo u čast Svetoga velikomučenika Teodora Tirona, a u spomen na događaj koji se desio u vrijeme cara Julijana Odstupnika kada je ovaj, prvo hrišćanin, a potom odstupnik, naredio da se u vrijeme Časnoga posta sve namirnice na carigradskoj tržnici pokrope idoložrtvenom krvlju, kako bi se na taj način hrišćani oskrnavili. Tada se Sveti Teodor Tiron javio Arhiepiskopu carigradskom Evdoksiju i poručio da hrišćani treba da u svojim domovima kuvaju pšenicu i njome se hrane tih dana. Oni su to uradili i tako se sačuvali od oskrnavljenja i izbavili od tog iskušenja.
Besjedeći po otpustu Visokopreosvećeni Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije je kazao da su Božiji ugodnici svojim životom, a mnogi i mučeničkom krvlju, kao što je Sveti Teodor Tiron čiji spomen danas proslavljamo, stekli slobodu pred Gospodom, da nas zastupaju pred Prestolom Božijim.
“Oni su u nebeskoj slavi i u službi Cara na carevima, Gospodara nad gospodarima – Boga živoga na nebesima, ali im Bog daje slobodu da po Njegovoj zapovijesti silaze u ovaj svijet i javljaju se kada je potrebno utvrditi Crkvu i izbaviti je od raznih iskušenja”, besjedio je Visokopreosvećeni Mitropolit Joanikije i podsjetio na događaj kada se Sveti velikomučenik Teodor Tiron, koji je postradao početkom 4. vijeka za vjeru Hristovu, javio sredinom 4. vijeka mjesnom episkopu i spasio hrišćane od oskrnavljenja.
U nastavku Vladika Joanikije je objasnio zašto spomen tog javljanja Svetoga Teodora vršimo baš u prvu subotu Časnoga posta.
“Ova cijela nedjelja zove se Čistom nedjeljom, jer čistimo i dušu i tijelo, a najvažnije je da vodimo računa o svojim mislima. Tijelo i ako se oskrnavi od nečega, ono se može pokajanjem očistiti, ali misli ako se oskrnave, one truju cijelo biće duhovno, dušu i srce, osjećanje, sve zatruju. I zato, mi se čuvamo ne samo tjelesnog oskrnavljenja nego se ponajviše čuvamo duhovnog oskrnavljenja. Da naše misli kroz pokajanje, kroz preumljenje, kroz usmjerenost ka Bogu i ka službi Božijoj, budu svijetle, čiste, a onda će i sav naš život biti svijetao i čist. To je dato čovjeku, jer je čovjek umno biće, angelopodobno biće, bogoliko, da može da živi svetim životom”, kazao je Mitropolit, dodavši da su primjer za to ne samo sveti apostoli i proroci, sveštenoslužitelji, nego brojni hrišćani kroz cijelu istoriju Crkve.
Sveti Teodor Tiron nije bio sveštenik nego je bio vojnik, ali je, kako je istakao Vladika, bio čistoga srca i uma.
“I kada je došlo vrijeme da posvjedoči svoju vjeru, on je posvjedočio hrabro i svjetlo, postradao za ime Božje. Bog ga je proslavio i mi ga slavimo i prizivamo u pomoć”, poručio je na kraju svog obraćanja Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije, poželjevši da nas Bog udostoji da zajedno sa svima svetima dočekamo svijetlo Vaskrsenje Hristovo.
Vesna Dević
Foto: Veljko Simović