Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије служио је Свету архијерејску Литургију у Цетињском Манастиру уз саслужење његовог Преосвештенства Епископа рибинског и романово – борисоглебског г. Венијамина као и његовог Преосвештенства Епископа Диоклијског г. Пајсија те свештенослужитеља Митрополије црногорско-приморске и Епархије Рибинске Руске Православне Цркве.
Након Свете службе по отпусту, преосвећени Владика Јоаникије, бесједио је сабранима у Манастиру:
„Нека нас благодат Пресвете Богородице преко њене чудотворне иконе Филермске, која је дошла овдје на Цетиње прије неколико деценија, све озари. Нека нас упути на прави пут Божији, нека улије у срца наша Пресвета Богородица Божију љубав, милост, правду и истину. Ево данас имамо велику радост на дан иконе Пресвете Богородице Филермске, да нам је дошао ради поклоњења овој часној икони, наш драги брат Епископ рибински и романово-борисоглебски-Владика Венијамин. Он је и раније долазио из љубави према светињама у Црној Гори и према свештенству и народу. Он се моли за нас а са њим имамо редовне контакте преко наших вјерника и свештеника. Многи наши вјерници посјећивали су његову Епархију у Јарославској области и доносили нам отуда поздраве нашег драгог брата у Христу брата Венијамина.
Чудотворна икона Пресвете Богородице Филеримске је позната од давнина. Њу је насликао Свети Апостол и Јеванђелист Лука, тако бар каже предање. Она је била у источним земљама, била је на Родосу, касније на Малти, а потом је заједно са руком Светог Јована Крститеља и честицом Часног Крста Христовога, пренијета у вријеме руског Цара Павла у Русију. А касније је она чудесним путем дошла у Југославију. Мајка Цара Николаја, ове светиње је поклонила и дала на чување краљу Александру Карађорђевићу као последњем православном владару у православним земљама. Послије је био дуги пут, промислу Божијом Десница Светог Јована Крститеља и честица Часног Крста дошла је у Цетињски Манастир. Но наше власти нису имале разумијевања да и икону Пресвете Богородице Филермске, као велику светињу изложе овдје у овој великој светињи крај ћивота Светог Петра Цетињског са осталим светињама. Него су одвојили из својих себичних интереса икону Богородице Филермске и ставили је у музеј. Не само што су је ставили у музеј већ јој нико не може прићи. Не знамо ни шта се ади са овом иконом, наводно је отишла на рестаурацију. Да ли имамо добре стручњакње да ту рестаурацију изврше велико је питање? Та икона стара је скоро двије хиљаде година.
Њена благодат која се појавила из давнина, она се излива преко ње, ма гдје се она налазила на Цркву Божију и милост Пресвете Богородице грије нас на различите начине и преко Њеног благодатног Покрова и њених икона, и преко свих њених празника. Када год се обраћамо Пресветој Богородици она је брза Утјешитељка и она која нас вади из наших искуњења и биједа“, поручио је Владика Јоаникије поздравивши Госта, Епископа Руске православне Цркве, г. Венијамина.
Његово Преосвештенство Епископ Венијамин је заблагодарио Господу Богу као и Митрополиту Јоаникију на гостопримству на Цетињу.
Љубица Вукићевић,
Фото: Никола Јоксимовић