Mitropolit Joanikije u Kličevu

Mitropolit Joanikije u Kličevu: U svakome dobrome djelu, oslonimo se na blagodat Presvete Bogorodice

Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije služio je danas, 25. jula, Svetu arhijerejsku liturgiju na temeljima hrama posvećenog spomenu čudotovorne ikone Presvete Bogorodice Trojeručice u Kličevu kod Nikšića.

 

U arhipastirskoj besjedi Visokopreosvećeni Mitropolit Joanikije je podsjetio da je najpoznatije čudo Presvete Bogorodice Trojeručice, koju danas proslavljamo, i prvo čudo za koje znamo, iscjeljenje ruke Svetoga Jovana Damaskina, velikog teologa pravoslavnog, himnografa i učitelja Crkve Božije koji je kao mlad bio oklevetan nepravedno i zbog optužbe da je organizator pobune protiv vlasti, bila mu je odsječena desna ruka. Nakon što se pomolio pred ovom svetom ikonom, uzeo je svoju odsječenu ruku i stavio je na njeno mjesto i ruka je srasla i kako je ostalo u predanju, on je poslije izobrazio svoju desnu ruku i stavio na ikonu Bogorodice.

Govoreći o putu ove čudesne i čudotvorne ikone od Damaska preko Manastira Svetog Save Osvećenog, pa do manastira Hilandara, Vladika je podsjetio da je ona jedno vrijeme, kako se govori, bila i u Srbiji, kada je Sveti Sava bio donio svome narodu radi osvećenja, a kasnije je vratio u manastir Hilandar, gdje se ona poštuje kao igumanija ove sveštene lavre. Od Nje monasi uzimaju blagoslov za svako poslušanje kao od igumana i od Nje novoizabrani iguman takođe uzima blagoslov. Presveta Bogorodica se na Svetoj Gori Atonskoj poštuje kao zaštitnica i Sveta Gora se računa kao perivoj – bašta Presvete Bogorodice i svi monasi koji tamo žive su pod Njenim pokrovom i pokroviteljstvom. Ona ih rukovodi ka spasenju, privodi ih Hristu Gospodu i Carstvu nebeskom.

“Braćo i sestre, vidite kakva je naša sveta vjera, bogata, prebogata. Kakva je istorija naše Crkve, sve se nekako prožima. Ova nas ikona vezuje i za Svetog Jovana Damaskina i za Manastir Svetog Save Osvećenog, za koji je srpski narod posebno vezan”, kazao je Vladika, dodavši da su se tamo dogodila i velika čudesa kada je manastir posjetio naš otac Sveti Sava. Tada se ispunilo zavještanje koje je dao Sveti Sava Osvećeni da će doći princ iz neke daleke zemlje i da su monasi dužni da mu predaju štap koji je Sveti Sava Osvećeni nosio i čudotvornu ikona Mlekopitateljnicu, koju je takođe donio iz tog čuvenog manastira.

Po Mitropolitovim riječima nijesmo samo vezani za ovaj manastir zbog Svetoga Save, koji je tamo poslije Svetoga Save Osvećenog najpoštovanija ličnost, jer se pojavio kao veliki dobrotvor, drugi ktitor, već i po tome što su preko 150 godina srpski monasi ovaj manastir držali i ne samo njega, nego i Manastir Svetih arhanđela u Svetoj zemlji, gdje su takođe ostavili duboki trag, tako da se do dan danas u nekom od manastira u Svetoj zemlji može naći poneki srpski monah ili kaluđerica.

“Najpoznatiji od njih se nedavno upokojio baš u Manastiru Svetog Save, veoma poštovan otac Grigorije, rodom od Valjeva, veliki duhovnik i velika ličnost. Ostavio je zaista lijepu uspomenu u Svetoj zemlji. Svako od nas ko se nađe u Manastiru Svetog Save, ponajviše zbog našeg Svetoga Save, ali i zbog čudotvornih ikona koje smo dobili iz tog slavnog i velikog manastira, jedne od najvećih svetinja u pravoslavlju, a i zbog tih naših istorijskih veza, osjeća se kao u nekom od naših manastira, kao u Studenici, Ostrogu, Hilandaru. Tako da naša otadžbina, nas pravoslavnih hrišćana, je zapravo cijela pravoslavna vaseljena, a o tome nam ponajbolje upravo svjedoči Sveta čudotvorna ikona Trojeručica koja se nalazi u manastiru Hilandaru”, besjedio je Mitropolit.

Podsjetivši da se mnogi hramovi posvećuju ovoj čudotvornoj ikoni, Mitropolit Joanikije je istakao da je, kako prolazi vrijeme, sve veće i veće poštovanje u našem narodu prema ovoj ikoni te da tako  ulazimo u tajnu Svete službe Presvete Bogorodice u čiju slavu su naslikane mnoge ikone i mnoge od njih čudotvore:

“Jedna je blagodat Presvete Bogorodice, ali su mnoga dejstva Njenih presvetih ikona i svaka od njih ima svoj praznik. A jedna od najpoznatijih svakako je upravo pored mnogih drugih, ikona Presvete Bogorodice Trojeručice. Veliki je Božiji blagoslov što je čak i u vrijeme komunizma njen kult u našem narodu napredovao preko naših najvećih pjesnika. Ponajljepše pjesme koje su nastale iz pera naših najvećih pjesnika: Matije Bećkovića, Ljubomira Simovića i ostalih, su posvećene Presvetoj Bogorodici, a to su pjesme nastale u doba bezbožništva, u doba komunizma. I vidimo i po tome da svetu vjeru pravoslavnu iz duše našega naroda niko ne može ukloniti i da je ona duboko u srcu našeg naroda.”

Visokopreosvećeni je posebno naglasio da vjerni narod iz Kličeva to svjedoči te da je ovaj hram odavno počet, bez skoro ikakvih mogućnosti, bez dozvola, ali uz veliku volju i ljubav naroda iz Kličeva, koji se objedinio i u slavu Božiju počeo ovu svetinju, nadajući se da će se sve nekako vremenom razriješiti.

“A u vremenu kada smo započeli ovaj hram izgledalo je da se ništa ne može razriješiti, da će biti sve gore i gore, takva je bila i namjera vlasti. Međutim, vjerni narod odavde sa ocem Velimirom, nije se na to apsolutno obazirao, oslonio se na molitve Presvete Bogorodice i evo, hvala Bogu, a tome je svjedok i naš gradonačelnik gospodin Marko Kovačević, danas imamo potpuno riješenu situaciju i prije neki dan je Vladika Metodije zvanično osveštao temelje ovoga svetoga hrama koji sada nastavlja da se gradi.”

Raspoloženje i veliku volju za izgradnju ove svetinje, kako je kazao, vjernima daje svojom blagodaću i molitvenim zastupništvom Presveta Bogorodica. Ona je brzo pomoćnica svima onima koji se Njoj mole, naročito onima koji su u nevoljama, koji su poniženi, odbačeni, oklevetani, kao što je zaštitila oklevetanog Svetoga Jovana Damaskina, koji je bio čovjek duboke vjere i koji Joj se obratio cijelim svojim srcem.

“Tako i mi da se odnosimo u svakome dobrome djelu, da se oslonimo na blagodat Presvete Bogorodice. Kada zidamo ovaj sveti hram, mi zapravo proslavljamo Presvetu Djevu Bogorodicu i Njezinu čudotvornu moć koja se projavila preko Presvete ikone Trojeručice. Slava Bogu i našem Svetom Savi koji nas je nakalemio na tu pitomu maslinu Svete pravoslavne vjere i koji nas je toliko obdario i osnažio duhovno i kulturno uzdignuo te i danas uživamo plodove njegovoga djela. Njegov duh se i ovdje projavio kroz gradnju ovoga svetoga hrama, jer je bio veliki graditelj i  hramova svetih, ali ponajviše duša ljudskih, da bismo gradeći ovaj hram, izgrađivali i svoju vjeru i čestitost, dobrotu i ljubav međusobnu”, naglasio je Njegovo visokopreosveštenstvo Mitropolit crnogorsko-primorski g. Joanikije, zaključivši da tako vrijedi podizati svete hramove Božije, da i svoje duše izgrađujemo, da širimo bratsku Božiju ljubav, da ona zahvati naše biće i postane sadržaj našega života.

Poslije evharistijskog sabranja, upriličen je kulturno-umjetnički program u kome je učestvovala Pavlina Radovanović iz Orahovca, sa Kosova i Metohije.

Proslava slave ovoga svetoga hrama, počela je u navečerje praznika, 24. jula , večernjom službom sa petohljebnicom. U nastavku je održano duhovno veče u čast Preblagoslovene Majke Božije, a predavači su bili: o. Nikolaj Dornean, paroh u Jašiju i arhimandrit Teodosije, iguman manastira Zosina iz Rumunije.

Dvodnevne svečanosti povodom praznika ikone Presvete Bogorodice Trojeručice organizovali su Eparhija budimljansko-nikšićka, Parohija straševinska i starotrebješko-kličevska i Crkveni odbor za izgradnju hrama.

Temelje hrama Presvete Bogorodice, u čast Njene ikone Trojeručice u Kličevu kod Nikšića osveštao je na praznik Prepodobnog Atanasija Atonskog, u utorak 18. jula 2023. godine,  Njegovo preosveštenstvo Episkop budimljansko-nikšićki g. Metodije.

DSC_8872~2

Vesna Dević
Foto: Željko Drašković