Praznik Svetih sedam mučenika efeskih molitveno je juče proslavljen u manastiru Stanjevići.
Svetu liturgiju u pešterskoj crkvi manastira, povodom hramovne slave služili su prota Dragan Đorem, arhijerejski namjesnik takovski i paroh u Gornjem Milanovcu – Eparhija žička, protosinđel Pavle Pajić, sekretar Mitropolije crnogorsko-primorske, prota Dragoljub Janković, paroh u Krčedinu – Eparhija sremska, jeromonah Joakim, sabrat manastira Podmaine, i domaćin arhimandrit Jefrem.
Na Liturgiji su pojale monahinje iz nekoliko manastira i sav verni narod.
Otac Dragan Đorem je u svojoj liturgijskoj besjedi govorio o smislu praznika i vrednosti sabiranja u dom Božji pa bio to veličanstveni hram, polje, šuma, razorena kapela, zidine i ogoreli temelji ili pećina kakva je ova u Stanjevićima.
“Bog je tvorac svega vidljivog i nevidljivog i na svakoj stopi zemaljske kugle i svemira treba slaviti Tvorca i Svedržitelja. Zato smo se i mi danas sabrali u ovu pećinu, poput isposnika i pešternika u Judejskoj pustinji, na Sinaju i Palestini, Kijevopečerskoj, Počajevskoj lavri, Ostroškim gredama i Dajbabama…”
Na kraju Liturgije blagosloven je slavski kolač i očitane molitve za pokoj duše dobrotvora manastira.
Sabranje je nastavljeno u manastirskom konaku gdje je za slavskom trpezom sabrane pozdravio i čestitao slavu i g. Nenad Popović, ministar u Vladi Republike Srbije.
Pešterska crkva u manastiru Stanjevići je jedina crkva Mitropolije crnogorsko-primorske koja je posvećena Svetoj sedmorici efeskih mladića.