44849 Viber Image 2024 07 28 09 08 20 592 F

Molitveno sećanje na osamdeset godina velikog stradanja Srba u Velici podno Čakora

Ime: 28.07.2024-PATRIJARH PORFIRIJE- VELIKA 80 GODINA STRADANJA; Opis: Molitveno sećanje na osamdeset godina velikog stradanja Srba u Velici podno Čakora Tip: audio/mpeg

Njegova Svetost Patrijarh srpski G. Porfirije služi Svetu arhijerejsku Liturgiju 28. jula 2024. godine u crkvi Svetih mučenika Kirika i Julite u Eparhiji budimljansko-nikšićkoj na dan molitvenog sećanja na Svete mučenike Veličko-gornjepolimske.

 

Njegovoj Svetosti saslužuju Visokopreosvećena gospoda mitropoliti: crnogorsko-primorski Joanikije, zahumsko- hercegovački i stonsko-primorski Dimitrije, mileševski Atanasije, preosvećena gospoda episkopi pakračko-slavonski Jovan, buenosajreski i južno-centralnoamerički i administrator Mitropolije zagrebačko-ljubljanske Kirilo, domaćin budimljansko-nikšićki Metodije, sveštenstvo, đakonstvo u prisustvu visokih zvaničnika Republike Srbije i Republike Crne Gore i mnogobrojnog vernog naroda.

Pre početka Svete Liturgije položeni su venci na spomenik postradalim Srbima tog područja. Prisutnima se obratio Episkop Metodije i poželeo dobrodošlicu u svetu Crnu Goru, srpsku Spartu u Eparhiju budimljansko-nikšićku Svetim Georgijem i Savom osvećenu pruživši reči utehe: Kad reče Gospod ne bojte se onih koji ubijaju telo a dušu ne mogu ubiti, sve kako je pisano rečeno i prorečeno tako se i dogodilo. Ovom prilikom Episkop Metodije darovao je Patrijarhu Porfiriju žezlo. Na kraju Svete Liturgije služen je parastos i osveštani su slavski darovi i presečen slavski kolač. Upriličen je i kulturno-umetnički program za sve prisutne.

Vernom narodu obratio se Njegova Svetost istakavši:

„Mi smo narod Svetoga Save, a to znači Hristov i Jevanđeljski narod i zato jesmo slobodarski narod, jesmo i narod mira, otvoren, koji bez kompleksa i straha kad god zna ko je i šta je, kad god je svestan sebe stupa u normalno ljudsko opštenje sa svima koji su drugi i drugačiji. Baš zato što je Jevanđelje naš temelj i koren, baš zato što je Sveti Sava krstom blagoslovio mi kao narod Hristov sve što želimo sebi želimo i drugima.“

Njegova Svetost je u besedi dodao i da smo narod svetosavski, pravoslavni, Hristov narod, srpski narod, ali baš zato što smo jedan Hristov narod, narod crkve za koju nema granice čak ni između neba i zemlje, istorije i metaistorije, jedno smo i sa svim našim braćom i sestrama, ocima i praocima koji su postradali iz ovog sveta i otišli gde god njihove mošti i kosti počivaju. Jedno smo sa prošlošću, jedno smo sada, jedno smo i u budućnosti.

Govoreći o svetim mučenicima koji su postradali u Velici, Patrijarh Porfirije je pozvao da se molimo za njih i uključimo u naše živote jer su večni i besmrtni. Tada se naš bol preobraća u snagu, a tuga u radost. Samo tada živimo i imamo punu odgovornost pred nama samima, pred nevino postradalim i budućim naraštajima. Isključivo time možemo razumeti žrtvu onih kojih svet ne beše dostojan, ali i sebe i drugoga i shvatiti zašto ljubav ka Bogu i bližnjem nema alternativu i zašto je ona izvor života kojem neće biti kraja. Moleći se mučenicima svetim veličkim i gornjepolimskim da nam daju veru, snagu, međusobnu ljubav i razumevanje, da nam otvore oči da budemo jedno, jedno u veri, jedno u Hristu, rekao je Patrijarh Porfirije u besedi i zaključio:

„Radujem se iznad svega što smo se ovde sabrali, što svaki put kad god dolazim u Crnu Goru, sa vašom ljubavlju, vašom snagom, verom odemo obnovljeni i osnaženi sa željom da se opet i opet vraćam ovde i zajedno se radujemo jedni drugima i Njega, Jednoga u Trojici Boga, Oca i Sina slavimo zajedno sa svetim mučenicima veličkim i svima iz roda našega, ovde sada i u vekove vekova, Amin.“

TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
TV Hram
Izvor: TV Hram

***

 

Sveti mučenici Kirik i Julita

Sveti mučenici Kirik i JulitaOva svetiteljka beše od roda plemićkog. Rano obudove i osta s novorođenim mladencem Kirikom. Življaše u Ikoniji gradu likaonijskom, i beše sva predana veri Hristovoj. Svoga sinčića krsti odmah po rođenju, a kada mu beše tri godine, ona ga nauči veri i molitvi onoliko koliko dete toga uzrasta mogaše primiti. Kada Dioklecijan naredi gonjenje hrišćana, u gradu Ikoniji bi prolivena mnoga nevina krv. Julita uze svoga sina i skloni se od gneva neznabožačkog u grad Selevkiju. No i tamo ne beše bolje. Julita beše uhvaćena i kao hrišćanka izvedena pred sudiju. Pošto Julita hrabro izjavi svoju veru u Gospoda Isusa, sudija, da bi je ražalio i pokolebao, uze dete na svoje ruke i poče ga milovati. No Kirik vikaše iza glasa: „Ja sam hrišćanin, pusti me materi!” i poče ručicama svojim grebati sudiju odvraćajući svoje lice od njega. Rasrdi se sudija, tresnu dete o zemlju i oturi nogom, a dete se skotrlja niz kamene stepenice, i predade Bogu svoju svetu i nevinu dušu. Videći kako Kirik postrada pre nje, sveta Julita beše radosna i zablagodari Bogu, što sina njenog udostoji mučeničkog venca. Posle mnogih muka i Julita bi mačem posečena 304. godine. Mošti svetih Kirika i Julite do dana današnjega su čudotvorne. Jedan deo moštiju ovih svetitelja nalazi se u Ohridu u crkvi Svete Bogorodice Bolničke.

***

Sveti novomučenici velički i gornjepolimski

Sveti novomučenici Velički i Gornjepolimski proslavljeni u Velici kod PlavaSveti arhijerejski sabor 24. maja 2017. godine, pribrojao je liku Svetih novomučenika srpskih žrtve nacističkog terora iz Velike Ržanice i Gornje Ržanice postradale 28. jula 1944. godine, pridružujući im i 28 dece umorene glađu u plavskom zatvoru 1941. godine. Nacistička Princ Eugen divizija je, na praznik Svetih mučenika Kirika i Julite, za samo dva sata u ovim selima (prema nepotpunom spisku) zverski poklala ili žive u vatru bacila 427 nejači – dece, žena, staraca i ostalog nenaoružanog stanovništva. Samo dece i omladine do 20 godina je 171 na pravdi Boga pobijeno.

Velika, kao najstradalnije selo u Gornjem Polimlju, postala mesto sabornog pominjanja svih gornjepolimskih žrtava postradalih od naci-fašista tokom Drugog svetskog rata.

Dan spomena Svetih novomučenika veličkih i gornjepolimskih je 28. jul – na dan Svetih Kirika i Julite.

U sećanje na njihovo mučeništvo gradnju crkve Svetih Kirika i Julite započeli su potomci. Blaženopočivši Mitropolit Amfilohije osveštao je temelje 28. jula 1994. godine, a crkvu su 28. jula 2001. godine osveštali blaženopočivši Mitropolit Amfilohije i Vladika Joanikije, tadašnji Episkop budimljansko-nikšićki.

 Vest u izradi.