Monah dr Pavle Kondić

Monah dr Pavle Kondić o blaženopočivšem Mitropolitu Danilu Dajkoviću

Ime: 15. 09.2923-VLADIKA GEORGIJE I OTAC PAVLE KONDIC-O VLADIKI DANILU DAJKOVICU; Opis: o blaženopočivšem Mitropolitu Danilu Dajkoviću Tip: audio/mpeg

Povodom trideset godina od upokojenja blaženog spomena Mitropolita crnogorsko-primorskog Danila Dajkovića, monah dr Pavle (Kondić), upravnik Arhiva Mitropolije crnogorsko-primorske i sabrat manastira Stanjevići, govorio je danas za Ostrog TV studio o blaženopočivšem Mitropolitu i “Ljetopisu raspete Mitropolije crnogorsko-primorske, vremena Mitropolita Danila Dajkovića 1961-1990”, čij je autor.

 

Ovaj zbornik spisa i svjedočanstava arhipastirskog rada Mitropolita Danila nastao je po blagoslovu njegovog nasljednika na tronu Svetog Petra Cetinjskog, Mitropolita Amfilohija, a objavljen je povodom petnaestogodišnjice njegovog upokojenja

.Smutno je bilo i tegobno vrijeme tokom kojeg je Mitropolit Danilo stražio nad Crkvom i narodom Božjim u Crnoj Gori.

“Sačinjen od autentičnih dokumenata i spisa ispisanih rukom Mitropolita Danila tokom njegove tridesetogodišnje arhijerejske službe, ovaj zbornik ima za cilj da sadašnjim i potonjim generacijama bude svjedočanstvo jednog perioda bogoboračkog i anticrkvenog vremena koji je preživjela Nevjesta Hristova tokom apokaliptičkog XX vijeka”, govori urednik Ljetopisa Pavle Kondić o ovoj prvoj knjizi koja je posvećena ličnosti i djelu Mitropolita Danila, tokom čijeg uobličavanja se vodilo računa da se prvenstveno predstavi njegov arhipastirski rad.

Orginali objavljenih dokumenata i spisa nalaze se, najvećim dijelom, u arhivu Mitropolije crnogorsko-primorske na Cetinju i Patrijaršijskom arhivu u Beogradu. Najveći dio fotografija preuzet je iz fonda Mitropolitove zaostavštine koja se čuva na Cetinju, a izvjestan broj fotografija stavili su na raspolaganje gospoda Jovan Markuš, Milinko Stefanović i Marko Vujičić.

“Svjesni da je ovom knjigom tek načeta istorijska povijest Mitropolije crnogorsko-primorske tokom druge polovine XX, njoj je namjenjena i uloga podsticaja za dalja bespristrasna istorijska istraživanja. Želja je da ovaj zbornik istorijskih svjedočanstava bude prepoznat i prihvaćen od svih istinoljubivih i bespristrasnih ljubitelja i istraživača povijesti kao doprinos upotpunjavanju saznanja o osmovjekovnoj a vazda golgotskoj putanji Zetske episkopije – Mitropolije crnogorsko-primorske, utemeljene blagoslovom Svetoga oca našeg Save, prvoga Arhiepiskopa srpskog”, piše otac Pavle u svom uredničkom slovu.

Vesna Dević