Деглегација Црквене општине Келн, коју су предводили протојереј-ставрофор у пензији Неђо Јањић и архијерејски нaмјесник за Сјеверну Рајну Вестфалију протојереј Младен Јањић, боравила је од четвртка 31. октобра до недеље 3. новембра у посјети Црквеној општини Даниловград и Митрополији Црногорско-приморској. По благослову архиепископа цетињског и митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија и архиепископа диселдорфско-берлинског и митрополита њемачког г. Григорија сабрања чланова ове двије делегације започело је марта ове године, када су чланови ЦО Даниловград посјетили Келн, а настављени су овом посјетом чланова ЦО Келн Даниловграду. Контакти и сусрети остварени су и између Православне омладинске заједнице парохије келнске и Православног братства из Даниловграда, које је спојио Свети Арсеније, други српски архиепископ и заштитник поменутих православних организација.
Првог дана посјете парохијани из Келна и њихови домаћини обишли су Саборни храм Христовог васкрсења у Подгорици и гробно мјесто блаженог спомена митрополита Амфилохија, гдје је том приликом одслужен и помен, а затим су имали прилику да се у манастиру Острогу поклоне чудотворним моштима Светог Василија Острошког.
Други дан је започео посјетом манастиру Стањевићи, гдје су осим цркве Свете Тројице окупљени обишли и библиотеку и спомен-собу митрополита Амфихолија а затим је сабрање настављено за трпезом љубави у друштву игумана манастира јеромонаха Јефрема. У наставку дана посјећен је Цетињски манастир, гдје је поклонике дочекао свештеник Душан Биговић, професор Цетињске богословије, који је сабране спровео кроз богату ризницу манастира, пошто су претходно обишли цркву Рођења Пресвете Богородице у којој почива Свети Петар Цетињски и десница Светог Јована Крститеља. По повратку са Цетиња у даниловградском Центру за културу, у организацији ЦО Даниловград и Православног братства ,Свети Арсеније, одржано је предавање протојереја Младена Јањића и проф. др Илије Ђорђевића, предсједника Црквене општине у Келну, на тему: ,,Српска православна црква у Њемачкој — мисија парохијске заједнице у Келну“ током ког су окупљене упознали са животом православних Срба у Келну и Њемачкој уопште, историјатом парохије и цркве Воздвижења часног крста, као и активностима које спроводе а које су од изузетног значаја за очување духовног и националног идентитета нашег народа у дијаспори.
У суботу 2. новембра у манастиру Ждребаоник, покрај моштију Светог Арсенија, служена је литургија и помен за упокојене. Светом литургијом началствовао је протојереј-ставрофор Неђо Јањић а саслуживали су му: протојереј-ставрофор Слободан Зековић, архијерејски намјесник барски, протојереј Младен Јањић, протојереј Жељко Ћалић, протојереј Предраг Катанић, ђакон Радуле Живаљевић, уз молитвено учешће вјерног народа. По завршетку литургије игуманија манастира мати Јустина угостила је делегацију из Келна и њихове домаћине, а затим је делегација посјетила и храм Свете Петке у Даниловграду, чија је изградња у току. У наставку дана, делегација је посјетила манастир Дајбабе, цркву Светог Ђорђа под Гприцом и Немањин град на обалама Рибнице и Мораче. Сабрање је настављено трпезом љубави у Духовном центру Подгорица, гдје је парохијане из Келна и Даниловграда дочекао управник Духовног центра јереј Иван Црногорчевић. Том приликом госте и своје пријатеље из Келна срдачно је поздравио и митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије, који је изразио радост због заједничарења и поновног сабрања парохијана из Келна и Даниловграда, истичући значај Цркве за српски народ у дијаспори али и значај нашег народа који живи ван граница отаџбине.
У недељу 3. новембра служена је литургија у цркви Свете Текле у Даниловграду, којом је началствовао протојереј-ставрофор Неђо Јањић а саслуживали су му: протојереј Младен Јањић, протојереј Жељко Ћалић, ђакон Радуле Живаљевић, уз молитвено учешће сабраног народа. Том приликом, а уочи свог повратка у Њемачку, делегација из Келна даровала је ЦО Даниловград један крст и значајну суму новца намјењену за фрескописање храма Свете Петке у Даниловграду. Тиме је и завршена узајамна посјета парохије келнске Даниловграду и Црној Гори уз наду да ће оваква сабрања постати традиција са циљем јачања везе између српског народа у отаџбини и расијању.
На крају, а ништа мање важно, захваљујемо се свима који су својим доброчинством помогли реализацију овог пројекта: манастиру Острог, манастиру Ждребаоник, Духовном центру у Подгорици, Центру за културу Даниловград, лонџ-бару ,,Централ“ из Даниловграда, ресторану ,,Златибор“ из Зете и њиховом особљу.
Манојле Крсмановић.
Фото: Лука Радоњић.