U danu kada proslavljamo Svete žene Mironosice, Sv. Josifa Arimatejskog i Sv. Nikodima – služena je Sveta Liturgija, u podgoričkom hramu Velikomučenika Đorđa.
Evharistijskim sabranjem načalstvovao je protojerej Jovan Radović uz sasluženje protojereja Mirčete Šljivančanina starešina hrama, protojereja – stavrofora Milete Kljajevića, jereja Blaža Božovića i đakona Luke Pavićevića.
Na liturgijske vozglase odgovarao je hor Sveti Sava, rukovođen horovođom Snežanom Popović.
Nakon pročitanog jevanđelskog začala slovom pouke sabranima u hramu Gospodnjem obratio se načalstvujući sveštenoslužitelj, prota Jovan Radović:
,, Žene Mironosice su bile žene koje su nosile miro. (po jevrejskom običaju, bilo je pravilo kada neko premine da se obavije platnom koje je pre toga bilo namazano mirisnim uljima i mirisnom smolom, koji su se zvali smirna i aloj). !“ – poučio je otac u svojoj besedi.
Podsetivši na događaj iz današnjeg Jevanđelja, kada Josif iz Arimateje kao tajni Učenik Hristov, dolazi kod Pilata da traži Tijelo Isusovo.
(Sećamo se da je Gospod u 15 h izdahnuo po našem računjanju vremena a da je u 12 h razapet.)
Otac je objasnio da Pilat nije mogao da veruje da je Hristos već umro, te je pozvao kapetana straže da proveri – jer mlad i zdrav čovek, bi dugo vremena umirao na Krstu.
,, Prilikom Stradanja Hristovog na Veliki Petak, svi Učenici javni – su se razbežali, Apostol Petar Ga se 3 puta odrekao, u tim najstrašnijim časovima ljudske istorije, a pod Krstom ostala je samo Majka Hristova, žene Mironosice i voljeni Učenik Hristov, Apostol Jovan Bogoslov. !“ – naglasio je prota Radović, ukazujući da žene pokazuju tu hrabrost i ljubav prema Isusu Hristu, Spasitelju Svome.
,, Prva koja se spominje je bila Marija Magdalina iz jevrejskog sela Magdale; u Jevanđenju se govori da je iz nje Hristos isterao – 7 demona.
Zatim se pominje Marija Josijina i Jakovljeva (braća rođena) koja se istovremeno naziva Marija Kleopova, koja je bila sestra Presvete Djeve Bogorodice.
Potom se pominje Salomija, ćerka Josifa Obručnika koja je bila majka Jovana Bogoslova i Jakova.
Apostol pominje još i Suzanu i Jovanu, ženu Huze, Irodova domoupravitelja. !“ – podsetio je prota Radović.
Koliko vidimo, dok su se javni Učenici potpuno razbežali u strahu za svoj život, tajni Učenici su bez ikakvoga straha i stida tražili Telo Isusovo od Pilata.
Otac je podvukao da se pored Mironosica, danas sećamo i uglednog Josifa iz Arimateje i Nikodima, koji je tajno noću posećivao Hrista i razgovarao sa Njime.
Prota je naglasio da su to jedini učesnici na Veliki Petak koji su jedini ridali – gledajući kako Hrista muče i razapinju na Krstu.
Načalstvujući sveštenoslužitelj je podsetio da su u današnjem Jevanđelju, Marija Magdalina i Marija Josijina gledale – gde je Gospodnje Telo položeno – da bi ujutru došle sa mirisima, koje je Nikodim pripremio, da Ga pomažu i obaviju Plaštanicom. (koja sprečava da se telo raspada i čuva ga od truljenja i zadaha).
,, Torinska plaštanica je ona plaštanica koja se nalazila u Grobu Hristovom, onoga dana kada je Hristos Vaskrsao !“ – ukazao je otac, podvukavši, da su se videli povoji kako leže sa strane a Tela Hristovoga nije bilo.
Zahvaljujući forenzičkoj nauci, poučio je otac, zaključeno je da je ta Plaštanica koja se čuva u Torinu, upravo ona kojom je bilo obavijeno Telo Hristovo, kao i da su pronađeni ostaci smole; tako da i Plaštanica predstavlja, svedočanstvo Hristovoga Vaskrsenja.
,, Apostol Marko govori – Idite, kažite Učenicima i Petru…
Zašto Petru ?
Upravo zato što se Petar odrekao a Hristos nije htio da ga odbaci već da ostane sa Apostolima a i radi toga što je Hristos po svojoj svemogućnosti vidio pokajanje Petrovo. !“ – poučio je prota u podgoričkom hramu.
Završavajući svoje obraćanje prota Radović je poželio da i nama Gospod podari ljubavi – jer samo u Ljubavi nema straha !
Potom su svi oni koji su se pripremali za Svetu tajnu pričešća, – pristupili Svetoj Čaši.
Starešina hrama, protojerej Mirčeta Šljivančanin pozvao je verni narod da uzmu učešće u Danima Svetog Marka, koji počinju u sredu. U ovoj najstarijoj svetinji slede brojne svečanosti, među kojima su slava Crkve Sv. Đorđa – Đurđevdan i grada Podgorice, Sveti Apostol Marko – Markovdan.
Zajedničarenje sveštenoslužitelja i parohijana, nastavljeno je u Svetogeorgijevskom Domu.
Elza Bibić
Foto/video: Darko Radunović