Povodom 20. godišnjice Martovskog pogroma srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, grupa vjernika od oko 150 Nikšićana i Nikšićanki, posjetila je 16. i 17. marta 2024. a uoči početka Vaskršnjeg posta, svetinje na Kosovu i Metohiji, predvođeni sveštenicima: arhijerejskim namjesnikom nikšićkim protojerejem-stavroforom Slobodanom Jokićem i nikšićkim parosima Miodragom Todorovićem i Mirkom Vukotićem.
Ovo putovanje, upravo, zbog godišnjice Martovskog pogroma, pratilo je duboko saosjećanje sa našim narodom koji je doživio strašan pogrom u martu 2004. a njihovo stradnje, nažalost, i dalje traje. Obišli su prvog dana: Gračanicu, Prizren, crkvu Bogorodice Ljeviške, Sabornu crkvu Svetog Đorđa, manastir Svetih Arhangela, Veliku Hoču. U Siropusni nedjelju, pred Vaskršnji post, nikšićko sveštenstvo služilo je Svetu liturgiju, u manastiru Visoki Dečani, zajedno sa arhimandritom Savom (Janjićem), igumanom i bratijom svete dečanske obitelji, i pomen stradalim Srbima u Martovskom pogromu, u kojem je, prema novijim izveštajima, na koje se poziva TV Hram, stradalo 12 Srba, oko 1000 ljudi je ranjeno i povrijeđeno, uništeno je više od 900 kuća, više od 4000 Srba protjerano, 6 gradova i 9 sela etnički očišćeno. Pravoslavni manastiri i crkve, njih 35 je opljačkano, devastirano, spaljeno i uništeno.
Posle Liturgije, zadržali su se u razgovoru sa ocem Savom i bratijom Visokih Dečana, a obišli su, potom, i Pećku patrijaršiju.
Jedan od redovnih učesnika pokloničkih putovanja na Kosovo i Metohiju je Nikšićanin Velimir Lule Kasalica. Svoje emocije pretočio je u tekst, objavljen na društvenim mrežama, koji je naslovio citatom Jesenjina: Zagrljaj je najljepše što ti mogu dati. To je kao da ti dajem sebe.
„Upravo su susreti i zagrljaji ono što je obilježilo dva dana na našoj svetoj zemlji. U Gračanici sa Živojinom Rakočevićem i mojom dragom Ljubicom, u Prizrenu sa ocem Jovanom Radićem i malim Konstantinom, u Dečanima sa ocem Amfilohijem… Oko 150 Nikšićana doputovalo je na Kosovo i Metohiju, upravo, na 20. godišnjicu užasnog Martovskog pogroma. Sam dolazak ovako brojne grupe svuda je naišao na neskrivene emocije i ogromnu zahvalnost. Iguman Dečana, otac Sava Janjić istakao je u svom slovu Nikšić i Srbe iz Crne Gore kao najbrojnije i najčešće goste Kosova i Metohije. Do novih susreta i zagrljaja – Dogodine u Prizrenu!“, poručio je Kasalica.
Iste snažne emocije dijeli i Ana Mrvaljević, koja je svetinje Kosova i Metohije posjetila sa svojom djecom. Poklonjenje i molitva u Gračanici za svakog vjernika je neizreciv blagoslov, a Mrvaljević bilježi: Pomilovasmo kamen gračanički i odosmo pomilovani. Hvala na gostoprimstvu Sveti kralju Milutine, Simonido, sastradalniče Vladiko Teodosije.
U ovoj profesorici srpskog jezika i književnosti iz Nikšića pomiješana su osjećanja koja izaziva misao na stradanje u Martovskom pogromu sa stradanjem Gospodnjim na Veliki petak za čije Vaskrsenje se pripremamo kroz Veliki post.
„Ima li ljepše pripreme za post nego otići na Kosovo? Još na dvadeset godina od pogroma. Oni su podnijeli Golgotu Velikog petka radi Vaskrsa svih nas!
Kada je kralj Milutin krunisan rekao je, koliko godina bude vladao toliko će crkava podignuti. Vladao je 46 godina i Gospodu ih je toliko i posvetio. A svako ko je život dao za Kosovo, ali i ko je ostao da živi za Kosovo, jeste crkva koju kralj Milutin Bogu podiže. Oni čuvaju oči Simonidine koje i nama put pokazuju. Oni su ktitori Dečana, branioci Pećaršije, sjaj zapaljene Ljeviške, temelji porušenih Arhangela. Pojanje dečanskih monaha i pjesma prizrenskih bogoslova. Pavlinina podrška i snaga. Zbog njih car Lazo i dalje odjekuje – Zemaljsko je za malena carstvo, a Nebesko uvjek i dovjeka! Njihovo stradanje je i naše iskupljenje. Hvala ti Gospode na današnjim molitvama, suzama i osjećanju pripadnosti, bez čega nema ni srbovanja, ni hristovanja.
Kosovo i Metohija. Nema mjesta gdje je Srpstvo ljepše rečeno. Svaki kamen zemlje ove uklesan je na Nebesima“, zaključuje Mrvaljević.
U posjeti svetinjama na Kosovu i Metohiji učestvovao je dio hora Prepodobne majke Angeline, koji su svojim divnim pojanjem obogatili ovo pokloničko putovanje.