Na Lučindan – praznik Svetog apostola i jevanđeliste Luke i Svetog Petra Cetinjskog Čudotvorca, u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici odslužena je Sveta liturgija.
Svetom službom Božijom predstojao je protojerej Branko Vujačić, uz sasluženje protojereja-stavrofora Dalibora Milakovića, kao i protojerejâ: Miladina Kneževića, Predraga Šćepanovića, Nikole Pejovića i jereja Velimira Bugarina.
Vjernom narodu koji se u velikom broju sabrao u ovome svetome hramu, nadahnutim i prazničnim slovom obratio se načalstvujući protojerej Branko Vujačić koji se dotakao suštine ovoga dvojakog praznika, posvetivši prvi dio svoje pastirske besjede Svetome spostolu i jevanćelisti Luki:
,,Danas slavimo Svetog apostola i jevanđelista Luku i Svetog Petra Cetinjskog Čudotvorca i mirotvorca. Sveti Luka je jedan od sedamdesetorice apostola pozvanih da propovijeda i širi Riječ Božiju, pisac Svetog jevanđelja, jedan od četiri jevanđelista. On je i apostol koji je pratio Svetog apostola Pavla u njegovim putovanjima. Čak je stizao sa Svetim apostolom Pavlom i do Rima, pa je tamo napisao Jevanđelje, ali i Djela Svetih apostola.”
Prota Branko je podsjetio da je Sveti Luka, po riječima Presvete Bogorodice, najverodostojnije ikonopisao Nju i Sina Njenoga:
,,Sveti apostol Luka je i prvi ikonopisac, njegove ikone su čudotvorne i čudotvore do dana današnjih. Kada je Presveta Bogorodica vidjela kako je Sveti Luka naslikao njenu ikonu, Ona je rekla da to kako je on ikonopisao najviše liči na Nju i Sina NJnog – Gospoda i Spasa Isusa Hrista.”
U drugom dijelu pastirske besjede on se osvrnuo na lik i djelo i sivjetli primjer Svetog Petra Cetinjskog koji je ravnoapostolski svom narodu, bio zaista svje i svja:
,,Danas slavimo najljepše dijete Crne Gore, Svetog Petra Cetinjskog mirotvorca i čudotvorca koji je kako Jevanđelje kazuje: Dobar pastir, koga ovce slušaju. Sveti Petar Cetinjski je jedan od čudesnih i divnih pastira Crne Gore, koga je narod slušao, on koji je narod poučavao, pisao mu poslanice, svima bio apostolski svje i svja, ne bi li koga privolio Jevanđelju i ljubavi Hristovoj.
Sveti Petar Cetinjski je uz narod bio svagda, pa i kad je predvodio narod u bojeve i bitke pobjedivši čak i Napoleona Bonapartu, nepobjedivog tada u cijeloj Evropi, vodeći narod Crne Gore u slobodu”, besjedio je prota Branko.
,,Sveti Petar Cetinjski je i dan danas temelj Crne Gore i temelj ovoga naroda i naš zalog za budućnost. Njemu neka je slava i hvala i milost, njegovim molitvama da nas Gospod pomiluje i spase. Amin”, poručio je naposlijetku protojerej Branko Vujačić.
Nakon Liturgije, sveštenstvo Sabornog hrama obavilo je osveštavanje slavskih kolača i slavskog koljiva.
Sabranim svečarima obratio se i starešina hrama, protojerej Nikola Pejović koji je kazao da nije slučajno što toliko broj porodica ima baš Svetog Luku za svog nebeskog pokrovitelja i zastupnika pred Gospodom: Podsjetio je na riječi svetopočivšeg Mitropolita Amfilohija koji je Svetog Petra Cetinjskog nazvao najljepšim dijetom koje je rođeno u Crnoj Gori:
,,Takođe, o tome koliko je samo za nas značajan i Sveti Petar Cetinjski, o tome ne treba previše trošiti riječi. Pokojni Mitropolit Amfilohije je govorio da je to najljepše dijete koje je rođeno u Crnoj Gori – Najljepše, najveće i najsvetije!”
Prota Nikola je svim svečarima poželio srećan i blagosloven praznik i slavu, ali i imendan svima onima koji su dobili imena po Svetom Luki i Svetom Petru:
,,Neka je srećan i blagosloven imendan svima koji danas slave, svi oni koji se zovu Luka, svi su dobili ime po apostolu Luki, kao što su i oni koji se zovu Petar po apostolu Petru, ali i po ovom apostolu crnogorskom – Svetom Petru Cetinjskom.
Slaveći njih kao krsnu slavu, kao pokrovitelje i zastupnike, kao one po kojima nosimo ime, eto divnog povoda za slavlje, za duhovnu radost i eto prilike da se oko imena Božijega koje su oni slavili i koje ih je proslavimo i mi danas saberemo sa svojim porodicama, svojim srodnicima, prijateljima, kumovima i da se i mi podsjetimo što nam je činiti i kakvu vjeru treba držati i ispovijedati i kakvim životom živjeti”, rekao je protojerej Nikola Pejović.
Tekst, foto & video: Boris Musić