Screenshot 4

О. Милуну Фемићу поводом 55 година свештеничке службе у Острогу уручено Јеванђеље

Име: 20.8.2024 -Preobrazenje u Ostrogu; Опис: Празник Преображења Господњег у Цркви Свете Тројице Тип: audio/mpeg

На празник Преображења Господњег у Цркви Свете Тројице, архимандрит Сергије, острошки игуман, по благослову Његовог високопреосвештенства Митрополита Јоаникија уручио је протојереју-ставрофору Милуну Фемићу поклон Јеванђеље, поводом 55 година свештеничке службе.

Игуман Манастира Острог Сергије је том приликом казао да је на дан Преображења Господњег Свети Василије примио највиши степен свештенства – хиротонију, када је постао епископ.

На данашњи дан је наш прота Милиун прије 55 година овдје рукоположен у чин ђакона и данас је њему 55 година свештеничке службе. Ја сам само двије и по године старији од његовог рукоположења па можете замислити колико он година служи Светом олтару и Светом јеванђељу. Ја морам да му се захвалим због мудре ријечи и савјета које смо увијек добијали од њега, а ја сам овдје 24 године. Он је свједок историјских догађаја и времена и својеврсна је жива књига живота Цркве и страшних искушења кроз којих је она пролазила. Ми му сада, по благослову Митрополита црногорско-приморског Јоаникија,  предајемо и поклањамо ову Библију, ово Свето јеванђење у знак захвалности и због још вјернијег и успјешнијег служења самом Богу који је ово Свето јеванђеље изговорио и предао нама на спасење, казао је прота Сергије у током додјеле поклона оцу Милуну.

Отац Милун се захвалио на овом великом дару.

„Од свих поклона које сам у животу добио, најдражи ми је овај поклон јер сам овој књизи служио откако знам за себе. Памтим доста. Памтим Патријарха Германа, великодостојнике Српске цркве. Памтим Патријарха Павла и пред њим сам дипломирао богословију. Памтим Патријарха Иринеја који ми је био разредни старјешина у Богословији. За ова три јерарха Српске цркве немам ружну ријеч. Живјели су у тешком времену и Црква је страдала и свештенство. Да је Црква Христова стварно дјело Божије најбољи је доказ тај што јој никакви непријатељи нијесу могли ништа, нијесу је могли уништити, она је све више јачала и данас не постоји земља на планети гдје нема хришћанске цркве. Овдје сам запамтио добре старјешине и добре монахе који су се у оном времену борили грчевито да сачувају ову светињу. Богу хвала имамо сад овог игумана и његову братији и иде све добро, само што ја мислим да су они оптерећени. Сад народ долази у колонама овдје. Раније је то било рјеђе, јесу долазили, али не овако. Они су тако гостопримљиви и добри да гледају да свакоме изађу у сусрет, а ипак њих је мало, али ја сам им лично захвалан због тога.

Ово је велика светиња, позната у читавом свијету. Свјетлост са горе Тавора обасјава и ову светињу овдјеОвдје који су дошли нервозни и невесели, многи су отишли радосни и срећни. И ја се надам да ће она и даље цвјетати, напредовати за корист нашег доброг и честитог народа“, поручио је отац Милун.

Велики празник Преображења Господњег на гори Тавор, молитвено је прослављен данас, 19. августа 2024. љета Господњег, у острошкој светињи Светом литургијом и освећењем грожђа,

Светом службом Божијом у Цркви Свете Тројице у Доњем Острогу началствовао је острошки сабрат јеромонах Владимир, а саслуживали су му свештеник у пензији протојереј-ставрофор Милун Фемић, архимандрит Сергије острошки игуман са острошким јеромонахом Натанаилом, архимандрит Петар Петрић из Почајевске лавре, протојерej Петар Петровић тиватски парох и јереји Ђорђо Ракић из Нишке епархије и Милан Лазић из Банатске епархије.

Чтецирао је професор Сретењске духовне академије у Москви Константин Русојев, који се прије причешћивања вјерног народа сабранима обратио ријечима празничне бесједе.

Велика ми је част и радост да овдје могу да захвалим Светом Василију Острошком и свој братији манастира Острог да могу са вама да подијелим ову радост слављења празника Преображења Господњег. Данас Црква слави један од самих кључних догађаја Јеванђеља. Господ се преображава на Тавору и открива Своју природу својим ученицима и апостолима. О овом јеванђељском цитату ми имамо дубину богословског тумачења и смисла. Али дозволите ми да данас кажем нешто просто о свему томе. С једне стране Господ показује своју богочовјечанску природу, а с друге стране то што је заједничко са нама. Имамо парадокс да с једне стране Господ се преобразио, а са друге стране ми људи који смо у Цркви имамо та својства пале природе, злобу, неку пакост, нешто крајње лоше што остаје у нама без обзира на то што се Господ преобразио. И онда настаје то суштинско питање, како онда ми да се преобразимо, да не будемо тако зли? Дајте да размислимо. Да наша греховна пала људска природа чак и у гријеху, ми опет тежимо ка преображењу. Ако се ми не боримо са страстима, онда ће страсти да надвладају нас, оне ће потпуно да нас униште. Не можемо да се зауставимо у том назадовању. А Господ нас призива ка обратном. И не само да нам на путу нашег преображења помаже Господ и примјери из Јеванђеља, него и неки људи који су ближи нама и нашем времену. Један од таквих јаких, најсвјетлијих, најблиставијих примјера је Свети Василије Острошки, кога ми можемо да узмемо за руку. Свети Василије, живећи у свом времену био је гоњен и прогањан не само од туђинаца него и од својих и без обзира на такве тешкоће он је живио духовним животом и успио да подигне овакву свету обитељ у овим горама врлетним. Тај примјер Светог Василија показује нам да и ми можемо да стремимо ка Господу, да се преобразимо“, рекао је професор Русојев.

На крају богослужења о. Милун са саслужитељима благосиљао је и освештао грожђе.

Заједничарење вјерног народа, свештенства и свештеномонаштва настављено је за празничном трпезом љубави.

Извор: Острог ТВ Студио
Манастир Острог