Otac Nikola Pejovic

Obilježavanje Velikog petka: Simboli i značenja uz protojereja Nikolu Pejovića

Ime: 03.05.2024-svestenik Nikola Pejovic-veliki petak; Opis: Obilježavanje Velikog petka Tip: audio/mpeg

Protojerej Nikola Pejović, starješina Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici i urednik radija „Svetigora“, govorio je na Veliki petak za naš vaseljenski radio „Svetigora“. Razgovarali smo o tome kako Crkva obilježava današnji dan, Veliki petak, zatim stupanje u sveti čin krštenja i zaključili razgovor temom slave Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja.

„Slijedeći Veliki petak i sve događaje koji su se odigrali sa Hristom, Crkva prenosi te svete trenutke kroz čitanje jevanđelja, gdje se detaljno opisuje Njegovo stradanje. Odatle dolazi i služenje časova na Veliki petak, pri čemu svaki čas ima svoju duboku simboliku, od trenutka kada su Ga sveštenici uhvatili, pa do časa kada je izdahnuo na krstu. Ovi časovi su nazvani ‘Carski’ jer su u to vrijeme prisustvovali i Vizantijski carevi, što je dodavalo posebnu svečanost tim bogosluženjima.

Nakon Carskih časova, slijedi večernja služba sa iznošenjem plaštanice. Ova služba, inspirisana crkvenom himnografijom i jevanđeljem, prikazuje događaje koji su uslijedili nakon Hristovog raspeća: predavanje njegovog duha Ocu nebeskom, Njegova smrt i skidanje sa krsta, omotavanje u čistu plaštanicu, što je učinio Josip iz Arimateje, jedan od tajnih učenika Isusovih.

Plaštanica simbolizuje pogrebne povoje i plaštanicu u koju je umotan Hrist, te se u sredini hrama stvara grob u koji će biti položen, simbolično Ga sahranjujemo prisustvujući Njegovoj sahrani. Kasnije, tokom jutarnje službe subotnje, poznate kao ‘Plač Majke Božije’, pjevaju se potresni stihovi koji prikazuju osjećaje Presvete Bogorodice gledajući svog Sina poniženog, razapetog, ubijenog na krstu, ali kroz taj plač provire i radost pobjede, nada, čežnja i vjera u konačnu pobjedu dobra. Jer, vjera nam govori da ništa nije slučajno ni sa Hristom, ni s nama kroz Njega.“ riječi su protojereja Nikole Pejovića.