Njegovo Preosveštenstvo Srpski pravoslavni Episkop banatski Gospodin Nikanor je u subotu 9. septembra 2023. godine u Ruskom Selu služio Svetu Arhijerejsku Liturgiju u hramu Uspenja Presvete Bogorodice, osvetio spomenik Patrijarhu Arseniju III Čarnojeviću i odslužio pomen u porti hrama. Ovom događaju prisustvovali su i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, narodni poslanik Milenko Jovanov, gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač sa članovima gradskog veća, članovi Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-18. njihovih potomaka i poštovalaca i drugi uvaženi gosti.
Arsenije III Čarnojević bio je Arhiepiskop pećki i Patrijarh srpski od 1674. do 1690. godine pod turskom vlašću i potom crkveni poglavar pravoslavnih Srba u Habzburškoj monarhiji od 1690. do 1706. godine. Na osnovu privilegija koje je dobio za srpski narod izvršio je prvu organizaciju Srpske pravoslavne crkve na području Austrijskog carstva. Ličnost Patrijarha Arsenija III istorija prepoznaje kao veoma značajnu za opstanak srpskog naroda u izuzetno teškim vremenima i okolnostima. Srbi tog vremena su teškom mukom sačuvali svoju veru, tradiciju, kulturu i jezik i predali nama u nasleđe.
Njegovo Preosveštenstvo je u besedi naglasio potrebu za očuvanjem pravoslavne vere koju smo od predaka primili koji su se u borili i izborili da sačuvaju dušu naroda. Poštovanjem predaka naši potomci imaju budućnost. Ako izgubimo sebe, izgubićemo Srbiju ali ako sačuvamo predanje svetih predaka sačuvaćemo Srbiju i nas u njoj. Preosvećeni Vladika je čestitao na podizanje velelepnog spomenika i na očuvanju molitvenog sećanja na velike ljude kao što je i Patrijarh Arsenije III Čarnojević.
Istorija Ruskog Sela je neraskidivo povezana sa ratnicima i dobrovoljcima iz Balkanskih i Prvog svetskog rata koji su oformili novo naselje u okviru Ruskog Sela pre jednog veka, osnovali Crkvenu opštinu i podigli hram. Posle golgote Prvog svetskog rata srpski narod iz Hercegovine, Like, Crne Gore, Bosne, Dalmacije, Banije ali i iz Banata dolazi u ovo mesto da započne novi život. Naseljavajući ove prostore nosili su sa sobom svoje najdragocenije imanje a to je svest o sopstvenom identitetu, veri i poreklu. Upravo zbog toga sve seobe na ovom području objedinjavaju srpski narod u jednu zajednicu u kojoj nema mesta deobama i podelama. Ove godine Rusko Selo obeležava stogodišnjicu osnivanja kolonije – novog naselja, koje je u jednom periodu svoje istorije nosilo naziv Čarnojevićevo zato što je svojevremeno to bio posed porodice Čarnojević. U porti ruskoselskog hrama nalazi se grobnica porodice Čarnojević, tako da se kroz istoriju Ruskog Sela može sagledati i istorija Srba u Banatu. Spomenik Patrijarhu Arseniju dolazi kao kruna napora da se očuva sećanje na naše slavne pretke i zahvalnost za njihovo nasleđe i žrtvu. Spomenik je delo ruskoselca Dušana Belovića, učitelja u penziji.
Ministar Selaković je istakao da smo otkrili spomenik jednom velikom sinu srpskog naroda patrijarhu Arseniju trećem Čarnojeviću, čoveku zahvaljujući kome je krajem 17. veka srpski narod, koji se našao u čeljustima velikih sila i borbi velikih carstava zadesila teška nevolja. Na čelo velike seobe stao je patrijarh Čarnojević i poveo svoj narod koji je, između ostalog i ovde na severu Banata u okolini Kikinde, u Ruskom Selu, našao svoj novi dom.
Svečanost je završena kulturno-umetničkim programom u kome su učestovali Srpski hor Sveti Serafim Sarovski iz Zrenjanina i Akademsko društvo za negovanje muzike „Gusle“ iz Kikinde.