Otac Radomir Nikčević

Otac Radomir Nikčević: Litija u Kutima je roditeljka velikih litija za odbranu svetinja

I ovog ljeta Gospodnjeg na Vaskršnji ponedeljak  u Kutima-Zelenici kraj Herceg Novog održana je tradicionalna vaskršnja litija koju je od njenog ustanovljenja skoro svake godine predvodio blaženopočivši Mitropolit Amfilohije.

Svetom liturgijom u Crkvi Svete Trojice u Kutima načalstvovao je protojerej-stavrofor Radomir Nikčević, arhijerejski namjesnik hercegnovski, uz sasluživanje hercegnovskog i boko-kotorskog sveštenstva.

Nakon Svete službe Božije litija je krenula kroz Zeleniku: od Crkve Svete Trojice do Crkve Rođenja Presvete Bogorodice, dalje kroz Kute i vratila se opet u Crkvu Svete Trojice.

Nakon krsnog hoda slovom pastirske besjede sabranima se obratio o. Radomir koji je kazao da je ovo sabranje na najsvetiji praznik Hristovog vaskrsenja prilika da se prisjetimo blažene uspomene Mitropolita Amfilohija, našeg roditelja, preporoditelja i molitvenika pred Bogom, koji je ovdje dolazio decenijama od samog početka ovih litija. A one su, kako je kazao, zapravo rodile one litije za odbranu svetinja.

“Zato i njemu da čestitamo današnji Vaskrs: Hristos vaskrse, Sveti vladiko Amfilohije!”, kazao je prota i prisjetio se da je Mitropolit poslije litije održane 2017. godine u Kutima, govorio da je to najveličanstvenija litija u kojoj je učestvovao. Na tadašnje pitanje o. Radomira da li je moguđe da su litije u Zelenici uzvišenije od veličanstvenih litija u Jerusalimu, Patriji.., Mitropolit je odgovorio da je ova litija velika upravo zato što narod dušom učestvuje i što je ona izraz žive vjere ovoga naroda.

Primjetivši da mu tada nije bilo baš to najjasnije, o. Radomir je naglasio da je naš sveti Mitropolit već tada vidio litije koje će se kasnije dogoditi.

“Vidio je litije koje su odbranile našu svetinju, vidio je litije koje je on predvodio. Zato nam je svima, koliko nas ima ovdje, drago. I svaka čast Crkvenom odboru i sveštenicima koji su pokrenuli i učestvovali u organiziciji ove litije, jer je ona bila slika u malom i roditeljka velikih litija koje su se desile u Crnoj Gori. Zato je to velika pobjeda”, poručio je sveštenik Nikčević uz podsjećanje da su se uvijek litije u istoriji naše Crkve organizovale u vrijeme velikih progona, nesreća koje su snalazile naš narod, zemljotresa…

Protojerej-stavrofor Radomir Nikčević je posebno naglasio da će ova litija, ako Bog da, biti nastavljena i da će novi mitropolit nastaviti ono što je naš Mitropolit Amfilohije počeo ovdje zajedno sa vjernim narodom.

Vesna Dević