Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић

Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић

Отац Велибор Џомић: „Предлог закона о слободи вјероисповијести је удар на слободу вјере или увјерења у Црној Гори, на вјерску историју и културу Црне Горе“

Име: 17. 05. 2019 OTAC VELIBOR DZOMIC; Опис: Предлог закона о слободи вјероисповијести је удар на слободу вјере или увјерења у Црној Гори, на вјерску историју и културу Црне Горе Тип: audio/mpeg

Влада Црне Горе утврдила је јуче Предлог закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница, који суштински представља фронтални напад на Митрополију црногорско-приморску Српске православне Цркве.

Коментаришући за Радио ,,Светигору“ ову одлуку Владе, коорднинатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске Протојереј-ставрофор др Велибор Џомић каже да је то удар на Митрополију црногорско-приморску и остале Епархије Српске православне Цркве у Црној Гори, али и да она има један шири значај а то је удар на слободу вјере или увјерења у Црној Гори, на вјерску историју и културу Црне Горе.

,,То је документ који је настао на један врло чудан начин, на начин супротстављен прописаном поступку припреме закона и других општих правних аката. То је једини закон, из области људских права и слобода, који је настао тако што заинтересованим субјектима, стручној јавности, невладином сектору није омогућено да партиципирају у радној групи за израду тог предлога и претходно нацрта закона“- каже отац Велибор.

Свештеник Велибор Џомић додаје да је то скандалозно и само по себи недопустиво.

,,И сама ова чињеница у озбиљним и одговорним друштвима, правно уређеним државама била би довољна да се такав акт под хитно пошаље у архиву. Међутим, он је јуче добио једну нову димензију као Предлог закона од стране Владе Црне Горе, иако након таквог једног поступка, након одсуства јавног, транспарентног, цивилизованог аргуменованог дијалога није могао да се нађе ту гдје се нашао“- додаје протојереј-ставрофор Влеибор Џомић.

Отац Велибор каже да након првог површног читања види да је предлог закона 30 посто гори од нацрта закона из 2015.

,, Образложење које су пружили уз предлог закона је један документ који не кореспондира са историјским чињеницама. Довољно је да кажемо да у њему пише да је одржана јавна расправа у Котору и Бијелом Пољу 2015. године а и врапци на грани знају да се то није догодило. То је један грубљи фалсификат недавне историјске прошлости везане за Нацрт закона. Ту има свега и свачега. Негдје су нешто поправљали, врло немушто. И поред наших примједби, предлога и сугестија којих има скоро 5000, понављам 5000 субјеката је доставило промједбе, предлоге, сугестије и критике на рачун Нацрта закона из 2015. године, извјештај Владе је стао на једну и по страну. Само примједбе Митрополије достављене су на преко 50 страница што њих није интересовало ни да прочитају, нити да одговре а били су дужни да то ураде. Отишли су толико далеко, немојте се изненадити, кад би тај монструм од предлога ступио на снагу, да поставе пореског инспектора поред Ћивота Светог Василија Острошког да уписује ко је дао какав прилог и да то броје и пребрајају. То је нешто што не постоји ни у једној цивилизованој држави у свијету“- изричит је отац Велибор.

Отац Велибор Џомић наглашава да Црква има врло уређено финансијско пословање које је у функцији мисије Цркве и додаје да примитивизам, који је овдје демонстриран, превалзилази сваки разум.

,,Одвајкада се зна да се код нас, који баштинимо све вриједности римске правне традиције, на овом европском континенталном простору увијек доказује у имовинским споровима, спорењима и тако даље, онај који нешто тврди. Не, овдје се дешава супротно. Онај који не тврди против кога се тврди треба да доказује а не онај који тврди, конкретно мислим на имовинска и својинска права над сакралним објектима. Ово ће бити први пут у модерној државности да једна држава, као секуларна, исказује амбицију да постане власник, држалац и корисник, сакралних објеката. Много тога има што је спорно. Одмах на почетку сам видио да није усаглашен са међународно-правним актима, смјерницама ОЕБСА-а и Савјета Европе, са бројним пресудама Европског суда у Стразбуру. Питање начина остваривања и заштите слободе увјерења које је сад прикачено у наслов закона јесте питање коме у закону уопште није посвећена пажња. То је и даље један акт који није усаглашен са номотехничким правилима из Секетаријата за законодавство у Црној Гори, иако су се они, вјероватном сложили са тим. То мени више личи, нека ми не буде замјерено, на један идолошко-партијско-политички памфлет него на један озбиљан предлог закона и питам се шта је овдје писац хтио да каже. Да ли да објави један својеврстан прогон Цркава и вјерских заједница и да грађанима пошаље поруку, која је слата 50 година, да није добро да припадају црквама и вјерским заједницама или је у питању нешто друго. Шта год да је није добро, као што није добро да се на такав начин израђују овакви прописи“ – каже свештеник Џомић.

Он сматра да је посебно проблематично то што је јуче са највишег мјеста извршне власти речено да се овим законом заправо жели створити нова реалност у, како је речено, завршетку формирања националног и грађанског идентитета Црне Горе.

,,Дакле, добили смо са врло релевантне адресе признање да није у питању уважавање друштвене реалности него се, напротив радикалним, државним методама, жели мијењати вјерска слика Црне Горе и то је нешто што јако забрињава. Такав један акт, при здравој памети и ономе што су стандарди савремених европских држава и међународних институција не може да добије подршку. Видјећемо. Ту смо гдје смо. Са своје стране, као Правни савјет, ми ћемо учинити све да аргументовано докажемо цивилизацијску и логичку неодрживост предложених рјешења, да водимо један аргументован дијалог и са домаћим, и са међународним адресама као и са стручном јавношћу. Видјећемо шта и како даље, али у сваком случају Предлог закона о слободи вјероисповијести или увјерења и правном положају вјерских заједница у Црној Гори својим садржајем, својим материјално-правним и процесно-правним одредбама није добра вијест за Црну Гору“- каже отац Велибор.

„Према јуче утврђеном предлогу Владе Црне Горе сви вјерски објекти грађени до 1918. године постали би државна својина, што јесте уперено против наше Цркве, али није везано само за нашу Митрополију, с обзиром да је закон општи правни акт, који у себи садржи опште правне, норме чија је једна од одлика и каракретистика да се односе на највећи број субјеката. Иако ова одлука јесте уперена против наше Митрополије, то исто значи да ће, по тој логици, и све џамије као исламски вјерски објекти и сви други објекти исламске архитектуре који су својима Исламске заједнице, као и сви други објекти Римокатоличке цркве, за који неко нема неки уговор и тестамент, да постану државна својина. Ја не знам како они то мисле. Да ли и мисле да се у управном поступку субјект права може лишавати својинских права? У сваком случју то је пораз правничке логике, то је пораз оних који су то писали, у смислу стручне неутемељености таквих норми, значи грубом силом. Онда треба и рећи: Јесте ово је у функцији гоњења Цркве и других вјерских заједница“- каже координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске и додаје да су дани пред нама.

,,Стигло је прољеће, ближимо се љету. Очевидно биће ,,вруће“ и прољеће и љето, али ми ћемо са своје стране учинити све да покажемо да то нешто што се на овај начин жели постићи просто није у сагласју са цивилизацијом. Надам се да ће међународни фактори, домаћа и стручна јавност врло јасно послати поруку у вези садржаја одредби овога закона“- мишљења је свештеник Велибор Џомић.

Слободанка Грдинић