Dsc01127 980x541

Patrijarh Porfirije: Obrazovanje i vaspitanje mladih ljudi, budućih sveštenika, predstavlja naš centralni i najvažniji zadatak

Svečanim prazničnim bdenijem i Svetosavskom akademijom 9. maja 2025. godine u Hramu Svetog Save na Vračaru otpočela je molitvena proslava spomena na Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru.

Sa blagoslovom Njegove svetosti Patrijarha srpskog g. Porfirija, bdenijem je načalstvovao Njegovo preosveštenstvo vikarni Episkop moravički g. Tihon, uz molitveno učešće preosvećene gospode episkopa buenosajreskog i južno-centralnoameričkog Kirila, umirovljenog kanadskog Georgija i vikarnog hvostanskog Alekseja, a uz sasluženje rektora i profesora Bogoslovije Svetog Save, bratstva Svetosavskog hrama i mnogobrojnog sveštenstva Arhiepiskopije beogradsko-karlovačke. Učenici Bogoslovije Svetog Save obučeni u svečane stihare nosili su ripide i sveće. Učešće u molitvenom sabranju uzeo je i blagočestivi verni narod, a lepoti bogosluženja doprinelo je pojanje pevnice Hrama Svetog Save.

Usledila je svečana akademija u kripti Svetosavskog hrama, koju su priredili profesori i učenici najstarije srednjoškolske ustanove grada Beograda, Bogoslovije Svetog Save. Na početku Svetosavske akademije prikazan je filma o Bogosloviji Svetog Save u produkciji Informativne službe Srpske pravoslavne crkve, a zatim se prisutnima obratio protođakon prof. Radomir Vrućinić, rektor tog znamenitog crkvenog obrazovnog zavoda. U programu su nastupili horovi Bogoslovije Svetog Save, Vojne gimnazije i Muzičke škole „Mokranjac”, kojim su dirigovali ma prof. Branko Tadić, prof. Marija Acković i prof. Jovan Rakočević. Svetosavsku besedu proizneo je jerej prof. Nemanja Kalem. Nastavnički savet Bogoslovije Svetog Save posebnu zahvalnost je izrazio upravama hramova Svetog Marka u Beogradu i Svetog Simeona Mirotočivog sa Novog Beograda, protonamesniku Danijelu Kobiljskom i velikim dobrotvorima škole.

Svetosavskoj akademiji su prisustvovali: Svetejši Patrijarh srpski g. Porfirije; Visokopreosvećeni Mitropolit niški g. Arsenije; preosvećena gospoda episkopi buenosajreski i južno-centralnoamerički Kirilo, umirovljeni kanadski Georgije i vikarni hvostanski Aleksej; arhimandrit Nektarije, glavni sekretar Svetog arhijerejskog sinoda; arhimandrit Danilo, direktor Patrijaršijske upravne kancelarije; protojerej dr Zoran Ranković, dekan Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta; predstavnici Ministarstva pravde i Uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama, potpukovnik Blagoje Đačić, načelnik Vojne gimnazije; učenici Vojne gimnazije i Bogoslovije; sveštenstvo i sveštenomonaštvo; i blagočestivi verni narod. Na kraju akademije prigodnom besedom o značaju svešteničke službe obratio se i Patrijarh srpski g. Porfirije, koji je, između ostalog, naglasio:

– Bez sveštenstva nema Crkve, bez sveštenstva u smislu službe Hristove, a najpre bez Episkopa nema Crkve, a to znači da bez Svete liturgije nema Crkve. Sveta liturgija jeste projava, potvrda i prisustvo Carstva Božjeg među nama, gde mi postajemo jedno sa Hristom. Zato je sveštenička služba, kao i priprema za nju, tj. bogoslovsko školovanje, najveći blagoslov i najveći dar, ali i krst: svedočanstvo Hristove Pobede i Vaskrsenja, krst kao znak onih koji su Hristovi. Iz tog razloga, za našu Crkvu vaspitavanje mladih ljudi koji treba da postanu sveštenici predstavlja centralni i najvažniji zadatak. To vaspitavanje ne podrazumeva samo sabiranje informacija i znanja iz različitih oblasti života, već vaspitavanje i obrazovanje u jevanđeljskim vrlinama, a te vrline su smernice i kriterijumi znanja, mehanizmi i oruđa pomoću kojih se stečeno znanje upravlja, osmišljava i primenjuje.

Izvor: SPC