Na praznik Sretenja Gospodnjeg iz štampe je izašao novi broj Svetigore, obraznika za vjeru, kulturu i vaspitanje Mitropolije crnogorsko-primorske. Povodom praznika štampana je besjeda blaženoupokojenog mitropolita Amfilohija iz 2019. godine „Sretenje sa Bogom – najznačajniji i najsvetiji susret“.
Prvi istinski susret srpskog naroda sa Bogom udesio je Sveti Sava, te je „svetosavlje izraz crkvenosti srpskog narodnog bića“, o čemu piše protojerej Slobodan Lukić. Povodom ovogodišnjeg Savindana publikovana je besjeda sa centralne svetosavske akademije u Podgorici, koju je izgovorio mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije „Crna Gora je oznamenovana imenom Svetog Save“. Svjedočanstvo tog znamenja iznijeto je i u radu dr Milene Martinović „Službe, kanoni, pohvale Svetom Savi i Svetom Simeonu u rukopisima Cetinjskog manastira“.
Ove godine će biti pedeset godina od rušenja kapele na Lovćenu i to je jedna od ključnih tema časopisa, o kojoj piše dr Vasilj Jovović. O lovćenskoj kapeli specijalno za Svetigoru govori prof. dr Milo Lompar „Titoisti nisu gradili spomenik Njegošu nego sebi”. A objavljen je i tekst Miodraga Bulatovića „Dioba kostiju“ iz čuvene publikacije „Sumrak Lovćena”.
O jeziku u ovom broju piše dr Jelena Gazdić na temu „Uticaj anglicizama – srpski jezik između bogatstva i siromaštva“. Pored ovih, nova Svetigora svojim čitaocima nudi još niz zanimljivih i korisnih tekstova, među njima: tekst jereja Aleksandra Lekića „Sveti Vasilije Veliki i jelinska kultura“, đakona Gorana Nuhanovića „Bogosluženje kao izvor osvećenja“, đakona Vladimira Pekića „Krsna slava i liturgija“, Rada S. Bulajića „Univerzalistička poruka Knjige o proroku Joni“, tekst „Povratak Svetog Dimitrija u Solun“, u prevodu profesora đakona Blagoja Rajkovića, kao i jednu besjedu Svetog Mardarija lješansko-libertivilskog izgovorenu 1911. godine, koju je preveo, po blagoslovu blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija, mr Aleksandar Vujović, profesor Cetinjske bogoslovije. Svetigora će vas prikazom Gojka Kneževića upoznati sa knjigom dr Budimira Aleksića „Iz prošlosti Crne Gore i Hercegovine“.
Napustio nas je još jedan episkop koji je pripadao generaciji onih crkvenih služitelja koji su obnavljali crkvu od komunističkog pustošenja. Od njega se toplim riječima oprostio mitropolit Joanikije u sjećanju pod nazivom „Molitveni pomen Episkopu Lavrentiju“.
Sadržaj ovog bogatog sretenjskog izdanja Svetigore upotpunjuju Arhiv, reportaža „Hristove godine Republike Srpske“ i Ljetopis Mitropolije. U srpskoj povjesnici sa praznikom Sretenja Gospodnjeg neraskidivo je vezano Karađorđevo ime, te je iz zaostavštine počivšeg istoričara Predraga Vukića za novu Svetigoru izabran tekst „Slava velikom voždu Karađorđu“.
M. Živković