Pomen stradalim Pećancima

Pomen stradalim Pećancima – 8. jun, Hram Sv. Atanasija Velikog u Zemunu

U organizaciji Udruženja „Pećanci za večnost“, u nedjelju 8. juna, u Hramu Svetog Atanasija Velikog u zemunskom naselju Plavi horizonti, u Beogradu, služiće se parastos stradalima od NATO agresije i tzv. Oslobodilačke vojske Kosova na području Peći u periodu od 1998. do 2003. godine.

Poziv Pecanci Za Vecnost 2025 1024x1024 1Parastos će se služiti ispred spomen-obilježja, koje je prije dvije godine, 2023. godine, podignuto i osveštano, u porti Hrama Svetog Atanasija Velikog, sa početkom u 11 časova.

Udruženje „Pećanci za večnost“ poziva Pećance ma gdje sada živjeli, kao i sve kojima je Peć na srcu, da se tog dana saberu i odaju poštu stradalima i prisjete se svojih sugrađana nevino postradalih. Inače parastos stradalima se služi svake godine, na dan druge nedjelje u junu.

Na spomeniku, podignutom uz blagoslov Njegove svetosti Patrijarha srpskog g. Porfirija, uklesano je 167 imena ljudi koji su ubijeni za vrijeme poslednjeg rata na Kosovu i Metohiji.

Podizanje spomen-obilježje iniciralo je i dobrovoljnim prilozima podiglo Udruženje „Pećanci za večnost“, po projektu arhitekte prof. dr Gorice Bojović Ljubenov, koja je za simbol istakla prozor s južne fasade Bogorodičine crkve Pećke patrijaršije, oblikovan perlama kao okamenjenim suzama, koji dostojanstveno odražava pozornost i tugu za nastradalima, dok prodor svjetlosti kroz granitnu masu – otvore kružnog oblika u središtu prozora – predstavlja simbol pobjede duha nad materijom.

Vječan spomen i Carstvo nebesko nevino postradalim Pećancima!

Vesna Dević