Njegovo preosveštenstvo Episkop pakračko-slavonski g. Jovan i rektor Univerziteta u Banjaluci prof. dr Radoslav Gajanin potpisali su 27. marta 2023. godine, u svečanoj sali Episkopske knjižnice u Vladičanskom dvoru u Pakracu, sporazum o saradnji Eparhije slavonske i Univerziteta u Banjaluci, koji će doprinijeti unapređenju saradnje u oblasti izdavaštva, izrade i razmjene publikacija, te očuvanu nacionalne kulturne baštine.
Potpisivanju ovog sporazuma prisustvovali su ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske dr Željko Budimir, te ambasadori Bosne i Hercegovine u Hrvatskoj prof. dr Aleksandar Vranješ i ambasador Republike Srbije u Hrvatskoj gospođa Jelena Milić.
Vladika Jovan je istakao da je Episkopska knjižnica u Pakracu druga u svijetu po broju južnoslovenskih štampanih knjiga, te je izrazio uvjerenje da će saradnja sa Univerzitetom u Banjaluci doprinijeti razmjeni iskustava, te razvoju naučnoistraživačkog rada.
Istakao je da naziv Episkopska knjižnica u Pakracu potiče iz 19. vijeka, te da je to najznačajnija srpska biblioteka zapadno od Dunava i Drine, ali i treća biblioteka Srpske pravoslavne crkve poslije Hilandara i Patrijaršije u Beogradu. Prema njegovim riječima najstarija knjiga u biblioteci je “Inkunabola”, rana štampana knjiga iz 1497. godine.
Nakon potpisivanja sporazuma uslijedio je okrugli sto koji je za temu imao Gorički zbornik – faksimilno izdanje jednog od najznačajnijih rukopisa srpskog kulturnog i rukopisnog nasleđa, a to je prepiska Jelene Balšić, kćeri Svetog kneza Lazara Kosovskog, s njenim duhovnim ocem monahom Nikonom, koji je svoj monaški život proveo u Svetoj Zemlji i time dostojanstveno kao jedini srpski monah poneo ime Jerusalimac.
O Goričkom zborniku govorili su Vladika Jovan, prof. dr Jelena Erdeljan, prof. dr Svetlana Tomin, prof. dr Jelica Stojanović, mr Vladimir Balj, doc. dr Dušan Krcunović i doc. mr Oleg Soldat.
Izvor: Saborni hram u Pakracu – Fejsbuk / RTRS