Екипи представе „Књига о Милутину“ у продукцији Звездара театра забрањен је прелазак административне линије према Косову и Метохији, због чега неће бити планираних извођења у Косовској Митровици и Лепосавићу. Овим поводом огласио се глумац Ненад Јездић, главни протагониста који тумачи улогу Милутина.
„Најблаже речено тужно!!! Недопустиво је доношење овакве одлуке, ко год да одлучује, да ли ће се нешто играти или не. Ово недело је суштинска слабост и немоћ, а само изгледа и чини се силно и то према једном позоришту…. нецивилизацијски чин… антикултурни и антипозоришни. Не дозволити Србима или било коме да присуствује извођењу свог културног, духовног и славног наслеђа кроз представу Књига о Милутину, јесте одраз страха и панике. Срећа па је ова монодрама, на моју велику радост и понос, антиратна драма. Радовало би ме да и људи албанске популације на Косову могу да је послушају, будући да се Милутин не сврстава ни у једну идеологију или политику, већ само поставља људску и моралну дилему, по питању свих наших неразумевања и страдања, како свог, тако и других народа са ових простора. Књига о Милутину је свакако нешто најлековитије што данас сви треба да чујемо, али у атмосфери највеће стигматизације мог народа, неколико деценија у назад, забрана и границе за културу ме нимало не изненађују. Све у свему изузетно……..примитивно!!“ – истакао је Јездић.
Из Звездара театра, у објави на Инстаграму, закључују да је после забране Патријарху Порфирију да уђе на Косово, забрањена и једна представа: „Након низа забрана, почевши од политичких преко економских, верских и других, на ред је дошла и култура, забрањено је све што има предзнак српског. Као позориште које традиционално репертоарски негује домаћи текст, улагаћемо и даље напор да своје представе одиграмо пред сваком публиком која жели да их погледа, без обзира на препреке било које врсте, јер култура не познаје границе.“
Представа „Књига о Милутину“ је настала по роману Данка Поповића, а у режији Егона Савина који је својевремено о представи истакао да је дужност позоришта да се одужи великим делима српске књижевности, те да је адаптација приче ‘Књига о Милутину’ пун погодак у нестабилним временима. Рат никоме ништа није добро донео, а Милутин Остојић свој антиратни став јасно изражава кроз осећања, искуства и дела којим се његови потомци могу поносити. Истоимена књига је објављена 1985. године и убрзо је постала најчитанија књига у Србији.
Извор: Радио Слово љубве
Фото: Звездара театар