Premijera filma ,,Lastavice Hristove”

Premijerom filma „Lastavice Hristove” završeni „Dani Mitropolita Amfilohija”

Ime: 02.11.2022- PROMOCIJA LASTAVICE HRISTOVE; Opis: Premijerom filma "Lastavice Hristove” završeni "Dani Mitropolita Amfilohija” Tip: audio/mpeg

Premijerom filma ,,Lastavice Hristove”, koji govori o životu Mitropolita Amfilohija, rediteljke Julije Bočareve, sinoć, 1. novembra 2022. godine, završena je manifestacija ,,Dani Mitropolita Amfilohija”, koja je otpočela 28. oktobra u organizaciji Mitropolije crnogorsko-primorske i sveštenog bratstva Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, povodom obilježavanja druge godišnjice od upokojenja svetopočivšeg Mitropolita Amfilohija.

 

U kripti Sabornog hrama sabrao se veliki broj sveštenstva, monaštva i vjernog naroda koji su i na ovaj način, svojim dolaskom, pokazali dio svoje ljubavi, pažnje i srca prema svom voljenom svetopočivšem Motropolitu Amfilohiju.

U uvodnom dijelu večeri, prije premijernog prikazivanja filma, uvodnu riječ uzeo je protojerej mr Predrag Šćepanović, arhijerejski namjesnik podgoričko-danilovgradski, koji je pozdravio sve prisutne, zablagodarivši na velikom odzivu, blagoslovivši ovo veče.

Osvrnuvši se na suštinu života i djelovanja Mitropolita Amfilohija, citirao je nobelovca Iva Andrića: ,,Veliki nobelovac Ivo Andrić je rekao da u zemlji mržnje najviše mrze onoga koji ne umije da mrzi. Kao da je tim riječima slikao lik i djelo svetopočivšeg Mitropolita Amfilohija.”

Prota Predrag je istakao da je svetopočivši Mitropolit Mafilohije u svijetu bio poznat i priznat kao veliki molitvenik, duhovnik: ,,Mitropolit je pred Svetog apostola Luku predao svoju dušu Gospodu i umjesto trnovog vijenca kojeg je nosio čitavog života, dobio je vijenac Hristovog pobjednika i pravednika. Apostol Crkve Hristove, poznat u svijetu, priznat kao molitvenik, duhovnik, Mitropolit Amfilohije je svojim sveštenim djelom privukao i braću iz daleke Rusije.”

Reiner Maria Rilke je rekao da se sve države ovoga svijeta graniče jedna sa drugom, jedino se Rusija graniči sa Bogom. Iz tog donebesja došli su nam ovdje braća Rusi u onim danima kada se Hristova revolucija u vidu svetih ikona i svetih litija, koje su se ulicama Crne Gore u broju od dvjesta hiljada građana, dostojanstveno izborile za pobjedu”, rekao je protojerej Predrag Šćepanović.

Nakon uvodnog slova, prota Predrag je pozvao producenta filma Julij Cetlina da se obrati svima i kaže nekoliko riječi o ovom nesvakidašnjem filmu i projektu.

Gospodin Cetlin je u uvodnom dijelu obrazložio da je već dugo vremena prije nastanka filma volio da dolazi u Crnu Goru: ,,Ovaj film je jedno čudo, volio sam da dolazim u Crnu Goru i da obilazim sveta mjesta. Naročito sam dolazio kod svog druga oca Alekseja, kojeg je u monaški čin postrigao svetopočivši Mitropolit Amfilohije. Upravo me on upoznao sa Mitropolitom Amfilohijem.”

On je pojasnio da je već u prvim momentima bilo očigledno da je Mitropolit Amfilohije sveti čovjek:  ,,Već od prvih trenutaka sam razumio da je to sveti čovjek. Takođe posjećujući Crnu Goru, imao sam takve misli, koje su mi govorile da trebam da ljudima kažem da postoji takvo sveto mjesto kao što je Crna Gora i da trebam reći više o tom svetom čovjeku.”

Gospodin Cetlin se potom osvrnuo na same početke nastajanja filma:,,Do ovoga projekta, nikada nisam snimao film. Ja sam po vokaciji muzički producent. Međutim, kada sam bio na jednoj večeri, tokom razgovora pominjao sam Crnu Goru kao sveto mjesto i Mitropolita Amfilohija kao svetog čovjeka. Pored nas je bila jedna djevojka za stolom, a ona je u jednom momentu rekla dajte da ja snimim film! Ja sam mislio da je ona režiserka, na šta mi je ona odgovorila da nije, već da je glumica, i da otprilike zna kako se snima jedan film. Bio sam prosto u nevjerici, budući da sam poznavao mnoge velike režisere i poznavao procese nastanka jednog filma i koliko je to zahtijevno i teško, ona je o tome govorila sa takvom lakoćom, kao da je to ništa!”

Producent Ceklin je potom govorio o harizmatičnoj ličnosti svetopočivšeg Mitropolita Amfilohija, koja je odisala jednostavnošću, pristupačnošću i velikom ljubavlju: ,,Nakon prvog blagoslova koji smo dobili od oca Alekseja, ona i ja smo krenuli za Crnu Goru, vidjeli smo se sa svetopočivšim Mitropolitom Amfilohijem i on je tada blagoslovio da počnemo da snimamo film. On nam je dao upravo i prvi intervju u trajanju od dva sata. Nas je fasciniralo to da jedan čovjek takve veličine, prilazi tako jednostavno i tako toplo i blisko sa nama razgovarao. Znate, u Rusiji nije baš tako, ne možete tako lako doći do nekog arhijereja i tako lako razgovarati sa njim.”

Prisjećajući se samog procesa nastanka filma, on je zaključio da ovakvo djelo može biti samo čudo Božije i djelo samog Gospoda: ,,Nismo imali nikakav scenario za film, režiserka Julija je to u hodu zapisivala. Gledali smo sve i doživljavali tokom našeg boravka. Sve se prosto sklapalo, mogu reči zaista, ovaj film je režirao sam Gospod molitvama našeg Mitropolita Amfilohija. Snimali smo u hodu, tako nas je tu i zadesio taj progon na Crkvu u Crnoj Gori od strane tadašnje vlasti. Našli smo se u sred svega toga, u sred veličanstvenih litija.”

,,Takođe nas je zadesila i epidemija kovida, samim tim i bolest i blaženo usnuće svetopočivšeg Mitropolita Amfilohija. Sam dokumentarni film nema dramaturgiju, ali, vidjećete gledanjem da ipak ona postoji. Znam da je na osnovu molitava Vladike Gospod blagoslovio moje ruke kao producenta, Juliju kao režiserku, koja je kroz svoje srce propustila svaki događaj, svaki momenat i našeg snimatelja Aleksndra, koji je bio naše oči. Kao što je i rečeno u Jevanđelju: Gde su dvoje ili troje sabrani u Ime Moje, ondje sam Ja među njima”, poručio je producent gospodin Julij Cetlin.

Nakon više nego uspješne premijere filma, koji nije ostavio ravnodušnim nikog od prisutnih, još jednom se obratio protojerej Predrag Šćepanović koji je zablagodario cijeloj ekipi filma na čelu sa rediteljkom Julijom Bočarevom na jednom ovakvom divnom svjedočanstvu svetog života i djela svetopočivšeg Mitropolita Amfilohija.

Naposlijetku, on je najavio i pred-premijeru višenagrađivanog filma ,,Gde si, Adame” Aleksandra Zaporošenka i Aleksandra Pliske u kripti Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja koja će se održati u subotu, 12. oktobra u 19 časova.

Naime, film prikazuje povučen monaški život pun autentičnih likova i svakodnevnih svetaca, koji izlaze na ekran ispod omota naših ovozemaljskih prioriteta.

Dokumentarni film Gde si, Adame?, koji će se uz blagoslov Patrijarha Porfirija naći pred našom publikom, sniman je četiri godine. Riječ je o fascinantnom izvještaju o potpuno neuporedivom načinu života unutar napredne monaške zajednice usred 21 vijeka.

„Autor filma je ukrajinski producent, đakon Aleksandar Pliska, koji je zajedno sa rediteljem Aleksandrom Zaporošenkom snimio film.

IMG_7365

Tekst & foto: Boris Musić